Yarış Camiasından Ortak Açıklama…

ATÇILIK CAMİASI 15 MAYIS 2020 TARİHİNDE YARIŞLARIN BAŞLATILMASI İÇİN TÜM TEDBİRLERİ İLE HAZIR

Bilindiği üzere, Covid-19 salgınına ilişkin ülkemizde ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştür. Salgın ile mücadele kapsamında diğer spor müsabakalarını takiben At Yarışlarına da 20 Mart 2020 tarihinde süresiz olarak ara verilmiştir. Yarışlara ara verilmiş olmak ile birlikte;  hipodromumuzda yer alan 7000 adet atın beslenmesi, bakımı ve idmanının devam ettirilmesi zaruretinden dolayı, bir yarış günü operasyonundan farklı olmayan şekilde hipodromlarımızda günlük rutin hayat devam etmektedir.

Salgına yönelik ilk vakanın ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, bütün tesislerimizde eş zamanlı ve eksiksiz olarak her gün;  ateş ölçme, günlük maske dağıtımı, sosyal mesafe, mekan dezenfeksiyonu ve kişisel hijyen gibi tüm tedbirlere ilaveten,  Devletimizin ilgili mercilerince yayınlanan genelgeler ve açıklamalar doğrultusunda aldığımız önlemlere ilk günün ciddiyeti ile taviz vermeden devam etmekteyiz. Nitekim Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne rapor olarak sunduğumuz ve takdir ile karşılanan aldığımız önlemlerin neticesi olarak her gün 6000 kişinin yaşam alanı olan hipodromlardaki pozitif vaka sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir.

Aldığımız ve titizlikle yürüttüğümüz önlemlerimize ilaveten, yarışların bir an önce başlamasına yönelik Sağlık Bakanlığımızın alınmasını gerekli gördüğü ilave önlemler varsa onları da yerine getirmeye hazırız.

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Sağlık Bakanlığımızın üstün gayretleri ile Covid-19 salgınına yönelik mücadelede başarılı bir süreç geçiriyor olmamız neticesinde, bugün itibari ile hayatın normalleşmesine yönelik faaliyetlerine izin verilen AVM ve Kuaför salonlarının, kapalı ortamlar olması, bununla birlikte diğer spor müsabakalarının 12 Haziran 2020 tarihinde başlayacağının ilan edilmesine karşın; ilk günden itibaren ülkedeki birçok sektöre örnek olacak derecede hipodromlarımızda alınan üst düzey önlemlere, diğer spor müsabakalarından farklı olarak sporcular arasında temas gerektirmemesine ve açık havada yapılmasına rağmen at yarışlarının başlangıç tarihinin hala belirsiz olması tüm sektörün motivasyonunu kırmıştır.

Direkt ve dolaylı olarak 240.000 kişiye iş/aş sağlayan, en düşük yatırımla en fazla istihdam yaratan ve son 20 yılda elde ettiği gelişmeler ile Dünya sıralamasında ilk 8’e giren atçılık sektörümüzün, yarışların yapılamadığı son 52 gün içinde sabit giderlerinin aynı şekilde devam etmesi ama buna karşılık yarışların yapılamaması neticesinde gelirin oluşmadığı bir ortamda sektörün dayanacak gücü kalmamıştır. Bıçağın kemiğe dayandığı bu ortamda, sektörün mevcudiyetini sürdürebilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Aldığımız tüm detaylı ve örnek önlemler altında bir yarış günü ile eşdeğer operasyonun halihazırda her hipodromumuzda her gün yürütülüyor olması gerçeği dikkat alındığında, yarışların başlatılmasının Covid-19 salgını bağlamında ilave bir risk oluşturmayacağı ve hayatın normalleşmesine yönelik toplumu psikolojik anlamda rahatlatacağına inanmaktayız.

Aldığımız tüm önlemlere ilaveten, Hipodromlarımızın dış dünya ile irtibatını keserek zorunlu karantina uygulaması ile birlikte antrenör, jokey, seyis ve ilaveten asgari bir teknik kadro ile yarışların 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tüm sorumluluk üzerimizde olmak üzere başlatılması için hazırız.

News Reporter

10 thoughts on “Yarış Camiasından Ortak Açıklama…

 1. Hep yarişsever zarar yazacak hali yok 🙂 birazda atcilar zarar yazsın ne var bunda. Dengelensin. Öyle hep yarisseverin sırtına yüklenme ile olmuyormuş dimi. Empati yapın. Nasıl böyle iyi mi? Sektör batiyormus. Umrumuzda olur mu asla.

 2. At yarışlarının başlatılması kararını verecek mercii nin, Cumhurbaşkanlığı olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla

 3. Rumuz yarış sever kardeşim..kimseyi zorla at yarışı oynatmiyolar ..o at sahipleri ne emekler dokuyor sen bunun farkında bile değilsin sen oyun oynuyosun ikilira uclira ile kuponun yatinca agliyosun o atın sahibi senin oynadığın oyunların milyarlarca ustunu ata yatırıyor bunun bakımindan tutda emek döken herkes evine ekmek götürüyor..madem bukadar param çok kiymetlise atyarisi oynamicam kardeşim…

  1. İyi güzel söyledin . Emek var haklısın eyvallah. Dopingden yatan kuponlari da konuşalım. Oyuncu olmazsa orada atçılık yapan bir elin parmağını geçmez. Oyuncu olmasa orada emek de olmaz. Oyuncuyu etkileyecek faktörleri gündeme getiriken herkes kulak tıkıyor ya. Şimdide oyuncular tinlamiyor. Bize ne ağa batan batar. Yeni atçı gelir bu kadar basit. Biraz atcilar değişsin. 🙂 Ganyan bayiilerinde herkes benim fikrimde.

 4. Sizler yarislardaki adaleti saglamadiginiz durumda insallah baslatmazlar ayni aileden jokeyleri bir yarista at bindirmekten vazgecin aralarinda anlasip goz gore gore yaris satiyorlar celiklerin ayni yarista at binmelerine engel olun bu durum yarisseverleri enayi yerine koymaktir

  1. Arif Kurtel ede dikkat edin adamın nerdeyse tüm koşuda bütün atlar onların tüm akrabaların adına at almış koşturuyor yarış severde parçalanıyor hepsine

   1. Memlekette doğru dürüst atçılık yapan 3-5 eküriden biri adam yatırım yapıyor o kadar elaman çalıştırıyor ekuri koşturuyor kosturmuyora takılmamak lazım öyle ekuriler var her 4 günde bir at koşturuyor şehir şehir at gezdiriyor ata 19 yarış tabelası yok 20. Yarışta yarışı kazanıyor esas bunlara dikkat edilse atçılık daha iyi gelişir

 5. Kaybettiğimizde ne kadar üzüldüğümüzü anladınızmı şimdi?birde,yüksek ganyanla gelip sevinç gösterisi yapan jokeyler,sizde birdaha o kadar sevinmeyin farzedin şimdi biz çok seviniyoruz…

 6. Rumuz piano sonata kimseyide zorla at sahibi yapmıyorlar atlar fabrika değil yatırım aracıda değil sen akıl veriyorsan ya yarışsevere oynama o zaman diye sende at koşma zarar etmek istemiyorsan batmak istemiyorsan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir