BURGAS nereye koşuyor?

Türkiye’nin en çok G1 kazanan İngiliz atları listesinin en üst sırasında, 2018-2022 yılları arasında 5 sene üst düzey performans sergileyerek uzun yıllar zirvede yer alan şampiyon Devir’i tahtından indiren Long Runner var.

2022 yılında start aldığı dört yarışı saymazsak Long Runner özellikle 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında yarış pistlerinde büyük başarılara imza atıp tüm jenerasyonları domine etti. Şampiyon safkanın bu yaptığı çok uzun yıllar yapılamayan türdendi.

Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu safkan, 2018 yılında G1 Çaldıran, 2019 yılında G1 Ankara, G1 Cumhurbaşkanlığı, 2020 yılında G1 Ege Derbisi, G1 19 Mayıs, G1 Haliç, G1 Avrasya, G1 Fatih Sultan Mehmet, G1 Cumhurbaşkanlığı, G1 Akdeniz Derbisi ve 2021 yılında da G1 Akdeniz Derbisi başta olmak üzere 11 G1 koşudan zaferle ayrılırken adını yarışçılık tarihimize altın harflerle yazdırmış ve toplamda 16 Grup koşu galibiyetiyle kariyerini noktalamıştı.

Ne yazık ki Türk Yarışçılık tarihinin en çok G1 zaferi elde eden rekortmen safkanı 7 yaşında dramatik bir sonla hayatını kaybetti.

Long Runner’ın bu muazzam rekoru bir daha ne zaman kırılır bilinmez ancak elde ettiği başarılarla ülke yarışçılığının fenomeni olan Burgas, geçen sene yaşadığı Dubai macerasının aksine kışı dinlenerek geçirdiği ve tamamen içerideki yarışlara konsantre olduğu bu sene büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.

Sezonu Nisan ayında açan ve bugüne dek koştuğu beş yarışın hepsinden birincilikle ayrılan safkan, 13 Ağustos 2023 Pazar günü kazandığı Fatih Sultan Mehmet Koşusu ile kariyerinin yedinci G1 zaferine imza atarak ‘Türkiye’nin en çok G1 kazanan İngiliz atları’ sıralamasında zirveye doğru tırmanmaya başladı.

Long Runner’ın 11, Devir’in 9, Seren I ve Trapper’ın 8 G1 birinciliği ile ilk üç sırada yer aldığı listede Burgas 7 G1 galibiyeti ile Bold Pilot ve Grand Ekinoks’u yakalayarak dördüncü sıraya yerleşti.

Kuşkusuz sezonun kalan bölümünde koşulacak yarışlar dikkate alındığında Burgas’ın bu sıralamada daha da yukarı çıkmasını beklemek sürpriz olmaz.

Şampiyon safkanın ayağına taş değmesin, bakalım sezon sonu bu listede daha hangi şampiyonları geride bırakmayı başaracak?

News Reporter

16 thoughts on “BURGAS nereye koşuyor?

 1. Şu anda Burgas’ı geçecek tek at Qualizto gibi görünüyor.
  Qualizto ile yarışırsa işi zor olur.
  Lakin Qualizto’ya Karataş’ın binmesi lazım, çünkü Qualizto şimdiye dek iyi idare edilemedi, bunu ancak Karataş becerir diye düşünüyorum.

 2. Yariscilik içler acısı bi kahraman yaratıp ordan yürümeye çalışıyorsunuz birgün olsun yarislarib kalitesizliği ile ilgili bir yazı yazın kardeşim!! Gr1 yarış koşuyor handikap 21 yarıştan farkı yok rekabet yok tempo yok mücadele yok eylül ayında ent yarışlarda elalemin handikap atları gelir tokatlar gider sizde onları buyutursunuz

 3. Oulatizto Burgasın yanına yaklasabilcek bir at değil, velevki Halis in formu kötü , binse ne olur.Burgas ın geçildiği yarışlarda hep Halis bindi.Aegan Finale Ayhandan alındı son hali ortada son yarışında orta mesafe bile zor tabela yaptı.Ayhandan alındı Ne oldu? Yeni genç azimli hırslı koşmak kazanmak isteyen jokeylerin önü açılmalı…

  1. Sizin kadar taraflı konuşan yok sanırım bu sitede. Burgas Ahmet çeliklede geçildi. Long Runner’a at gösterim derken yamanlarbeyi geçmişti. Ayhan kurşunlada geçildi. Boğaziçi koşusunda ne yapsan da geçemezdi Maximus Boyu. Arkasına takılsa tempoyu yükseltse kendide biterdi. Final Dance geçen sene Gazi hariç tüm yarışlarını kazandı. İnatçı bir at Burgas arttırdıkça kendide devam etti. Ayakları düz bassın güzel at Burgas ama Dubai’de 14 atta 13. Olduğunu unutmayalım. G3 de godolphinin atlarından star safariden 5 boy geride kaldı. Handikap ve listed yarışlarda koşup gelen bir attan. Aegean Finale sakatlık yaşayan bir at. Halada sorunları var. 1.37 bitmiş dereceli yarışta yere göre sığmadı Burgas. Tamam iyi at hoş at ama bakın bir jenerasyonda kim var. Grand ekinoks, trapper yada Sabırlı, ribella dönemine denk gelse tabela zor yapardı Burgas. Sizde vedat abişin kazandığı, Karataş’ın kaybettiği her yerde varsınız. Vedat abiş 30 sene daha böyle devam ederse bir Karataş olur. Siz kabul edin yada etmeyin adını altın harflerle çoktan yazdırdı Karataş. Eminim Karataş Burgasla kazansa tractör geç kaldı yada Aegean finali bitirdiler diye yorum yaparsınız. Vedat abiş hiçte iyi binmedi kaç yarıştır burgasa kusura bakmayın. At kendi kabiliyetli az boşluk bulunca yürüyüp gidiyor. Bu yarış içte sıkıştırdı atı. Time to shine sağ kamçıdan sonra sola yatmasa yol bulamazdı.Ondan önceki yarış barzalona araya aldı düzlüğe çıktıktan sonra en dışa aldı 2 boy en az kaybetti. Daha önce ki yarış kantarmayı bile tutamıyordu vedat abiş. Objektif olun.

   1. Halis Karataş doğru sihirbaz,üstad, şampiyon jokey …Ama eskide kaldı,bunu kabul etmek lazım.İstikar yok nerde o Halis …Bu gün zaman Vedatların, Gökhanların, Akınların, v.s…Burgas istese 1.37 nin altında da çok rahat bitirirdi.Gerek var mı yok…Sizinde dediğiniz gibi Trapper, Sabırlı v.s onalara denk gelse ama onlarda eskide kaldı,bu günkü jenerasyon bu bunuda kabul etmek lazım ve neticede en iyisi Burgas…Taraf tutmuyorum bana göre Vedat hırslı, cesaretli koşmak kazanmak istiyor, yarışa yatıp yalandan şov yapmıyor.Bariyerden gelemezse dışa dıştan gelemezse içe kafa kafaya burun buruna koşturan bindiği atın hakkını veren bir kardeşimiz.İnsallah bozulmadan devam eder.Ha bak şu da var kişilik olarakta takdirlik biri yaşına rağmen yüzlerce atı olan ekurilere bile binmiyorum demiş biri…Adamlar Vedat Abiş bitti böyle bir ekuriyi kaçırdı şu bu diyenler oldu …Ne oldu cesaretin adı Zirve…

 4. Burgas i gecmenin bir yolu var onde basip gitmek. Ustteki yorumcu da hatirlatmis, aynen gecen sene Maximus Boy un yaptigi gibi. Son duzlugu Burgas in 1-2 boy onunde donerseniz Burgas i gecmeninizin imkani yok. Cunku Burgas cok hizlaniyor duzlukte. Su an onde tempo yapip yarisi bitirecek bir saflan da olmadigina gore Burgasi gecmek imkansiza yakin su an.

 5. Bu sezon cidden formda. Jenerasyonda ciddi rakip olmaması bir gerçek ama bu, Burgas’ın suçu değil. Sürklase ediyor mu, ediyor. Ben buna saygı duyarım. Düşük tempoda coşan bir atın neredeyse tüm yarışlarının düşük tempoda geçmesi diğer at sahiplerinin kusuru.

  Nitelik olarak sadece Final Dance zorlardı o da sakat ve eksik koştu. Geçen sezonki Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu hatırlayın. İki at düzlükte yan yana. Biri hantal denilen at. Diğeri ise en çabuk hızlanan at. Ama Final Dance müthiş gücü ve fuleli adımlarıyla futbol tabiriyle rakibinin deparını almış ve uzamıştı.

  Vedat Abiş’e haksızlık yapmak istemem ama Halis Karataş veya Ahmet Çelik de olsa bu sezonki yarışların hepsini kazanırdı. Gidişat önemli. Az önce Final Dance’i nitelikleri itibarıyla yücelttim ama orada eküri avantajı vardı. Bu sezon bir tane zor yarış olmadı.

  Bu atı en iyi kim tanır dersek Ahmet Çelik’i başta sayarız. Maximus Boy ile nasıl geçti? Anadolu Aslanı ile nasıl geçmeye çalıştı? Evet, o atların stili zaten öyle ama sadece o yüzden önde kaçmadı. Ya mesafe koyup önde forse edeceksiniz ya da ekürinizle tempo verip fuleli adımlarla geçmeye çalışacaksınız. Kısaca bir taktik olacak. Öyle ben kendim koşayım deyip yan yana giderek geçecek at yok.

  Bu arada yüksek tempo, Burgas için sadece bir dezavantaj. Fazlası değil. Gazi Koşusu’nda ilk 1000 metre 1.00.35 ile geçilmişti ve kazanmıştı. Eküriye saygılar.

 6. Hadi ordan ,burgas bir defa her zaman içe doğru kayan iç kulvari seven bir at ,Vedat bilerek iç kulvara attı atı ve iyi de yaptı ..adam 5 de 5 yapmış ,halen kelime yapıyorsun,..

 7. Bold pilot nasıl bir şampiyonmus. Şampiyon felan diyorduk. Hani çok iyi attı. Bir başarısı Gazi koşusu derecesi mi? Long runner gazı koşusu kazanmamiş. Grupları supurmuş. Gazisi yok geç diyelim. En iyi at seren 1 o zaman. Bu durumda. Tablo bu düz mantık. At yarışı ile ilgilenmeyen bu istatistiksel tabloyu değerlendirsin. Seren 1 izleyenler aramızda çok fazla değil. Filmi yok. O zamanlar at yarışı seyirci kitlesi daha az. Endüstriyel ya da organize bir yapı olmadığından mi böyle. Bold pilot bilinirliği yüksek. Karataş ilk gazisi bu mu? Bold pilot daha büyük gösteren neydi? Ben anlamadım. Bunu anlatabilecek olan var mı? Seren 1 bu tabloya göre supurmuş. Şuan faal koşan en iyi at Burgaz tartışmasız.

  1. Düşünün burgas kaç yaşına geldi. Hala 3 senedir rakipler değişsede sonuç 1. Liği kaptırmıyor. Demek yeni jenerasyon yeterli değil. Yada burgas çok iyi bir açık yarış atı. Aslında bu ikiside geçerli bence şu an için. Hem alttan süper kalite bir at gelmiyor geleni de Burgas tokatlıyor. Düzlükte aniden vites değiştirebilen, sprinte kalınca sprint atabilen uzun kısa ayırmayan gerçekten nadir bir İngiliz açık yarış atı. Aynı kalitesizliği Araplardada görüyoruz maalesef. Alttan gelen süper açık yarış atı göremiyorum ben. Araplardada kaizbert işin içine girdiğinden beri bence Türkiyede Arap atçılığı bitmiştir. Öldü ama çoluğunu çocuğunu torununu bıraktı kaizbert. Daha temizlenmez Arap soyu Türkiyede kolay kolay… Vesselam

 8. Grup 1 yarışları ve klasik koşularin çoğunluğu genelde uzun mesafeli yarışlardan oluşuyor olması bence saçma. Uzun mesafeli maraton yarişi kimseyi heyecanlandırmaz. Kısa mesafeli sürat üzerine yarışlar insanı heyecanlandirir. 2000 metre koşulacak 400 metre sprint izleyeceğiz. Bizim burada bu tempolu olmayacak. Cazip değil. Kısa mesafeli ve orta mesafeli 1600 metreyi geçmeyecek.Yarislar daha çok ilgi çekici. Daha fazla at yarışın içerisinde kazanıri daha çok. İçeriden o dışarıdan bu derken. Taraklama girme daha fazla. Ama uzun mesafeli yarışlar son 200 e 2 at anca kalabiliyor. Ağır vasıta araçlar gibi. Kısa mesafeli koşularda da bir sınıf koşu adeti arttirilmali. Gazi koşusu tektir. Eyvallah. Ama aynı gün . Yine aynı öneme sahip buranın altıni çiziyorum.1600 metrelik bir koşu dizany edilmeli. Gazi koşusu 2 gibi. Sabırlı diyoruz. Ribella diyoruz. Bunlar orta mesafeli atlar. Onların mücadelesine koşusuna vurgu yapıyoruz. Nerden bakarsan bak.1600 daha heyecanlı. Kimse maraton koşu derecesini kuranla ilgilenmez. Usain bold ile 100 metre 200 metre yarışları ile neden ilgilenir dersiniz?

 9. Tamam şmpyonu sviyoruz da haddimizi de bilmek gerek,Yurtdışı
  olayını hiç düşünmesin kahraman ekurısı,adamlar sonlarda hızlanıyor
  dıye koşturmuyorlar atlarını,2.24 e rahat inebılen atlarının yanına
  Burgas ı yazmak hata olur derım.3-5 yarış daha kazandımı
  dogru haraya,Kurtelin hatasına düşmesinler,bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir