Karayel Koşusunu kazandı, 5’te 5 yaptı!

12 Ağustos 2023 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan ve sezonun 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus iki G1 mücadelesinden biri olan Karayel Koşusunu, Moz. Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hakan Yüzbaşı’nın yaptığı Blue Sunset (2y de Air Vice Marshal – Visarno, Kitten’s Joy)  jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Çaldıran (Marcavelly) elde ederken, mücadeleden Doktor Samet (Scarface) üçüncü, Oğlumsun (Abjar Academy) dördüncü, Hardold (Torok) ise beşinci olarak ayrıldı. 

5’te 5 yaptı ve geçilmezliğini korudu…

Bu yarışa gelinceye kadar İstanbul’da ikisi sentetik, biri çim pistte olmak üzere toplam üç kez, Ankara’da ise çim pistte bir kez start alıp hepsinden birincilikle ayrılan Blue Sunset, ikinci kez geldiği Ankara pistinde bugün yine ikinci kez bir araya geldiği jokeyi Ayhan Kurşun ile koşuyu orta grupta takip edip, düzlükten sonra kısa bir süre kapanır gibi olduysa da, 300 geçilirken öndeki rakiplerinin arasında açılan boşluğu çok iyi değerlendirip son 200 metrede liderliği aldı ve koşunun kalan metrelerinde bariyer dibine doğru kayarak Çaldıran’ın önünde 1’17”76’lık derecesi ile kariyerinin beşinci zaferine imza atıp geçilmezliğini korudu.

Çaldıran usta jokeyinin doğru yer tutuşu ile son 300 metreyi az farkla önde geçtiyse de içinden çok güçlü gelen rakibine direnemeyerek arka grubun 3 boy önünde başarılı bir ikincilik elde etti.

Doktor Samet ilk Grup sınavından dikkat çekici bir üçüncülükle, Sadun E.G.Atığ Koşusunu sonlardaki etkili sprinti ile ikinci tamamlayan Hardodl ise bugün 100 metre daha uzayan mesafede ve Blue Sunset’in en ciddi rakibi olarak gösterildiği mücadeleden beşincilikle ayrıldı.

News Reporter

16 thoughts on “Karayel Koşusunu kazandı, 5’te 5 yaptı!

 1. Kraliçe ve SAKARYA koştuktan sonra
  Bu at Dubai için Hazırdır,Gel görki götürmezler
  Sakaryada geçilmez se,Şuan için bu atı geçebılecek
  kabılıyette bır safkan gozukmuyor

  1. Götürüp te üzmesinler zaten 1.17 derece rekor bir derece.Gidecek ise de seneye gitsin.1.200 derecesi 1.08 olmadan aklından bile geçirmesinler.

 2. Bu at Trakya ve Caldirani koşup sezonu kapatır…Maşallah çok klas,çok güçlü…Allah ayağını düz bastirsin…

 3. Yarış içinde çok kolay gidiyor. İstanbul’dan gelip Ankara’da yarış kazanmak zordur. Bence buradan direk çaldıran koşusuna gitmeli. Cosmic kid de yapılan hatalar bu atda yapılmamalı. Önü açık

 4. Air vice marshalin bu yaptığını daredevil tayları yapsa tjk yi topa tutmuştu herkes kurteller blue senset annesini war fronta gönderin olmadı badlegrounta yollayın tizwaye falan çekip ziyan etmeyin

 5. Ekuri yanlış yol haritası izlemezse. Dubai gibi….şampiyon olmaya aday olur…bu arada uzun mesafeyi rahat yapar…

 6. Dubai girmek büyük bir vizyon arkadaşlar. Böyle büyük bir vizyon da kurtele yakışır ama dubaide aegean finale hariç diğer atlar hep yanlış koşu, mesafe ve pist tercih ettiler bundan bahsediyorum. Yoksa adamlar atları hiç goturmezlerdi cosmic ve final dance ile bu senede beş altı tane grup kazanırlardı. Önemli olan atları oraya götürmek. şuanda Türkiye’nin an iyi atı dedigimiz burgasin on dört atda on dördüncü olduğunu ve Ahmet çeliğin röportajı nı unutmayalim.

 7. Kazananı herkes konuşur…. Yazın bir yerlere Allah kaza,bela,sakatlık,ölüm vermezse bu çaldıran çoook büyük bir at!

 8. Dubaiye at götürmek önemli bir mesele filan değil. Yurt dışında at koşacaksan bunun merkezleri belli. Fransa da, Almanya da koşarsın. Hatta İiddialıysan ngiltere de koşarsın. Umarım Arif bey, vizyon mizyon, dışı ışıltılı, içi boş kelimelerle yine atlarını ve özellikle bu tayı Dubaiye göttürmez.

 9. air vice marshale cok yazik olmus büyük aygirmis;nerede s.saver,daredevil,auhtrozeit,bodemeister,luxor,kaneko,v,gallop bi torok hersekilde basirili,tizway,r.and hide,trappe shot basarili onlardan,

 10. Anne Visarno çok çok kaliteli bir kısrak. Authorized, Torok, Elerqam, Battleground ve Satono Ares ile yapılacak eşleştirmelerden büyük şampiyon ve aygırlar kazanabiliriz.

 11. Erken gelişen Air vice Marshal tayları aynı Mountain Cat tayları gibi 3 yaşlı kayıp oluyorlar dı beklemek lazım henüz erken konuşmak için…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir