YİĞİTKARDEŞ seriye ‘dur’ dedi…

1 Haziran 2023 Perşembe günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Ankara Jandarma koşusunu, Emre Karayel’in sahibi olduğu, Cuma Akduman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Aykut Ecevit Baş’ın yaptığı Yiğitkardeş (6y aa Kaizbert – Ezgihanım, Sülo)  jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Büyükdünya (Kaizbert) elde ederken, Kardeşcan (Turbo) üçüncü, Katıoğlu (Sarraf) dördüncü, Başparmak (Kurtel) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Ankara kumundaki ilk sınıf galibiyet…  

Yeni yıla Şanlıurfa’daki Kv-8 Göbeklitepe koşusu ile başlayan Yiğitkardeş, daha sonra Antalya ve İstanbul sentetik pistindeki yarışlarında tatminkar sonuçlarla bu koşuya geldi ve uyum sağladığı jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükte rakipleri Büyükdünya ve Kardeşcan’ın dışında çıkarak yapmış olduğu mücadeleyi fotoda kazanarak hem rakibinin geçilmezlik serisine son verdi, hem de Ankara kum pistindeki ilk sınıf koşu galibiyetini elde etmiş oldu. 

Toplu bir çıkışla birlikte içerden atak yapan Mahzunkral liderliği almaya çalışırken dışından gelen Kardeşcan onu bastırıp liderliği aldı. İkincilikte Mahzunkral hemen dışında Büyükdünya daha sonra Yiğitkardeş sırası ile 1800 startı geçildi. 1600’de Kardeşcan liderliğini korurken ikinciliğe Büyükdünya girdi. Arkalarında Mahzunkral daha sonra Yiğitkardeş şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Kardeşcan halen lider, Büyükdünya takipte, daha sonra Mahzunkral ve Yiğitkardeş sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de kardeşcan az farkla liderliğini korurken yine ikincilikte Büyükdünya dışına Yiğitkardeş gelirken daha sonra Mahzunkral şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Kardeşcan dışına gelen Büyükdünya onun dışında da Yiğitkardeş arasında mücadele başladı. 200’de ortada Büyükdünya, dışında Yiğitkardeş ve içlerinde Kardeşcan arasında oldukça zevkli bir mücadele devam ederken son metrelerde Büyükdünya ve Yiğitkardeş ikilisi mücadelesinden fotoda burun farkı ve 2’22”07 bitiriş derecesi ile kazanan Yiğitkardeş oldu.

Yiğitkardeş (Ahmet Çelik)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir