1 Jenerasyon, 3 Şampiyon

1 Jenerasyon, 3 Şampiyon

Gelin bu başlığı biraz açalım…

Reşat Yurday Köstem

Aynı yıl doğan 3 tay, aynı ülkede ve farklı 3 yarış sezonunda şampiyon olabilir mi ? Bu gerçekleşirse, ne anlama gelir?

Söylediğimiz olay ülkenin birinde değil, Amerika Birleşik Devletlerinde… Fi tarihinde de değil, birkaç gün önce oldu…

2016 yılı Breeders Cup Classic’i, anımsarsanız 2013 doğumlu Arrogate, Califonia Chorome’u geçerek kazanmıştı. Arrogate, bir sonraki yılın ilk üç ayında da Pegasus World Cup ve Dubai World Cup birincilikleri ile bu başarısını taçlandırdı. Toplam 11 kez start alan bu safkan, yarış yaşamına üç yaşlı olarak başlayıp, katıldığı ilk maiden koşuyu 3. tamamlamış. Westbrook’un kazandığı maiden koşunun ikincisi kim? Accelerate… Bunu aklımızda tutalım.

2017 BC Classic’te zafer dört yaşındaki, yine 2013 doğumlu bir safkanın, Gun Runner’ın oldu. Koşuyu 5. tamamlayan Arrogate emekliye ayrıldı ve artık yeni şampiyon Gun Runner’dı… O da bu başarısını 2018 Pegasus World Cup ile taçlandırıp, haraya gitti. Gun Runner’ın aşım bedeli geçen sezon 90 bin dolardı; 2019’da 70 bin dolara aşım yapacak.

2018 bir başka 2013 doğumlu safkan, Accelerate’ın yılı oldu. Önce Arrogate, sonra Gun Runner emekliye ayrılınca, meydan Accelerate’e kaldı… Eclipse Yılın Atı ödülü büyük olasılıkla 6 yarış koşup, hiç geçilmeyen ve triple crown yapan Justify’a gidecek ama Accelerate’ten daha mı başarılıydı, tartışılır… Böylece BC tarihinde aynı yıl doğan 3 tay, ilk kez BC Classic’i kazanma başarısını gösterdi.

Arrogate, Gun Runner, Accelerate

Biraz gerilere gidersek, benzer bir örneği bizim yarışçılığımızdan da verebiliriz. Buna “Sun Shine I’in Evrimi” diyelim…

Bizim müşterek bahisleri kovaladığımız yıllarda, Han – Misty Question orijinli, Sun Shine I vardı. Turgut Koyuncuoğlu’nun sahibi olduğu 1966 doğumlu, bu erkek tay, iki ve üç yaşlı dönemlerinde dikkati çekecek bir performansa sahip değildi. Anımsamak için netice kitaplarına baktım. İki ve üç yaşlarında 51 kez start alıp, maiden, şartlı ve handikap olmak üzere toplam 5 koşu kazanmış. Bu yaş gruplarının açık ve klasik koşularına katılmadı. Çünkü aynı jenerasyonda; Golden Lion, Rocky Mountain, Verones, Guip Rinda, Palet, Chantaco, Martini ve daha niceleri var… Bir yıl sonra da 4 koşu kazandı ama yine aynı şeyleri söyleyebiliriz. İzmir’de şartlı koşular ve sonrasında 2 handikap kazanıyor.

“Bu Sun Shine’da neymiş” dediğimiz yıl, 1971… Akranları “bir bir” pistlerden çekilirken, o artık dört ve yukarı yaşlılar arasında “güneş ışığı” gibi parlıyordu. 3 ve yukarı yaşlı koşularını geçelim, çünkü 3 yaşlı Minimo girdiği koşularda, kimseye nefes aldırmıyordu… Sun Shine I o yıl; biri KV, beşi açık koşu olmak üzere toplam 8 koşu kazandı. 1972 yılında da Eliyeşil üstünlüğü biraz daha hissedilince, Sun Shine I kazandığı şartlı koşularla yarış yaşamını noktaladı.

Buradan da anlaşılıyor ki, at yarışlarındaki istatistikler her şeyi anlatmıyor…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir