Yaz Sezonu öncesi gözler 3 Yaşlı İngiliz taylarında…

2023 yılı yaz yarış sezonunun başlamasına çok az bir süre gözler 97.Gazi Koşusu yolunda 3 yaşlı İngiliz taylarının start alacağı sınıf koşulara çevrilmiş durumda…

Sezonun ilk önemli yarışları olan Kv-18 Orhan Meker ve Kv-8 Ergin Talay Koşularının kayıtları yapıldı. 10 Nisan 2023 Pazartesi sabahı deklareleri yapılacak olan iki koşuya toplam 33 tay kayıt yaptırdı.

Hafta sonunda 16 Nisan 2023 Pazar günü koşulacak bir diğer önemli mücadele olan Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunun kaydı da yarın sabah yapılacak…

İlk 10da 8 erkek, 2 dişi tay var…

Gazi Koşusuna katılabilmek için Handikap Puanlarına göre sıralanan 3 yaşlı İngiliz taylarına ait listenin ilk 10’unda 8 erkek, 2 dişi tay bulunuyor.

Listenin en başındaki isim bugüne dek topladığı 103 Handikap Puanı ile Kurtel Ekürisine ait Cosmic Kid

G1 Çaldıran Koşusu galibi ve G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşusu ikincisi olan klas tay, kış sezonunda hem koşmak, hem de daha iyi şartlarda hazırlanmak için gittiği Dubai’de 2 kez start alsa da umduğunu bulamadı.

İlk yarışında çim pistte nispeten başarısız sayılmayabilecek bir yedincilik elde eden safkanın kum pistte start aldığı bir sonraki startında ortaya koyduğu performans, doğrusu ona güvenenleri hayal kırıklığına uğratacak seviyedeydi.

16 Mart 2023 Perşembe günü Türkiye’ye geri dönen ve karantina sürecini geçirmesi için Bursa’ya gönderilen Cosmic Kid, bu sürecin bitmesinden hemen sonra İstanbul Veliefendi Hipodromundaki ahırına getirildi ve yaz sezonu öncesi çalışmalarına başladı.

Sezonu 26 Nisan 2023 Çarşamba günü 1600 metre çim pistte koşulacak A3 Preveze Koşusu ile açması beklenen safkanın İstanbul’a geldikten sonra her geçen gün daha iyi duruma geldiği ve geçen seneki formunu yakalamayı başardığı gözleniyor.

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus Handikap Puan Sıralamasında 102 puanla ikinci sırada yer alan Lion Victory, kış mevsimini Kartepe Hipodromunda geçirdi.

Geçen seneyi iki yaşlı olarak G1 Karayel, G2 TYAYSD, G3 Trakya ve son olarak G2 Sakarya Koşusu galibiyetleri ile kapatan Lion Victory, bu sene sezonu Antalya’da açtı.

Sakarya Koşusundan 117 gün aradan sonra ilk kez gittiği Antalya sentetik pistinde katıldığı A3 sınıfındaki mücadeleyi çok da zorlanmadan kazanan klas tayın, en önemli rakiplerinden Cosmic Kid gibi rotasını Preveze Koşusuna çevirdiği ve hazırlıklarını 26 Nisan 2023 Çarşamba günü 1600 metre çim pistte koşulacak bu yarışa göre yaptığı söyleniyor.

Mayıs ayında koşulacak olan ve Triple Crown’un ilk ayağını oluşturan Erkek Tay Deneme Koşusundan hemen önce bu ikilinin aynı pist ve mesafede koşulacak olan Preveze Koşusunda bir araya gelecek olması, kuşkusuz bu yarışa olan ilgiyi de doruk noktasına çıkartacak.

En yüksek Handikap Puanlı 3 yaşlı İngiliz tayları sıralamasında üçüncü sırada bir dişi tay bulunuyor. Geçen sene Snow Bird ile büyük sükse yapan General Quarters, bu sene de benzer bir öyküyü General Briella ile yazmak niyetinde…

Güzel eşkali ile erkek rakiplerinden hiçbir eksiği olmayan kır tay, geçen sene 2 yaşlı olarak A2 Şerife Bacı ve A3 Prof.Selahattin Batu Koşuları başta olmak üzere kum pistte toplam 5 Grup yarış kazanmış, çim pistte koştuğu iki Grup yarış olan G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşusunda üçüncü, G2 SİAYSD Koşusunda ise dördüncü olmuştu.

Kışı Adana’da geçiren ve bu sene şu ana dek 5 yarış koşan safkan, 3 ay içerisinde kum pistte bir G2 ve bir G3 yarış kazanıp, bir Grup ve iki Kv-9 mücadelede de ilk üç sıra içerisinde yer aldı.

10 Ay içerisinde 15 yarış koşup 9 birincilik, 2 ikincilik, 2 üçüncülük ve 2 kez de dördüncülük elde eden klas kısrağın, yaz sezonunda da bu başarısını sürdürüp sürdüremeyeceği ve özellikle dişilere ait klasik yarışlarda nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyor.

Listenin dördüncü sırasında yer alan Anatolian Rock, kış mevsimini koşmadan, istirahat ederek ve sonrasında yaz sezonuna hazırlanarak geçirdi. Safkanın antrenörlüğünü yapan Bekiroğlu Ailesi aynı eküri ile Gazi Koşusunu kazandıkları Piano Sonata’yı da benzer şekilde kış sezonu hiç koşmamışlardı.

Anatolian Rock geçen sene 2 yaşlı olarak 4 kez start ve bu yarışların üçünü kazanıp, birinde ikinci oldu. Sırasıyla Şartlı-1 ve Şartlı-3 birincilikler elde eden safkan, ardından Kv-8 Prof.Tevfik Başer Koşusunu kazanmış, G1 Çaldıran Koşusunda ise Cosmic Kid’in arkasında ikinci olmuştu.

Kış sezonu hiç koşmadığı için kondüsyonu ile ilgili merak uyandıran Anatolian Rock kuşkusuz bu sezonun en iddialı taylarından biri olmaya aday…

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus listenin beşinci sırasında kış sezonunu Adana’da çok başarılı bir şekilde geçiren Repair Man var.

95 handikap puanına ulaşan doru erkek tay geçen sene 2 yaşlı olarak 11 kez start alıp 3 kez kazanmayı başardı. Hem kum, hem de çim pistte yarış kazanmayı başaran Repair Man sezonu Kv-8 galibiyeti ve A3 Prof.Selahattin Batu Koşusu ikinciliği ile kapatmıştı.

3 yaşına döndüğü bu sene Repair Man geçen seneki durumunda çok daha farklı bir pozisyona evrildi. Ocak ve Mart ayları arasında start aldığı 6 yarışın 3’ünü kazanan safkan, bir A3 ve iki Kv-9 galibiyet elde edip G2, A3 ve Kv-8 sınıfındaki diğer üç yarışında da iki ikincilik, bir dördüncülük elde etti.

İlgi çekici fiziği ile atçılık tabiri ile ‘oturdukça’ daha başarılı yarışlar koşabileceğini gösteren Repair Man, her ne kadar kilometresini hızla dolduran bir safkan olsa da, özellikle her iki pisti de yapabiliyor olması münasebetiyle kesinlikle başarılarını sürdürmesi beklenen bir isim…

Listede ilk 10 içerisinde yer alan iki dişi taydan bir diğeri de altıncı sıradaki Chaika… Geçen sene 2 yaşlı olarak 6 kez start 3 birincilik elde eden doru dişi tay, G2 SİAYSD ve A2 Eskişehir Sanayi Odası Koşularını kazanmış, Çaldıran Koşusunda beşinci, Hitit Koşusunda ise üçüncü olmuştu.

Chaika kış sezonu hiç start almadı. Bu sezon hemcinsleri arasında adından sıklıkla bahsettirmesi beklenen klas dişi tay, sezonu ya İstanbul’da 12 Nisan 2023 Çarşamba günü koşulacak olan dişilere mahsus Kv-8 F.Derya Beşikçi Koşusu ya da bir gün önce Ankara’da koşulacak olan ve bu yarışın muadili sayılabilecek olan yine dişilere mahsus isimsiz Kv-7 mücadele ile açacak.

Sezonun performansı büyük bir merakla beklenen erkek taylarından Turdemirkır, sıralamada 94 handikap puanı ile yedinci durumda…

Geçen sene 2 yaşlı olarak 15 kez start alıp çim ve kum pistte 5 kez kazanırken G2 Kraliçe II.Elizabeth, G3 II.İnönü ve A3 Hitit Koşularından zaferle ayrılmıştı.

Kış sezonu sadece Mart ayında hava ve pist koşulları nedeniyle çim pistten kum piste alınan A3 Tendürek Koşusunda boy gösteren Turdemirkır, bu mücadelede gayet başarılı bir performans sergileyerek ikinci oldu.

Yaz sezonunda özellikle uzun mesafelere çıktıkça yüksek mücadele gücü ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmasını beklediğimiz safkanın yaz sezonunu Preveze veya Sadık Eliyeşil Koşularından biri ile açması bekleniyor.

Listenin sekizinci sırasında yer alan Rock Solid, gerek iki yaşlı, gerekse 3 yaşlı olarak start aldığı 14 yarışın hepsini Bursa, Kocaeli ve İzmir Hipodromlarında ve kum pistte koşmuş bir safkan…

Aralık ayından bu yana İzmir’de koştuğu 7 yarışın 5’ini kazanırken, A3 Prisi Reis, G2 Alsancak ve G3 Fehmi Simsaroğlu Koşularından zaferle ayrılan erkek tay, A3 William Giraud Koşusundan ise üçüncülükle ayrıldı.

Kum pistte 1200 metreden 2000 metreye kadar başarılı olan Rock Solid’in yaz sezonundaki özellikle çim pist performansı merak konusu…

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus Handikap Puanı Sıralamasının dokuzuncu sırasında, geçen sene Ekim ayında İzmir’de koştuğu A3 mücadele sonrası sezonu kapatan ve üç yaşlı olarak henüz start almayan Samurai Kajiki bulunuyor.

Çim pistte G2 Tay Deneme Koşusu galibiyeti bulunan safkan, G2 TYAYSD Koşusunda da dördüncülük elde etmişti. Başarılı safkanın hem Orhan Meker, hem de Ergin Talay Koşularında kaydı bulunuyor.

İlk 10 safkana listenin son sırasında 92 handikap puanı ile Bright Fire bulunuyor.

Yarış hayatına sentetik pistte Şartlı-1 ve hemen arkasından çim pistte şartlı-5 galibiyetleri ile dikkat çekici bir başlangıç yapan erkek tay, 2 yaşında G1 Karayel ve G3 Sadun E.G.Atığ Koşularını ikinci tamamlamış, G3 Trakya Koşusunda dördüncü, G2 TYAYSD Koşusunda ise üçüncü olmuştu.

Bu sene 3 yaşlı olarak koştuğu Kv-8 ve Şartlı-4 mücadeleleri üçüncü ve dördüncü sırada tabelanın içerisinde bitirirken, yarış hayatına başladığı dönemi aratan bir performans sergilese de, safkanın potansiyelinin yüksek olması ondan her zaman bir beklenti yaratmaya devam ediyor.

News Reporter

11 thoughts on “Yaz Sezonu öncesi gözler 3 Yaşlı İngiliz taylarında…

 1. anatolian rock ve samurai kajiki ‘den bu sene çok şey bekliyorum…

  diğerlerini değerlendirecek olursak:

  cosmic kid nasıl döneceği belli değil…

  lion victory sezona en hazır at ama kaçacak mı tutacaklar mı karar veremediler daha…

  general briella — repair man — rock solid kış sezonunda çok yoruldu bence kumda daha iyi

  chaika mesafe limitleri var gibi sanki

  turdemirkır başka eküriye olsa beklentim yüksek olurdu ama karakeçi ekürisi atları 2 de iyi olup sonra başarıları azalır…

  bright fire potansiyeli var ama sezon klasiklerine yeter mi bence zor

 2. Erkek tay 14 mayıs
  O gun secım gunu yanı yarıslar ıptal
  Hangı gun kosulacak 14 mayıs dakı kosular
  Bılgınız var mı ?

 3. Uzun zamandır start almasını beklediğm Sound Of Nature haftaya şartlı 1 e kayıt oldu. Arif bey niye bu kadar bekletti bilmiyorum. Tayın arızası olabilir ancak net aygır adayıdır…

 4. Bu onemli yarislar neden gunduz neden elazig yarışları gece mantık bulabilen varmı buna.cumartesi istanbul yarislari gunduze dondukten sonra azalan tevziler ortada iken hemde

 5. 92 puanlı 2 atı yazıyorusunuz da Nirvana yı görmezden geliyorsunuz. Üstelik kazanç olarak diğer 92 puanlı 2 attan daha fazla olmasına rağmen. Mükemmel habercilik budur işte tebrikler

  1. Atların Sıralaması handikapörler Birimi tarafından yapılır. Biz sıralamayı onlardan aldık. Eşit puanlı atlarda hangi atın yukarıda olacağını da yine handikapör irimi belirler. Atın kazancına veya birincilik sayısına bakılmaz. Yani bizim yaptığımız bir şey değil. Bugün örneğin sadece 10 tane 3 yaşlı İngiliz tayının katılabileceği bir yarış olsa, bu 10 at start alır.
   Bilginize…

   1. 14 mayıs ıstanbul yarısları ne zaman kosulacak
    Etd var
    Dtd var
    Bu omemlı kosular ne zamana alacaklar
    Atahan abi bilgin var mı

 6. Ayhan Kurşun için zor seçim olacak bir yanda lion victory bir yanda anatolian rock …ben olsam, anatolian rock ı seçerdim. sanki uzunu daha iyi yapabilecek bir tay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir