Herkes bu yarışı bekliyor! Haliç’te büyük kapışma…

2023 yılının 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus 1600 metre çim pistteki en önemli mücadelesi olan Haliç Koşusu, 25 Haziran 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak.

Hafta sonunun Gazi Koşusundan sonra sonucu en çok merak edilen G1 sınıfındaki ve 855.000 TL birincilik ikramiyeli mücadelesine 10 safkan kayıt oldu.

Geçen senenin ilk ikisi bu sene de kayıtlı…

Geçtiğimiz sene 26 Haziran’da koşulan Haliç Koşusunu, Kahraman Ekürisine ait Burgas jokeyi Ahmet Çelik ile kazanmış, Egregious Rock ise yarım boy farkla ikinci olmuştu. Bu iki safkan bu seneki koşuya da kayıt oldu.

Yaz sezonunu Ankara’da A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu galibiyetiyle açan Burgas, son kez G2 İsmet İnönü Koşusunu kazanarak ne denli formda olduğunu ispatladı. Gazi şampiyonu klas safkan bu yarışı da kazanırsa kariyerindeki altında G1 zaferine imza atmış olacak.

Egregious Rock ise kışı dinlenerek geçirdikten sonra bu sene sezonu Haziran ayında G3 Vehbi Koç Koşusu ile açtı. 9 Ay aradan sonra koştuğu yarışta sıkıştırılmadan yarış gösterilen safkan, tüm hazırlıklarını geçen sene az farkla kaybettiği Haliç Koşusunu hedefleyerek yaptı.

Burgas (Ahmet Çelik) ve Egregious Rock (Gökhan Kocakaya)

Final Dance Dubaiden sonra ilk yarışına çıkacak…

Geçen sene üst üste kazandığı G2 Büyük Taarruz, G1 Ankara ve G1 Cumhurbaşkanlığı Koşularından sonra kış sezonunu geçirmek üzere Dubai’ye giden Final Dance, istediği sonuçları alamayıp Türkiye’ye geri dönmüştü.

Kariyerinde 1600 metre çim pistte G1 Erkek tay Deneme galibiyeti, G1 Çaldıran Koşusu ve A3 Preveze Koşussu üçüncülüğü bulunan safkan yaz sezonunu Haliç Koşusu ile açmaya hazırlanıyor ve Ayhan Kurşun ile start alacağı bu mesafede nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyor.

Final Dance (Ayhan Kurşun)

Aegean Finale ve Tractor bu yarışı hedefledier…

Kış Sezonunu Final Dance gibi Dubai’de geçiren ve koştuğu üç yarışta iki ikincilik elde edip Meydan Hipodromundaki son yarışı olan G1 sınıfındaki mücadeleden sekizincilikle ayrılan Aegean Finale, sezonu Mayıs ayında Ankara’da kazandığı G2 Adnan menderes Koşusu ile açtı.

Bu yarışın ardından Haziran ayının ilk haftasında İstanbul’da koşulan G3 Vehbi Koç Koşusuna büyük favori olarak katılan safkan, beklentilerin altında bir performans sergilediği mücadelede sezonu 1400 metre çim pistteki A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunu 1’22”89’luk performansı ile açan Tractor’a mağlup oldu.

Yarış sonrası bazı sorunları tespit edilip giderilen Aegean Finale ve bu sezon performansını daha da yukarı çıkartan mile ve sprint yarışlarının yetenekli ismi Tractor, Vehbi Koç Koşusunun başarılı iki ismi olarak kendi aralarındaki rekabetin dışında bu defa Türk Atçılığının zirvesindeki safkanlarla da kıyasıya bir mücadelenin içerisine girecekler.

Tractor (Özcan Yıldırım), Aegean Finale (Halis Karataş) ve Peekabo (Vedat Abiş)

Peekabo, Time To Shine, Bright Hope ve Vernazza…

Haliç Koşusuna kayıt olan diğer safkanlardan Peekabo, Vehbi Koç Koşusunu Tractor ve Aegean Finale’nin sadece yarım boy gerisinde üçüncü olarak tamamladı. Kariyerinde Bursa’da elde ettiği G2 Osmangazi galibiyetinin yanı sıra İstanbul’da G1 Fatih Sultan Mehmet Koşusunda Egreious Rock ve Vernazza’nın ardında üçüncülük bulunan başarılı sprinter, Haliç Koşusu ile kariyerinin ilk G1 başarısını yakalamak istiyor.

Time To Shine sezona sentetik pistte Kv-8 ikinciliği ile başlayıp ardından Vehbi Koç Koşusuna geldi ancak bu koşuda beklenen performansını sergileyemedi. Kariyerinde 1400 metre çim pistte Atıf Esenbel galibiyeti bulunan safkan, bu koşuda yılın en dikkat çekici performanslarından birini sergileyen genç yetenek Görkem Özçelik ile piste çıkacak.

Bright Hope kış mevsimini dinlenerek geçirdikten sonra Nisan ayından bu yana dört yarış koştu. İstanbul’da A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunda üçüncü, Ankara’da Kv-7 koşuda ikinci, G2 Adnan Menderes Koşusunda üçüncü ve son kez yine İstanbul’da G3 Vehbi Koç Koşusunda dördüncü oldu.

Koşuya kayıtlı olan son safkan Vernezza kariyeri başarılarla dolu bir safkan. G2 Fevzi Çakmak Koşusu galibi, G1 Erkek Tay Deneme ve Fatih Sultan Mehmet Koşuları ikincisi… Burgas’ın ahırdaşı olan safkanın en büyük dezavantajı yaklaşık 9 aygır start almıyor oluşu…

News Reporter

16 thoughts on “Herkes bu yarışı bekliyor! Haliç’te büyük kapışma…

 1. gazi koşusu kadar beklediğim koşu… şöyle bir bakınca;

  agean finale — halis karataş
  burgas — abiş
  final dance — ayhan kurşun
  tractor — özcan yıldırım
  egregious rock — kocakaya

  koşu hızlı geçerse başka bir a.finale izleriz… yavaş giderse ritmini bulacak olan tractor ile eküri avantajına sahip burgas büyük şansa sahip olur…

  bu koşuya keşke katılmasaydı dediğim final dance ((((nefes açıp gelmesini arzu ederdim))) biraz kondisyon kazanmışsa dubai sonrası baş eder bu grupla…

  nefes açtığını düşündüğüm geçen sezona damgasını vuran e.rock bu koşuyu nasıl koşacak….

 2. Muhtemelen sezonun hatta son yılların en iyi ve en kaliteli yarışı olacak. Gazi Koşusu’nu gölgede bırakır.

 3. Önemli olan yarış hızlımı olacak kim sürat verecek?

  Time to Shine için neden kum yarışları tercih edilmiyor anlamak mümkün değil..

  Yarış geçen ki gibi yavaş gidecekse Burgas hepsini ayıklar.

  Hızlı gitmesi durumunda Burgas, A.Finale,E.Rock kafa burun girerler.

  Final Dance eski bildiğimiz formda değil zaten çok fazla galop yapmadan geliyor. O yüzden diğer yarışta değerlendirilmeli

 4. GREY KURT TAVŞAN , VERNAZZA BURGAS’IN EKÜRİSİ VE FEDAİSİ , FİNAL DANCE VE EGREGIOUS ROCK HAZIR DEĞİLLER , TIME TO SHINE LİSTED YARIŞ ATI ; AEGEAN FİNALE VE BURGAS 1 ADIM ÖNDE , TRACTOR VE BRIGHT HOPE PEŞİ SIRA ŞANSLI 5. VE SON SIRA İÇİN PEEKABOO – BU 5 SAFKAN TABELANIN 5 SIRASINI BAKALIM NASIL PAYLAŞACAKLAR..

 5. Kurtel in,İng atlarının hiç birini kuponuma yazmıyorum,hele 2 li olanların çogunun galobu bıle yok,az önce NORTHERN LAKES buyuk
  favoriydi yazmadım 4 atta,burgas kenter kazanır ,inş yanılırım ,F_DANCE,Sonuncu olur

 6. Birbirleri ile koşmuş atlarda G2 ve G3’de sürpriz beklersin ama G1’de olmaz. Burgas, Egregious Rock, Aegean Finale bunların dışına çıkmaz, bunlar Türkiye’nin en iyi atları.

 7. Gaziden sonraki en dikkat çeken yarış.Bu yarış süratli gitmezse,tempo ağır olmazsa tractör ve burgas şanslı.

 8. Burgas kısa mesafede ön grupta takip etmesi zor o yüzden sprint mesafesini ayarlaması zor gözüküyor 1600 de agean finale ve egregious Rock arasında bir koşu olur burgasi 2000 üstünde şu an için zorlayacak rakip yok

 9. burgas 3 yaşlılığında adana tendürek’te kazanıp etd’de anadolu aslanı kazanırken 4. olmuş, sonrasında gazi ve cb’de long runner dahil tüm rakiplerini geçmişti. Etd’de mesafe kısa geldi hatta a.çelik eküriye bu koşuya yazmayın deyip binmemiş, eküri a.kurşun’la koşmuştu. Egrious rock, a.finale, f.dance ilk 3 bitirir burgas tractor tabelayı tamamlar

 10. Burgas geçen yıl aradan döndüğü yarışta 1600 m koşmuştu. O yarışta, son metrelerde dıştan gelen Egregious Rock’a karşı nasıl cevap verdiğine iyi bakın. Atta ekstra bir vites var sanki. Burgas’ın “bazen” düşük tempolar nedeniyle haddinden fazla kolay, âdeta “ikram” galibiyetler aldığını düşünsem de mesafe tanımaksızın çok donanımlı bir at olduğuna inanıyor ve onu takdir ediyorum. Bu yarışa gelirsek… Final Dance önde gidip düzlük başlarında Burgas’ı gücü ve uzun adımlarıyla oyalarsa arkadan gelenler etkili olabilir. Vernazza ekürisine nasıl destek olur açıkçası kestiremiyorum. Yüksek olmayan bir tempoda Burgas’ın uzayışını görürler sadece.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir