1 Turbo > 4 Kaizbert

1927 Yılında koşulan ilk Gazi Koşusunu kazanan Neriman isimli safkanın jokeyi İhsan Atçı anısına 12 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 4 yaşlı Arap atlarına mahsus KV-7 koşuyu, Erdoğan Şenocaklı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Tarkan Şit’in ise antrenörü olduğu Sakalaydın (4y ka Turbo – Elmasbike, Devirhan), jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı.

6 Safkanın katılımı ile 1200 metre çim pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı en geri dönmesine rağmen başarılı jokeyi ile düzlük boyunca sprintini kesintisiz devam ettirip son 50’de öndeki iki rakibinin arasında girdiği gibi çıkarak 1’18”21’lik bir derece ile kazanan Sakalaydın’in ardında ikinciliği Makrıköy (Turbo) elde ederken, bu safkanın 1 boy gerisinde Karaçelik (Kaizbert) üçüncü, onun da 1.5 boy arkasında koşunun ikinci ve üçüncüsü gibi bir Kaizbert temsilcisi olan Çelikman (Kaizbert) ise dördüncü oldu.

19’uncu startında 6’încı kez finiş çizgisini önde geçen Sakalaydın, kariyerinin ikinci KV-7 birinciliğine imza atarken, 1200 metre çim pistteki ilk galibiyetini elde edip kazancını da 414.090 TL’ye yükseltti.

Sakalaydın (Müslüm Çelik)

Annesi Wiking üzerine 2×2 akraba!

İlk Gazi Koşusunu kazanan jokey İhsan Atçı adına düzenlenen mücadele KV-7 sınıfında bir yarıştı. Normalde Arap atlarına mahsus Kısa Vade 7 yarışları pek yazmam ama burada değişik bir şey oldu yarış neticesi itibari ile!

Wiking (Etap x Wilma)

Yarışa katılan 6 attan 4’ü Kaizbert temsilcisiydi ve geçenlerde katılımcı 5 atın dördünün bu aygırın yavrularının olduğu ve ilk dört dereceyi paylaştığını düşündüğümüzde, aynı şeyin tekrarı yaşanabilir mi diye düşünebiliyordu insan…

Evet, Kaizbert temsilcileri dört sırayı arka arkaya paylaştılar ama 2 ile 5 arasındakileri! Hafta içinde Karacabey Satışlarında yaşananlardan sonra, İhsan Atçı koşusunun sonucu ilginç bir zamanlama bağlantısı gibi oldu sanki… Koşuyu kazanan Sakalaydın da bu tarz bir galibiyeti ile bizden bir yazıyı hak etti doğrusu!

Turbo temsilcisi Sakalaydın’ın annesi Elmasbike‘nin annesi Malibu Girl, Wiking oğlu Monarch Ah temsilcisi olup büyükanne Widania’nın babası da Wiking’dir ve dolayısıyla Sakalaydın’ın büyük annesi Malibu Girl’ün Wiking üzerine 2*2 çok yakın, hatta daha doğru ifade ile çok çok yakın akraba olduğunu görmekteyiz! (Muslihiddin Gurup)

Sakalaydın Pedigri
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir