2-b ve 14 Nolu Familyalar!

Yarış ve aygırlık yaşamı başarılarla dolu bir at ve aygır olan Bosporus‘un yavrularından Belmont, 2011 yılında bu yarışı kazanırken 2016 yılı galibi My Royal Sun‘ın da kısrak babasının Bosporus olduğunu görmekteyiz.

Bosporus’un babası Night Shift‘in de 2014 yılı galibi My Dear Son‘ın kısrak babası oluşunu göz önüne alırsak, bu hattın aygır ve kısrak babası pozisyonunda bu koşuda önemli kazanımları olduğu ortaya çıkar.

Bu isimlerden Belmont’un annesi ABD kökenli bir kısrak olan Mask Flower‘dır ve 2-b familyasına mensuptur.

Burhan Karamehmet koşusunun 2012 yılı galibi Murathanbey‘in annesi Sopran da 2-b familyasına mensup bir kısrak olup üst paragrafta bahsettiğimiz 2-b familyasından farkı anne hattının dört kuşak ülkemizde doğmuş ve beş kuşak görev yapmış bir familyaya mensup oluşudur! Böyle ilginç şeyler yüzünde orijin muhabbetini sevdiğimiz doğrudur!

2003 ile 2007 yılları arasındaki beş sezonda 14 nolu familyadan gelme atların Burhan Karamehmet koşusunu üç kez kazandığını görmekteyiz. Bu isimler ve bahse konu 14 familya uzantıları ise şu şekilde;

Fairson 14-a

Nuhbaba : 14-b

Tarhan : 14-c

Ayrıca; Aristocrat, Mister Mo, Talaria, Invincible Son, My Dear Son ve Down Town gibi Burhan Karamehmet Koşusu galibi atların da 1 nolu familyaların farklı kollarından gelmekte olduğunu görmekteyiz.

Castle Rising, Divine Light ve Royal Abjar gibi aygırların 2’şer yavrusunun kazanımları ile diğer aygırlara göre az daha önde olduğu bu yarış, yıllar içinde çeşitli mesafe ve pist koşullarında yapılmış olmakla birlikte bu arayış 2009 yılından itibaren yerini daha standart bir düzene bırakmış durumdadır. Bu da daha doğruyu yapabilmek adına doğru olanı bence…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir