Triple Crown için gözler DERYA ATEŞİ’nde…

Triple Crown (Üçlü Taç) deyimi 1956 yılından itibaren Erkek ve Dişi Tay Deneme koşularıyla birlikte yarışçılığımızın gündemine girmiştir.

Türkiye’de 3 yaşlı bir İngiliz tayının Triple Crown yapabilmesi için Erkek ya da Dişi Tay Deneme, Gazi ve Ankara Koşularını kazanması gerekir.

Tarihi bu kadar eskiye dayanmasa da ülkemiz yarışçılığında Arap atlarına da Triple Crown imkanı verilmiştir. Buna göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, safkan Arap atlarının Triple Crown (Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanmaları gereken koşulardan ilkini oluşturmaktadır. Bu koşuyu kazanan safkanın daha sonra Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanması gerekir.

Şayet herhangi bir Arap atı aynı yıl içerisinde bu 3 koşuyu kazanmayı başarırsa hem Triple Crown yapmış, hem de özel ödül olarak belirlenen ikramiyeyi sahibine kazandırmış olur.

Gözler DERYA ATEŞİ’nin üzerinde olacak…

Ülkemizin Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisindeki en önemli mücadelesi olan ve aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan G1 Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda koşulmuş ve mücadeleyi Bilir Ekürisine ait Derya Ateşi jokeyi Hışman Çizik ile kazanmıştı.

Derya Ateşi (Hışman Çizik)

Triple Crown’un ikinci ayağını oluşturan G1 Niğbolu Koşusu ise 23 Temmuz 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulacak. TBMM’den farklı olarak sadece 4 yaşlı Arap atlarının katılabildiği koşuda Derya Ateşi bu kez hem bu önemli G1 mücadeleyi kazanmak, hem de 2’de 2 yaparak Triple Crown şansını üçüncü ve son ayak olan Veliefendi Koşusuna taşımaya çalışacak…

Derya Ateşi şayet bunu başarabilirse 17 Eylül 2023 Pazar günü yine İstanbul’da 2800 metre çim pistte koşulacak olan Veliefendi Koşusuna Triple Crown yapmak için çıkacak…

Triple Crown’a son dönemde en çok yaklaşan safkan 2018 yılında Veliefendi ve Niğbolu Koşularından zaferle ayrılmasına rağmen TBMM Koşusunu kazanamayarak Triple Crown yapma şansını kaybeden Serdümen (Tamerinoğlu) olmuştu.

News Reporter

4 thoughts on “Triple Crown için gözler DERYA ATEŞİ’nde…

  1. Neden Istiklal Savasi Triple Crown a eklenmemis. Halbuki 4 yaslilarin en onemli klasigi o. Bilenler aydinlatabilir mi?

  2. Kusura bakmayın ama arap safkanlarının Triple Crown olayı tamamen saçma koşular üzerine. TBMM 4+ / NİĞBOLU 4Y / VELİEFENDİ 4+ şeklinde bir Triple Crown serisi olmaz. Yaparsın MOHAÇ(1600) koşusunu G1 / İSTİKLAL SAVAŞI(2100) / NİĞBOLU(2400) al sana fıstık gibi Triple Crown serisi. Birde 3 yaşındaki arap safkanları Cumhuriyet koşusu koşuyor ondan sonra safkan bir daha kendine gelemiyor. Gazi öncesi ingiliz safkanarı nasıl 3+ koşamıyorsa arap safkanlarınında İstiklal Savaşı öncesi 4+ safkanlar ile koşmaması lazım.

  3. Arap atlarına triple crown olayı saçma. Arap atlarının koşturulması daha da saçma. Arap atı yarışlarından nefret ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir