150.KENTUCKY DERBY 4 Mayıs Cumartesi günü koşulacak…

Kuzey Amerika’da üç yaşındaki en iyi atların, Churchill Downs Hipodromunda 5 milyon dolarlık ödül için mücadele edeceği 150. Kentucky Derbi 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü koşulacak. Bu yılki yarış, 4 Mayıs Cumartesi günü TSİ 01:57’de gerçekleşecek.

ÖNE ÇIKAN ATLAR

♦ SIERRA LEONE (Gun Runner – Heavenly Love, by Malibu Moon): Bu sene 6 Nisan’daki son startında 1800 metre kum pistteki favori olduğu Toyota Blue Grass Stakes G1 koşuyu 1.5 boy farkla etkileyici bir şekilde kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

♦ FIERCENESS (City of Light – Nonna Bella, by Stay Thirsty): Bu sene Gulfstream Park’ta 30 Mart’ta 1800 metre kum pistteki Florida Derby G1 koşuyu 13.5 boy farkla muhteşem bir performans sergileyerek kazandı.

♦ CATCHING FREEDOM (Constitution – Catch My Drift, by Pioneerof the Nile): Bu sene 23 Mart’ta 1900 metre kum pistteki Louisiana Derby G2 koşuyu kazanarak Churchill Downs pistine uyum sağlayacağının sinyallerini verdi.

♦ DORNOCH (Good Magic – Puca, by Big Brown): Geçen yıl bu koşuyu kazanan MAGE’in kardeşi, bu sene 2 Martta 1800 metre kum pistteki önceki startındaki Fountain of Youth Stakes G2 yarışını kazandıktan sonra, kardeşiyle aynı başarıya ulaşmak istiyor.

♦ FOREVER YOUNG (Real Steel (JPN) – Forever Darling, by Congrats): Bu sene 30 Mart’ta Meydan Hipodromunda 1900 metre kum pistteki UAE Derby G2 koşuyu kazanan heyecan verici bir Japon atı.

Ancak, dikkat çekici bazı diğer atlar da var:

♦ SOCIETY MAN (Good Magic – You Cheated, by Colonel John): Formda olan Frankie Dettori ile start alacak. Dettori, Amerika’nın en ünlü yarışında jokeylik yapma isteğini defalarca dile getirmişti. 2000 yılından bu yana Churchill Downs’da yarışmayan Dettori, Danny Gargan’ın atına binerek yarışta yer almaktan memnuniyet duyacaktır.

♦ CATALYTIC (Catalina Cruiser – One Show Only)

Yarışın sürpriz taylarından biri olan Catalytic, en son Florida Derdy’de ikinci olmuştu. Safkanın annesi One Show Only, at sahibi ve yetiştirici Emir Alkaş adına 2021 yılı Kasım Keeneland satışlarından Murat Sancal tarafından 42.000 $’a Catalina Cruiser’den gebe olarak satın alındı. Kısrak Türkiye’ye getirildikten sonra al erkek bir tay doğurdu. Al erkek doğan tay Catalytic’in öz kardeşi olması münasebetiyle heyecan verici… Şayet Catalytic başarılı bir sonuç elde ederse bu Türk yetiştiriciliği için çok önemli bir gelişme olacak…

Kentucky Derby her zaman masalımsı bir yarış olmuştur, ancak bu yıl WEST SARATOGA (Exaggerator – Mo Wicked, by Uncle Mo)‘nın zaferi belki de yarışın görkemli tarihinde en büyük masal hikayesi olacaktır. Harry Veruchi tarafından sadece 11.000 dolara satın alınan bu atın Kentucky Derby’de yarışmaya hak kazanması, at ve antrenörü Larry Demeritte için olağanüstü bir başarıdır. WEST SARATOGA‘nın hikayesi özel olsa da bu hikâyeye antrenörünün kanserle on yıllardır verdiği mücadele ve doktorların altı yıl önce altı ay ömür biçmesi de eklendiğinde, mucizevi bir boyut kazanıyor. 4 Mayıs Cumartesi günü bu mucizevi antrenör ve 11.000 dolarlık at ikilisi imkânsız hayali gerçekleştirebilecek mi?

TJK’nün üzerine bahis kabul edeceği 4 Mayıs Cumartesi günkü programda aşağıdaki koşular yer almaktadır:

Triple Crownın Diğer Ayakları:

Triple Crown’ın 2. ayağı olan Preakness 18 Mayıs’ta Pimlico Hipodromunda koşulacak. Triple Crown’ın son ayağı olan 156. Belmont Stakes ise 8 Haziran Cumartesi günü Saratoga Hipodromunda koşulacak.

Bu sene Preakness Stakes’in ödülü 1,5 milyon dolardan 2 milyon dolara yükseltiliyor.

 

News Reporter

1 thought on “150.KENTUCKY DERBY 4 Mayıs Cumartesi günü koşulacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir