YENERSULTAN sentetik pistte farklı…

29 Haziran 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-6 Prof. Raif Durak koşusunu, Songül Tekinalp’in sahibi olduğu, Engin Alagöz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Tekinalp’in yaptığı Yenersultan (5y ak Kaizbert – Sönmez Sultan, Odinhan) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Umutlu (Saruhanağa) elde ederken, Gümüşkesen (Turbo) üçüncü, Akkula (Turbo) dördüncü, Tsarigrad (Gökmenbey) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Sentetik pistte 6’da 5 yaptı…

İstanbul Hipodromunu sentetik pistinde bugüne kadar koştuğu tüm yarışlarını ilk iki derecede tamamlayan başarılı kısrak Yenersultan bugünkü galibiyeti ile hem bu sezon İstanbul pistindeki ilk Kısa Vade galibiyetini elde etti, hem de sentetik pistte koştuğu altıncı koşuda beşinci birincilik ile ayrılmış oldu.

Karagül Beyi’nin 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde bilinen stili ile Umutlu koşunun liderliğini aldı. İkincilikte Ulubatur daha sonra Kudretlitay ve Gümüşkesen sırası ile 1200 ve 1000 startları geçildi. 800’de Umutlu liderliğini korurken yine ikincilikte Ulubatur, üçüncülükte Kudretlitay daha sonra Gümüşkesen hemen içinde Yenersultan şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Umutlu az farkla koşunun lideriyken içinden yol bulan Yenersultan son 200’de rakibine hakim olup, son metrelerde farkı 1,5 boya çıkararak 1’35″40’lık bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Yener Sultan (Vedat Abiş)News Reporter

1 thought on “YENERSULTAN sentetik pistte farklı…

  1. Ceyhan, Caynağ’ın gururu Raif Hoca, üstün kan hattına sahip bir safkan ARAP ATI’nın kendi yarışını kazanmasından dolayı mezarında mutluluktan uçmuştur kesin.
    Münafıklar koşturtmadılar şu güzelim aygırın yavrularını senelerce. Guinnes rekorlar kitapına giremedi garibim. Ne var, gelişmiş atçılığımızda bir aygır da ” yavruları dünyanın en fazla kazanan SAFKAN ARAP ATI ” olsaydı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir