Yok böyle bir yarış! Palio di Siena’da inanılmaz görüntüler…

İtalyanca adı ‘Palio di Siena’ olan ve 1656 yılından bu yana düzenlenen tarihi at yarışını izlemek için binlerce kişi İtalya’nın Siena kentine akın etti.

16 Ağustos 2023 Çarşamba gecesi gerçekleşen yarışı Oca (Kaz) şehrinin ‘scosso’ (binicisiz) atı kazandı. Eşi benzeri görülmemiş yarış bu sene inanılmaz görüntülere sahne oldu.

Palio di Siena ya da yerel olarak kısaca Il Palio, İtalya’nın Siena kentinde her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde olmak üzere iki kez düzenlenen geleneksel at yarışı oyunlarıdır.

Bu yarışlarda her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil eder. Yarış boyunca büyük bir insan topluluğu yarış atlarını izler. Her yıl bu popüler yarışı izlemek için Siena kentine dünyanın her yanından binlerce turist gelir.

Yarışa katılan tüm at ve biniciler temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler:

 1. Aquila (Kartal), 
 2. Bruco (Tırtıl), 
 3. Chiocciola (Salyangoz), 
 4. Civetta (Baykuş), 
 5. Drago (Ejderha), 
 6. Giraffa (Zürafa), 
 7. Istrice (Kirpi), 
 8. Leocorno (Tekboynuz), 
 9. Lupa (Dişi kurt), 
 10. Nicchio (Deniz kabuğu), 
 11. Oca (Kaz), 
 12. Onda (Dalga), 
 13. Pantera (Kara Panter), 
 14. Selva (Orman), 
 15. Tartaruga (Tosbağa), 
 16. Torre (Kule)
 17. Valdimontone (Montone)

 

News Reporter

4 thoughts on “Yok böyle bir yarış! Palio di Siena’da inanılmaz görüntüler…

 1. daha yeni gördüm yazıyım bari adamlar harbi kafayı kırmışlar hayat standartları yüksek hayat ucuz çekiyolar şarabı birayı gelenek melenek kafa 1 milyon uçuşa geçiyorlar bir abimiz italyaya gitti akrabası orda abi italyada bizi kıskanıyormu dedim makaradan güldü adamların harbi enflasyonu yüzde 7 veya sekiz dedi bizde makyajlanmışı yuzde elli bir rakı alsan maasın yarısı gitti bunlarda hayat ucuz içip içip sapıtıyorlar

 2. arkadaslar yorumları gördüm ve bu yarışı bir eziyet gibi gören beyinlere üzüldüm . 16 ağustosta 2023 te yarışı canlı canlı izlemiş birisi olarak yorum yapmak istiyorum. bu yarış yerel halkın bir geleneği. kimse bir eziyet olarak görmüyor. ganyan gibi düşünün. o kadar eğlenceliydi ki bir daha gidip izlemeye yemin ettim. yarışı canlı görmeden yorum yapmak yanlış:)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir