Yok böyle bir yarış! Finiş çizgisini ‘Rüzgar gibi geçti’…

27 Ağustos 2021 Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Ertuğrul Gazi Koşusunu, Fuat Başaran’ın sahibi ve yetiştiricisi, Halil Kabukcı’nın ise antrenörü olduğu The Derwish (4y da Dervişağa – Zalasultan, Mountain Cat) jokeyi Ali Kaçmaz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Bırakın Gitsin (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Headman (Dabirsim) üçüncü, He is Mine (Mendip) dördüncü, Like The Stars (Lion Heart) ise beşinci olarak ayrıldı.
İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatının 21’inci startında 10’uncu birinciliğini elde eden The Derwish, Ertuğral Gazi koşusu ile kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, aynı zamanda Bursa’da koştuğu ilk yarıştan da galibiyetle ayrılmış oldu. Çim pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise 3 kez koşup 1 kez kazanan safkan, kum pistteki 18’inci startında 9’uncu birinciliği hanesine yazdırdı.

İlk metrelerde arka grupta pozisyon alabilen safkan 800 direğini en yakın rakibinin 3 boy, 600 direğini ise en yakın rakibinin 5 boy arkasında dönüp son düzlüğe en arkada çıktı.

Koşunun son 400 metresi geçildiğinde The Derwish hala en gerideydi. Yarışı ekranlardan izleyen yarışseverler onu 400’de bir ara gördükten sonra bir daha koşunun son 100 metresine hiç göremediler. Yarışın bitime çok az bir mesafe kala en dış kulvardan önce gölgesi, ardından kendisi görünen safkan, son 50 metrede adeta kanat takıp dış bariyere yapışık bir şekilde finiş çizgisini 1’26”39’luk derecesi ile üstelik 3 boy farkla önde geçmeyi başardı.

The Derwish koşu sonrası ekibiyle…

 

News Reporter

4 thoughts on “Yok böyle bir yarış! Finiş çizgisini ‘Rüzgar gibi geçti’…

  1. Sabırlının fikret yüzatlı koşusunda attigı sprint gibi sprint atmış.vallahi hic baska bir sprint aklıma gelmiyo daha.bravo.

    1. Handikap kosular olsada bursa pistinde alidevin de boyle anormal sprintleri oldu tabiki grup kiyaslamasi yapmiyorum ama alidevin de boyle oldurucu sasirtici 2 3 sprinti olmustur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir