10 ay süren birincilik hasretine son verdi!

5 Ağustos 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Safranbolu koşusunu, Hayati Can’ın sahibi olduğu, Muzaffer Can tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Duran Tekeli’nin yaptığı Kardeşcan (7y aa Turbo – Bedel.2, Tunca) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Özbilden (Özgünhan) elde ederken, Katıoğlu (Sarraf) üçüncü, Yiğitkardeş (Kaizbert) dördüncü, Çelikkalkan (Emael) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Bu yılki ilk galibiyeti…  

Bu yıl start aldığı koşularda istikrarlı performanslar sergilemesine rağmen bir türlü fotoyu önde geçemeyen Kardeşcan, iki koşu aradan sonra tekrar buluştuğu jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde start çıkışı ile birlikte aldığı liderliği aynaya kadar koruyup bir beyaz bayrak-ayna yaparak kazanırken, 10 aydır devam eden birincilik özlemine de sınıf koşu ile son vermiş oldu. 

Çelikkalkan’ın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dıştan atak yapan Kardeşcan liderliği alırken ikinciliğe Özbilden girdi. Daha sonra Yiğitkardeş ve Katıoğlu sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Kardeşcan liderliğini korurken yine ikincilikte Özbilden arkasında Yiğitkardeş daha sonra Katıoğlu şeklinde 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Kardeşcan halen lider, Özbilden takipte, daha sonra Yiğitkardeş ve Katıoğlu sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Kardeşcan az farkla Özbilden’in önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Kardeşcan liderliğini korurken dışından Özbilden’in onun dışından da Katıoğlu’nun atakları görüldü. 200’den sonra rakiplerinin ataklarına başarılı şekilde karşılık veren Kardeşcan 2,5 boy farkla ve 2’31”38 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir