MASTER PATRICK

« MASTER PATRICK AYGIR ANALİZİ »

Master Patrick, yarış yaşamında hem çim, hem de sentetik pistte Kısa Vadeli yarış kazanmayı başarmıştır.

Babası Azamour’un ülkemizde Native Khan isimli yavrusunun başarılı bir aygır kariyeri olması dışında, ayrıca Azamour’un da bir başka baba kardeşi Bosporus’un ülkemizde başarılı bir aygırlık kariyeri olması bu hattın ülkemiz yetiştiriciliğine uyumlu olduğunu ortaya koyar.

Diğer taraftan Master Patrick’in annesi Handiya’nın anne kardeşlerinden Hamairi G3 galibi olup, bir diğer anne kardeşi Hanabad da Britanya topraklarında Listed galibiyeti ve G3 ikinciliği elde etmiştir…

Nihayetinde büyük anne Handaza’nın anne kardeşlerinde Hazariya’nın da çift Derby galibi olmak gibi çok özel bir sonuca imza atan Harzand’ın da annesi olması, diğer farklı başarılı aktörlerle birlikte, Ağa Han yetiştirmesi bu anne neslinin de kalitesini gözler önüne serer.

Harzand’ın dedesi Cape Cross’un soy ağacı, Master Patrick’in uyum sağlayabileceği kısraklar hakkında bazı ipuçları verebilir.

Cape Cross’un büyük annesi Balidaress, aynı zamanda ülkemizde de aygırlık yapan Bin Ajwaad’ın da büyük annesidir.

Bin Ajwaad’ın babası Rainbow Quest’dir ki, Master Patrick’in annesi Handiya’nın G3 galibi anne kardeşi Hamairi’nin babası Spectrum’da Rainbow Quest’dir.

Yine Bin Ajwaad’ın ve de Cape Cross’un büyük annesi olan Balidaress’in babası Balidar olup,  Master Patrick’in annesi Handiya’nın Listed galibi anne kardeşlerinden Hanabad’ın babası Cadeaux Genereux da, Balidar torunudur.

Dolayısı Master Patrick için Bin Ajwaad kızları rahatlıkla denenebileceği gibi, Cadeaux Genereux’un ülkemizde aygırlık yapmış oğlu Bijou D’ınde temsilcileri ve tabi ki Cape Cross oğlu Halicarnassus ve yine Harzand’ın baba kardeşi olan Crimean Tatar kızları, Master Patrick ile uyum kapasitesine sahip kısrak babalarıdır.

Ayrıca Master Patrick’in G3 galibi baba kardeşlerinden Puncer Cylnch’in de kısrak babasının Rainbow Quest oluşu, hem yukarıda anılan Bin Ajwaad bahsine farklı bir referans olarak değerlendirilebilir.

Yine Master Patrick’in G3 galibi bir başka baba kardeşi Azmeel’in kısrak babalarından birinin de Cadeaux Genereux oluşu, girişte bahsedilen referansları tamamlayıcı unsurlardan biridir.

Master Patrick

Bu vesile Master Patrick’in başarılı baba kardeşlerine göz attığımızda, G1 galibi Covert Love ve Listes galibi Glorious Protector’un kısrak babaları olan Hawk Wing ve Hector Protector’un Woodman’in temsilcileri olduğunu görmekteyiz.

Woodman’ın oğlu Mujtahid ve hatta onun aygır temsilcilerinin kızları da Master Patrick için uyum referanslarına sahiptirler. Söz konusu eşleşme olasılıklarında, üçlü Mill Reef ve bir de Bold Reason üzerinden 4’lü bir Lalun Rasmussen de söz konusu olacaktır.

Lalun Rasmussen demişken, soy ağacında Bold Reason taşıması sebebi ile Lion Heart da benzer bir etkiyi, hatta Mr.Leader’in kısrak babasının da Djeddah olması sebebi ile daha güçlü bir Djeddah/Djebel etkisini perçinleyebilir.

Yine de Lion Heart kızlarının Master Patrick ile uyum sağlama olasılığı aygırın baba hattının Night Shift olması ile daha fazladır ki, esasen Night Shift-Storm Bird uyumu, Storm Bird etkisi taşıyan kısrak baba hatlarında da görülebilecektir.

Nihayetinde Master Patrick’in baba kardeşi Native Khan’ın da Lion Heart hattı ile uyumlu sonuçları, bahsedilen noktalara olumlu referans telkin edebileceğini görmekteyiz ki, bu durumda Ocean Crest, After Market, Mountain Cat’in yanı sıra, bilhassa kısrak babasının Rainbow Quest oğlu Quest For Fame olması da Perfect Storm kızlarının da aygır ile uyum potansiyeli taşıdığını gösterebilir.

Ayrıca Perfect Storm’un ikinci kısrak babası ViceRegal’ın da Night Shift ile benzer eşleşme modeline sahip oluşu, Perfect Storm kızlarının Master Patrick ile uyumu konusunda bir başka önemli referanstır.

Doğal olarak Viceregal’ın tam kardeşi Vice Regent hattı ve bu aygırın yer aldığı soy ağaçları da diğer etkenler de irdelenmek sureti ile Master Patrick için değerlendirilebilir ki, burada Deputy Minister hattını bu aygırın kısrak baba hattını oluşturan Bunty Lawless faktörü sebebi ile farklı bir noktaya koyabiliriz.

Söz konusu Northern Dancer şefleri içine, The Minstrel ve Northern Taste unsurlarını da ilave etmek mümkündür, değerlendirme süreci içeriğinde.

Northern Dancer demişken, Master Patrick’in soy ağacı incelendiğinde üç önemli Northern Dancer kanının ; Night Shift-Sadler’s Wells-Be My Guest kanının, soy ağacında sahne aldığını görmekteyiz.

Bahse konu isimlerden son ikisinin soy ağacı Northern Dancer-Hyperion kurguları içerir, baba hatlarında tam, anne hatlarında birinin direk, diğerinin ikinci kısrak baba hattını oluşturması münasebeti ile.

Nureyev hattı da Northern Dancer neslinin önemli sürükleyeci isimlerinden biri olup, hem Sadler’s Wells’in 4/3 kardeşi, hem de Be My Guest gibi, Northern Dancer-Hyperion kurgusu içermesi ile Master Patrick için uyum potansiyeline sahip kısrak baba hatlarından olabilirler.

Örneğin Dai Jin kızları ki, – olası eşleşmelerde “Shirley Heights” üzerine üçlü akrabalık tesisi olacaktır- Master Patrick için uyum içerebilecek Nureyev hattı temsilcileri olarak değerlendirilebilirler.

Yine Nureyev hattının önemli bir temsilcisi olan Pivotal’ın ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan oğulları, Captaion Rio ve Kaneko kızları da diğer etkenler de göz önüne alınarak değerlendirilebileceği gibi, Nureyev’in ayrıca Fantastic Fellow ve Indigo Red isimli aygırların da kısrak babaları olduğunu ilave edelim analiz notlarına.

Master Patrick

Master Patrick’in yurt dışında Listed kazanmış baba kardeşlerinden Laajooj’un kısrak babasının Common Grounds oluşu, hem bu aygırın, hem de baba kardeşi Shining Steel ve her ikisi ismin babası Kris’in tam kardeşi Diesis hattının ülkemizdeki temsilcilerinin, örneğin Three Valleys kızlarının, Master Patrick için değerlendirilebilmesi olasılığını gündeme taşır.

9 familya da Master Patrick’in başarılı baba kardeşlerinde önemli rol oynamaktadır ve tam 8 sınıf koşu galibi Azamour oğlunda, anne nesillerinin bu familyadan geldiğini görmekteyiz.

Yine Master Patrick’in başarılı baba kardeşlerinde dikkat çekici bir kısrak baba hattı da Indian Ridge olup, her ikisi de G2 galipleri olan Dolniya ve Wade Giles’in kısrak babaları olan bu aygır hattına, ülkemizde fazlaca rast gelinmese de, soy ağaçlarında bu aygırın yer aldığı temsilciler, Master Patrick için değerlendirilebilir.

Yine Master Patrick’in başarılı baba kardeşleri incelendiğinde, kısrak baba hatları Dangiz hattından gelen aygırlarının temsilcilerinin de etkin rol oynadığı görülebilir, Hawksmoor, Siyenica, Sire’s Song, Chief Barker, No Explaning, Liber Nauticus, Mind Of Madness gibi sınıf koşu referanslı isimler ile.

MASTER PATRICK Uyumlu Kısrak Baba Hatları

AHONOORA Hattı : Indian Ridge

STORM BIRD-STORM CAT Hattı : Perfect Storm-Lion Heart-Mountain Cat-After Market-Red Giant-Bekmezbey- Champs To Champs- Agresivo-Marcavelly-Mendip-Hakeem-Ocean Crest

BLUSHING GROOM Hattı : Bin Ajwaad- Ramadan- Yonaguska-Zanjero

BALIDAR Hattı : Bijou D’Inde-Cadeaux Genereux

NUREYEV Hattı : Captain Rio-Dai Jin-Kaneko-Pressing

WOODMAN Hattı : Mujtahid-Ultramar

DANZIG Hattı : Halicarnassus- Crimean Tatar-Invincible Son-Kurtiniadis-Country Reel- Talip Han-Eagle Eyed- Akındayım- Approve-Bushranger-Paco Boy-Sea Hero- Maximus Dream

SHARPEN UP Hattı : Common Grounds- Shining Steel-Three Valleys-Hakkar

KINGMAMBO Hattı : Okawango-Kuloğlu

DEPUTY MINISTER Hattı : Toccet-Always A Classic-Dehere

FAPPIANO Hattı : Victory Gallop- Sidney’s Candy-Amerikalı

HABITAT Hattı : Yavuz Star-Dutyfree- Distant Relative- Luxor-Mali-Değirmendereli-Mali

GONE WEST Hattı : Banknote- El Corredor- West by West- Royal Abjar- Ajmera

SUNDAY SILENCE Hattı : Divine Light-King David-Smart Robin

RIVERMAN Hattı : River Special- Win River Win- Fliers Fantasy

Mill REEF Hattı : Doyoun

PRIVATE ACCOUNT Hattı : Unaccounted For- Azaraks-Derviş Ağa

SADLER’S WELLS Hattı : Authorized- Scarface- Toruk Macto- Torok- Powerscourt- Sun Music-Rockmaster

NIJINSKY Hattı : Green Gönen- Marlin- Trapper

ROBERTO Hattı : Dr Fong- Red Bishop- Fantastic Fellow- Sri Pekan

TRY MY BEST- EL GRAN SENOR Hattı : Lilbourne Lad- Grand Ekinoks

MR.PROSPECTOR Hattı : Utopia-Native Procida- Papa Clem- Justenuffhumor

KALAMOUN Hattı : Devir

LYPHARD Hattı : Medya-Manila-Avangard- Pharly-Bellypha-Linamix

A.P.INDY Hattı : General Quarters- Indigo Red- Corinthian

IN REALTY Hattı : Karabeyhan

ALYDAR Hattı : Strike The Gold

ICECAPADE Hattı : Offlee Wild

RIBOT Hattı : Pleasantly Perfect

MASTER PATRICK UYUMLU KISRAK BABA HATLARINews Reporter

3 thoughts on “MASTER PATRICK

  1. Bir Azamour oğlunun kızı gazi kazandı diye hep bunlar :)))

    Ancak Native Khan’ın da güzel bir yarış kariyeri olduğunu unutmamak lazım.

  2. analizi yapan değerli arkadaşın emeklerine sağlık fakat bu ülkede grup yarışlar kazanmış 3.000.000 barajını aşmış ve kazanmış gazi kazanmiş aygırlar bile gerekli ilgiyi görmez iken başarısı kısıtlı yarış hayatı boyunca sorunlarla boğuşmuş yeni bir aygırın başarılı olacağını ve talep göreceğini sanmıyorum yolu açık olsun

  3. Geçmisti sonradan 2 yavrusu olan ama hiç koşmayan bir arkadaşin sahibi olduğu aygira buna benzer bir şey yazmistim bayaği kizmişti yeni gelecek aygirlarida baz alirsak isi çok zor keşke Luxor,Torok çiksa istemezmiyiz.Zor derken yeterli ilgiyi görmez belkide heder olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir