Yıldırım Bayezid Koşusunda KRAL SERKAN…

7 Kasım 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2200 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Yıldırım Bayezid Koşusunu, A.Murat Şen’in sahibi, İlhami Gültepe’nin yetiştiricisi ve Metin Özdil’in antrenörü olduğu King Serkan (5y da Yonaguska – Selcanım, Always A Classic), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

9 safkanın start aldığı mücadeleye 7 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan King Serkan, ilk metrelerde üçüncülüğe yerleşti ve ilk viraja da aynı pozisyonda girip 1600 startını da bariyer dibinde aynı sırada geçti. 1400, 1200, 100 ve 800 startlarını da önüne zaman zaman 3, zaman 4 at alarak ve bariyer dibinden hiç ayrılmadan geçen safkan, 600 startından sonra yavaş yavaş temposunu arttırmaya başladı ve son düzlüğü bariyer dibinden çok akıllıca ve hiç mesafe kaybetmeden dönmesini sağlayan tecrübeli jokeyi ile düzlüğün başında rakiplerine hakim olmayı başardı.

400 geçilirken King Serkan artık en öndeydi. Onun açtığı kulvardan Baba Hancı ikinciliğe girdi. 300’de bir ara dış kulvardan Victor Wolles’ın hamlesi göründüyse de koşunun bundan sonraki metrelerinde mücadele King Serkan ve Baba Hancı arasında geçti. Kendi aralarında birincilik mücadelesi yapan bu ikiliden son düzlüğe daha avantajlı çıkan King Serkan aldığı avansı koruyarak 1.5 boy farkla ve 2‘24”88’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Baba Hancı (Cuvee) elde ederken, mücadeleyi Victor Wolles (Win River Win) üçüncü, Grayocean (Offlee Wild) dördüncü, Fire Of World (Hakeem) ise beşinci olarak tamamladılar.

Sentetikten sonra Kum Pistte de G1 kazandı…

Bugüne dek 44 kez start alıp 13 yarış ve 2.611.901 TL ikramiye kazanan King Serkan, Yıldırım Bayezid Koşusu galibiyeti ile kariyerinin ikinci G1 zaferine imza atmış oldu. 2018 yılında İstanbul sentetik pistinde G1 15 Temmuz Şehitleri Koşusunu kazanan 5 yaşındaki Yonaguska temsilcisi, geçtiğimiz yıl katıldığı Yıldırım Bayezid Koşusunda ise Royal Avsar ve Hot Chocolate’nin arkasında 3’üncü olmuştu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir