YENERSULTAN’dan bir galibiyet daha…

6 Eylül 2022 Salı günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Türk Veteriner Hekimleri Birliği koşusunu, Songül Tekinalp’in sahibi olduğu, Engin Alagöz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Tekinalp’in yaptığı Yenersultan (5y ak Kaizbert – Sönmez Sultan, Odinhan) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Adıvar (Onurkaan) elde ederken, Kervantay (Onurkaan) üçüncü, Aypars (Tümöz Bey) dördüncü, Dizdarım (Uçanbey) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ikinci sınıf galibiyeti…

İstanbul’da kazandığı G3 Halide Edip Adıvar koşusu sonrası bu kez Ankara’daki Kv-8 mücadelede piste çıkan Yenersultan, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Mustafa Çiçek ile başarılı bir performansa daha imza atarak bu yılki ikinci sınıf galibiyetini elde etti.

Adıvar’ın 3 boy, Dizdarım’ın 5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Aypars liderliği aldı. İkinciliğe Yollaraz girerken daha sonra Reishanlı ve Kervantay sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Aypars az farkla liderliğini korurken dışında Yollaraz ortalarında Reishanlı daha sonra Kervantay ve Yenersultan şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Aypars liderliğini korumaya çalışırken dışından Kervantay onun dışından Adıvar ve en içten Yenersultan’ın atakları görüldü. 200’de en içten gelen Yenersultan ve en dıştan gelen Adıvar ikilisi aralarında mücadeleye başladılar. Son metrelerde rakibine hakim olan Yenersultan boyun farkı ve 1’31″29 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Yenersultan (Mustafa Çiçek)News Reporter

1 thought on “YENERSULTAN’dan bir galibiyet daha…

  1. KAİZBERT kanının haradaki Arap atı kanların üzerinde olduğunu kabul etmek lazım.Eğer arap atlarıyla kosmalarina izin veriliyorsa neden TİGEM hem aygır hem damızlık kazibert temsilcilerini almıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir