ZALA BEY’den rekorla gelen ilk Grup galibiyet…

11 Mart 2023 Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 1800 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 koşusunu, Celal Alaz Adalı’nın sahibi olduğu Serdal Adalı tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Yücel Şimşek’in yaptığı Zala Bey (4y da Agresivo – Automatic Control, Al’s Theatre) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Antiochos (Banknote) elde ederken, Grasyas (Lion Heart) üçüncü, Gökdenizim (Mendip) dördüncü, Black Lion (Sidney’s Candy) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk grup galibiyeti…

Geçtiğimiz yılı G1 Cumhurbaşkanlığı üçüncülüğü ile kapatan Zala Bey, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra en iç kulvardan yaptığı güçlü ataklarla liderliği aldı ve sonlarda dışından gelen rakibine direnerek, kariyerinin ilk grup zaferine 1’48″95’lik bu pist ve mesafenin rekor derecesini gerçekleştirerek ulaşmış oldu.

Batı Kasırgası’nın 3 boy, Mucize Kız’ın ise 50 metre geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvardan atak yapan Gökdenizim liderliği alırken ikinciliğe Grasyas girerken daha sonra Golden Ruler ve Sun Time sırası ile 1600-1400 startları geçildi. 1200’de Gökdenizim liderliğini korurken yine ikincilikte Grasyas arkalarında Golden Ruler ve Sun Time şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Gökdenizim yine lider, ikinciliğe Victory Weapon girdi. Arkalarında Grasyas, Sun Time ve Golden Ruler sırası ile 600 startı geçildi. Gökdenizim, Grasyas ve Victory Weapon’un önünde düzlüğe çıktı. 400’de Gökdenizim ve dışına gelen Grasyas mücadelesine bariyer dibinden Zala Bey’in dıştan da Antiochos’un atakları görüldü. 200’den sonra Zala Bey ve Antiochos ikilisi arasında mücadele başladı. Son metrelerde rakibine hakim olan Zala Bey Baş farkı ve rekor derece ile kazanan isim oldu.

Zala Bey (Ahmet Çelik) (içte)
News Reporter

1 thought on “ZALA BEY’den rekorla gelen ilk Grup galibiyet…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir