Kentucky Derby’de Hakem Kararı ile COUNTRY HOUSE!

ABD’de “Sporun En Güzel 2 Dakikası” olarak bilinen Kentucky Derby’nin 145.si 4 Mayıs Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece TSİ 01.50’de koşuldu. 150.729 biletli yarışseverin Churchill Downs Hipodromu’nda yerinden takip ettiği koşuyu Maximum Security kazanmasına rağmen Komiserler Kurulu’nun koşu sonrası yapmış incelemesi neticesinde diskalifiye edilerek, Country House (Lookin At Lucky – Quake Lake, War Chant) birinci ilan edildi.

2000 metre kum pistteki, Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan Kentucky Derby’de bu yıl 3 yaşlı 19 tay birincilik mücadelesi verdi. Daha önce katıldığı 4 koşuyu da kazanma başarısı gösteren ve favori olarak yarışa gelen Maximum Security, startla birlikte aldığı liderliği potoya kadar koruyup jokey Luis Saez ile galibiyete ulaşmasına rağmen viraja gelirken War Of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’in koşu içerisindeki en iyi sonucu almasına engel olması nedeniyle Long Range Toddy’nin arkasında 17.liğe alındı.

Koşu sonrası Kentucky Yarışçılık Komitesi’nin Başkomiseri olan Barbara Borden, basın toplantısında yaptığı açıklamada: “Koşunun tekrarını defalarca izledik. Etkilenen jokeylerle görüştük. 7 numaralı safkanın (Maximum Security) War of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’i etkilediğine karar verdik ve kazanan safkanı, etkilenen isimler arasında en son sırayı elde eden Long Range Toddy’nin arkasına aldık.” dedi.

Flavien Prat ile start alan Country House, 65-1’lik oranıyla Kentucky Derby’nin resmi galibi olurken, 145 yıllık tarihte ilk kez Kentucky Derby’nin kazananı diskalifiye edilmiş oldu. Öte yandan 1913 yılında 91-1’lik oranıyla galibiyete ulaşan Donerail’den sonra tarihin en yüksek oranıyla kazanan ismi olarak kayıtlara geçti.

145.Kentucky Derby’de resmi sonuca göre koşunun ikincisi Code Of Honor(Noble Mission – Reunited / Dixie Union) olurken, kazanan Country House gibi William Mott’un antrene ettiği bir diğer isim olan Tacitus(Tapit) üçüncü, Improbable (City Zip) ise dördüncü oldu.

6 Ekim 2018 tarihinde çim pistte yarış hayatına başlayan Country House, ilk ve tek galibiyetini ise 17 Ocak günü Gulfstream Park’ta Maiden koşuyu kazanarak elde etmişti. Daha sonra Fair Grounds ve Oaklawn Park’ta 3 Grup koşuda start alan Country House, War of Will, By My Standards, Spinoff ve Improbable gibi bugünkü rakiplerinin ardında dönem dönem tabelada yer almıştı.

Kentucky Derby gününde gerçekleştirilen günün bir diğer G1 yarışı da Turf Classic Stakes idi. 1800 metre çim pistteki koşuyu aygırlarımızdan Ocean Crest’in kısrak babası olduğu Bricks And Mortar (Giant’s Causeway – Beyond The Waves, Ocean Crest) jokey Irad Ortiz Jr. ile kazanırken, 2017 yılı G2 Uluslararası Anadolu Koşusu dördüncüsü olan Qurbaan ise bu önemli koşudan ikincilikle ayrıldı.

Kaynak: www.tjk.org

News Reporter

3 thoughts on “Kentucky Derby’de Hakem Kararı ile COUNTRY HOUSE!

  1. Yarisi en az 20 defa izledim bana gore ortada faul yok tamamen politik olarak MAXIMUM SECURITY . nin hakki komserler kurulu tarafindan gasp edilmisdir yarisin basindan beri lider olan nasil faul yapar anlamak mumkun degildir

  2. Bu bir aygır pazarlama stratejisi için yapılmış bir diskalifiye olabilir mi acaba diye de düşünmeden edemiyor insan.Cunku kazanan atın babası Brezilya’ya satılmış ve görevini orada sürdürüyor.Kazanilan yarış Amerika derbysi olunca bütün ibrelerde o yöne dönüyor.Yani işin kaymak kısmını Brezilyalı yesin istenmiyor.Faul daha 600lerde yapılıyor, zaten bu oyunu içinden dışından herkes bilir,o metrelerde yarış başlamaz herkes pozisyonu ayarlar.Yarisin başladığı noktalarda ise herhangi bir temas,kulvar daraltma v.s herkesin de gördüğü üzre yok.Zaten jokey tüm gayreti ile canla başla mücadele ediyor,kantarmayi içeri içeri çekip kamciyi da dıştan vuruyor bu protesto degil aygır pazarlama stratejisi olur olsa olsa…Saygilarimla

  3. Şike dunyanin her yerinde var. Bu yarisin sonucunun degismesi bahis sirketlerinin zarar etmemesi icindir. kazanan 7 nolu safkan buyuk favoriydi. Dunyada gordugum en sacma karar. Bizim hipodromlarimizda bu harekete protesto dahi cekilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir