Yılın en iyisi; COSMIC KID…

23 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarının derbisi sayılan G1 Çaldıran koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu, Moz. Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hakan Yüzbaşı’nın yaptığı Cosmic Kid (2y de Lemon Drop Kid – Sanima, Galileo) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Anatolian Rock (Native Khan) elde ederken, Sound Of Summer (Torok) üçüncü, Lion Victory (King David) dördüncü, Chaika (Marcavelly) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Çok kolay kazandı…

Yarış hayatına sentetik pistte Şartlı-1 ikinciliği ile başlayan Cosmic Kid ikinci startında çim pistte maidene veda etmiş, ardından yine çim pistte şartlı-4 galibiyeti elde etmişti. İlk grup tecrübesini Ankara’da Kraliçe II. Elizabeth koşusunda yaşayan ve sonlarda çok güçlü geldiği mücadeleyi fotoda kaybeden safkan, bugün ilk kez koştuğu 1600 metre mesafede çok iyi uyum sağladığı jokeyi Gökhan Kocakaya ile ön grubun hemen arkasında beklemeyi tercih etti ve düzlükte yaptığı etkili sprint ile sonlarda kolaylayarak kariyerinin ilk Grup zaferini ve yılın 2 yaşlılar için en önemli klasik mücadelesini zorlanmadan kazandı.

Toplu bir çıkışla birlikte ortadan atak yapan Lion Victory liderliği aldı. İkinciliğe Chaika girerken daha sonra Cosmic Kid ve Nirvana sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Lion Victory liderliğini korurken yine ikincilikte Chaika daha sonra Cosmic Kid ve Nirvana şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Lion Victory halen lider, Chaika takipte daha sonra Nirvana ve Cosmic Kid sırası ile 600 startı geçildi. Düzlüğe Lion Victory liderliği ile çıkılırken dışardan atak yapan Nirvana ikinciliğe girdi daha sonra Chaika ve Cosmic Kid ile 400’e gelinirken Lion Victory liderliğini korurken içerden Cosmic Kid’in atakları görüldü. 200’de ataklarını arttıran Cosmic Kid liderliği alırken en dıştan Anatolion Rock’ın atakları görüldü. Sonlarda farkı 4 boya çıkaran Cosmic Kid 1’35″80 bitiriş derecesi ile bu önemli koşuyu kazanan isim oldu.News Reporter

11 thoughts on “Yılın en iyisi; COSMIC KID…

 1. Lion viktory çok iyi antrene edilmesi lazım..uzunda yarış kazanmak istiyorlarsa,yüksek tempo ağır kilo ile 1400-1600 galoplar ile yarışlara gelmesi lazım..galoplari tatlı tutarak ancak 1400 metre koşar..Galileo torunu cosmic kıd uzunda sorunsuz koşar..

 2. Bu Yaris Anatolian Rock in yarisi idi, fakat jokeyi geç sprint´e kalkınca birincilikten oldu. Böyle harika bir sprint yapan tay az bulunur.

 3. Gökhan Kocakaya, Cosmic Kid ile son koşusunda geride beklemeyi denemesinin mükâfatını bu koşuda aldı. Uzayan mesafelerde daha iyi olacak gibi. Anatolian Rock da öyle tabii. Çok etkili geldi.
  Lion Victory ve Chaika sadece önde tempo kurarak devam ettiremezler gibi geliyor bana. Chaika pres yedi deniyor ama yemese de gelemezdi. Lion Victory, karşılaştırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama kardeşi Burgas gibi son 200’de artıramadı mesela. En önde, üstelik didişerek gidince sermayeden yedi diye düşünüyorum.
  Dürüst olmak gerekirse ben, Tale of the West’i tutuyordum. Sadece sevdiğim Call to Victory’nin tam kardeşi diye. O ışığı veremedi. Ahmet Çelik de gelemeyeceğini anlayınca tayı pek üzmek istemedi. Yine de ümidim var.

  1. Bence Cosmic Kid orjin itibariyle baba hattından dolayı 3 lü yaşının 2.nci döneminde form düşüklüğü başlar, bu lemon drop tayların ın hepsinde böyle, gelecek sene gazi için favori bir tay değil, baba tarafı zayıf

  2. TALE OF THE WEST için farklı düşünüyorum ben de. TUGAY ALICI nın bindiği koşuyla bu koşuyu kıyaslamak belki çoğu insana göre abes olabilir. Ancak bu koşuda AHMET ÇELİK yerine mesela AYHAN KURŞUN binseydi koşuyu ilk 3 içerisinde bitirirdi. AHMET ÇELİK ilk yarışında da çok kötü binmişti. Bence KURTEL ekürisinin şu an için atlarına binen en iyi jokey AYHAN KURŞUN. AHMET ÇELİK, GÖKHAN KOCAKAYA bu aralar çok formsuz. Mesela AHMET ÇELİK, TALE OF THE WEST in TUGAY ALICI ile kazandığı KV 6 1200 metre çim koşusunu hiç seyretmemiş. 600 – 800 arası sürekli sağ sol yaptı. Bir yerlere kafayı sokmaya çalışıyor atı. Tempoyu çok bozdu. Son viraja yakın ara 5 girse farklı bir yarış izlerdik. Atı ancak 400 de anladı atak yaptı ancak 200 ler de bence tampon yedi, yine bozuldu. En azından 3. bitirebileceği bir yarışı jokey hatasından kaybetti. Takibe değer bir at.

 4. Kazanan atın anne hattı çok güçlü. Arif bey hem Tizway’den, hem de Bluegrass Cat’ten tay almış. Bu sene de Avery İsland’a çekmiş. İkinci olan atta perdelemelere rağmen çok iyi koştu. Yarışın esas olayı ise Hışmanın kendini indirdikleri için ailesinin atı gelmesin diye yaptığı saçma sapan hücumdu…

 5. lıon vıctory uzunda yapamayacak gibi son 200 de ateda durdu yada beklemeye alıştırılmalı.cosmic kıd müthiş koştu seneye daha iyi olur ama bence kazananda daha iyi koşan isim anatolıan rock müthiş sprint attı seneye uzunda en ciddi at bence o sakaryayı koşarmı merak konusu

 6. Cosmic Kid, orjin olarak özellikle hem Galileo hem de Serena’s Song ile çok fark yaratıyor ki, babası da Amerika değil de Avrupa’da olsa çok daha farklı bir yerde olabilecek Lemon Drop Kid’de çok değerli. Gazinin çok net favorisi ve geleceğin önemli aygırlarından birisi olur. Kurtel ekürisi hep Amerikan orjinlerini getiriyor, gerçekten at yarışlarını seven at severlere Dubawi, Kingman, Sea The Stars veya Frankel’ın yavrularını da izletirse ne muhteşem olur. Bunu yapabilecek güçleri de vardır diye düşünüyorum.

 7. Kisa siprinti olan sonda sert gelen nice tay gördüm uzuncuyla bunlar bazen karıştırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir