149.Kentucky Derby’de zafer MAGE’nin…

ABD’de ‘Sporun En Güzel 2 Dakikası’ olarak bilinen Kentucky Derby’nin 149.su 6 Mayıs 2023 Cumartesi gününü 7 Mayıs Pazar gününe bağlayan gece TSİ 01.57’de koşuldu.

Churchill Downs Hipodromu’nun ev sahipliği yaptığı koşuyu Gustavo Delgado’nun antrene ettiği Mage (Good Magic – Puca, Big Brown) jokeyi Javier Castellano ile kazandı.

2000 metre kum pistte koşulan ve Amerika’da Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan Derby’de bu yıl koşunun favorisi Forte’nin son anda yarıştan çıkartılmasıyla 3 yaşlı 18 tay birincilik mücadelesi verdi.

Koşuda ikinciliği ülkemizde aygırlık yapan General Quarters’ın torunu Two Phils (Hard Spun – Mia Torri, General Quarters) elde ederken, sonlardaki ataklarıyla favorilerden Angel of Empire (Classic Empire) üçüncü, Disarm (Gun Runner) ise dördüncü oldu. Kazanan Mage için koşunun bitiriş derecesi ise 2’01”57 oldu.

Venezuela menşeili jokey ve antrenör ikilisine sahip olan Mage iki yaşlı olarak start almayıp kariyerine bu yıl 28 Ocak tarihinde Gulfstream Park’ta kazanarak başladı. İkinci startında Forte’nin kazandığı G2 Fountain of Youth Stakes’te dördüncü olan tay, son startında ise yine Forte’nin kazandığı G1 Florida Derby’de ikinci olmuştu.

Forte’nin yarıştan çıkarılmasıyla birinciliğe ulaşan Mage, ilk Grup koşu zaferine Kentucky Derby ile uzanırken Javier Castellano da 16’ıncı kez at bindiği Derby’de ilk birinciliğine imza attı.

News Reporter

2 thoughts on “149.Kentucky Derby’de zafer MAGE’nin…

  1. General Quarters kisrak babasi olarak ta cok başarılı olacak. Bir de Hard Spun koşuya resmen damga vurmus. Hem Mage in babası Good Magic in kisrak babasi hem de ikinci Two Phil’s babasi olarak

  2. Acımasız Mehmet Kaya ata nasıl kamçı vuruyor sana aslında her yarışta ata eziyetten ceza vermek lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir