120 Gün men, 562 TL para cezası ve Suç Duyurusu

Türkiye Jokey Kulübü 2 Şubat 2019 Pazar günü İzmir’de koşulan A2 9 Eylül Koşusu öncesinde Can Dadaş isimli safkanın maruz kaldığı olayla ilgili olarak saat 17.30’da bir açıklama yaptı. Kulübün açıklaması şöyle;

02.02.2020 tarihinde İzmir Şirinyer Hipodromu’nda gerçekleştirilen 9 Eylül Koşusu öncesinde eyerleme mahallinde, Can Dadaş isimli safkana ilgilisi tarafından yapılan kabul edilemez derecedeki sert muamele ile ilgili, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan İzmir Yarış Komiserler Kurulu 04.02.2020 tarihinde toplanmıştır.

Can Dadaş’ın ilgilisinin savunmasını alan Kurul, konuyu At Yarışları Yönetmeliği’nin ilgili maddesine göre değerlendirmiş olup, konuyla ilgili en ağır ceza olan 120 gün süreli sanat icrasından men etme ile yarışla ilgili yerlere girme yasağı ve 562 TL. para cezası ile cezalandırılmasına karar vermiştir.

Ceza kararı 07.02.2020 tarihinde uygulanmaya başlanmak üzere bir üst makam olan Tarım ve Orman Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu’na onay için sunulmuştur.

Ayrıca, bir önceki duyuruda da belirtildiği üzere, yukarıda açıklanan cezaya ek olarak Kulübümüz tarafından söz konusu şahıs hakkında Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde suç duyurusunda bulunulduğunu kamuoyunun bilgisine yeniden önemle sunarız.

News Reporter

4 thoughts on “120 Gün men, 562 TL para cezası ve Suç Duyurusu

  1. Üzerinden bir çok insanın ekmek yediği canlıya verilen değer; 4 ay men 562 TL para cezası…
    Start öncesinde bir at sinirli,rahatsızık, vb. bir durum söz konusu ise komiserler kurulu kararı ile at yarışa dahil edilmiyor. Gözleri kapalı iken zulüm gören bir at nasıl oluyor da yarıştırılıyor. Hani insan ve at sağlığı önemliydi. Yarış esnasında at üzerindeki stres ve can acısı ile aksi bir şey yapabilir, durum daha da vahim hale gelebilirdi. Aslında, “Bu kadar eziyete maruz kalan bir atın sağlıklı olduğunu düşünüp,ne gerekçe ile yarışmasına izin veriyorsunuz” diye, İzmir komiserler kuruluna da bir soruşturma açmak lazım. Eğer, Atlar ve at yarışı tüm camia için önemli ise; Daha ağır cezalar yönetmeliğe alınıp işleme konulmalı. 4 ay men + 562 TL de
    ceza mı?…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir