2019’un ilk Aygır Alımı gerçekleşti!

2019 Yılının yurt dışından ilk aygır alımını Kurtel Ekürisi gerçekleştirdi. Ekürinin sahibi Arif Kurtel’in yetkilendirmesi ile ekürinin Amerika’daki menajer/antrenörü Murat Sancal tarafından sürdürülen pazarlıklar sonrasında, 2 yaşında G2 Remsen Stakes ve G3 Nashua Stakes, 3 yaşında ise G1 Haskell Invitational Stakes’i kazanıp G1 Kentucky Derby’de Barbaro’ya, G1 Belmont Sales’te Jazil’e ve G1 Travers Stakes’te ise Bernardini’ye geçilerek ikinci olan ve 1.7 Milyon dolar kazanç elde eden ünlü aygır Bluegrass Cat (Storm Cat – She’s a Winner, A.P. Indy) ile 2014 yılı Keeneland September Yearling Sale’de 2.4 Milyon Dolarlık satış fiyatı ile yılın ‘Sale topper’ı ve 2 G1 yarış galibi Conteted’ın anne kardeşi olan War Front’un oğlu Air Vice Marshal (War Front – Gold Vault, Arch) satın aldı.

Bluegrass Cat, Arif Kurtel ve Murat Sancal

Ekürinin menajeri Murat Sancal editörümüz Atahan Zilcioğlu’na yaptığı açıklamada, ‘Sayın Arif Kurtel’in talimatı ile Türkiye’ye getirebileceğimiz en iyi 5 aygır üzerinde haftalardır çalışıyoruz. Dünya çapında 1 G1, 7 Grup koşu galibi yavrusu bulunan Bluegrass Cat ve yearling olarak 2.4 Milyon dolar fiyat gören Air Vice Marshal’ı Türkiye’ye getirmek üzere geçtiğimiz hafta içerisinde satın aldık. Halihazırda görüşmelerimizin devam ettiği 3 aygır daha var. Onların pazarlıkları da bitme aşamasında… Şayet bu 3 aygırlarla da anlaşma sağlayabilirsek hedefimiz olan 5 iyi aygırı Kurtel Ekürisine ve dolayısıyla Türk yetiştiriciliğine kazandırmış olacağız. Alınan ve alınacak olan aygırların yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.

Bizde Yarış Dergisi olarak Kurtel Ekürisini tebrik ediyor, bu alımların Türk atçılığına ve yetiştiriciliğine büyük katkılar sağlamasını temenni ediyoruz.

Bluegrass Cat PDF

News Reporter

8 thoughts on “2019’un ilk Aygır Alımı gerçekleşti!

 1. Çok geç kalınmış bir karar olsa da hem eküriye ve hem de Türk atçılığına hayırlı olmasını diliyorum, ancak eküri en kısa zamanda kendi aşım merkezini kurmalı veya Tjk Torbalı aşım merkezini kiralamayı denemeli, çünkü aşım için gelecek kısraklara verilecek pansiyonerlik hizmeti de aygıra olan talebi etkileyecek bir pazarlama tekniği olarak düşünülebilir yani anahtar teslim hizmet paketi yetiştiricilerin iştahını artırır diye düşünüyorum.

  Dünya atçılığında seviye atlayabilmemiz için Türkiye’de özel müteşebbisin mutlaka güçlenmesi gerekiyor, iddia ediyorum; eğer aşım istasyonu işletmeciliği dünya standartları düzeyinde yapılırsa çok karlı bir yatırımdır, özellikle Türkiye’de bu alan çok boştur yani fırsatlar ülkesiyiz, son yıllarda özel müteşebbis tarafından ithal edilen aygırlar için rasyonel aşım bedeli talep edildiğinde 1-2 yıl içerisinde yatırım bedelinin geri döndüğünü hep beraber gördük. Kurtel ekürisinin yaptığı aygır ithalatı ile kalite seviyesi daha da yukarı çıkarıldı, eğer doğru aşım bedelleri tespit edilirse bu yatırımlarında en kısa zamda geri döneceğine inanıyorum.

  Son söz; Marketi yani pazarı olmayan atçılık sadece yarış ikramiyeleri yani müşterek bahis havuzu ile ayakta kalamaz, özel müteşebbisin acilen dünya standartlarında at satış organizasyonu projesi geliştirmesi gerekiyor veya dünya atçılığında marka olmuş yabancı at satış organizasyonları ile beraber ortak bir organizasyon kurması gerekiyor, şu an olduğu gibi at sahibi derneği imkanları ile tay/at satışlarının sürdürülebilme şansı yoktur, çünkü bu iş at sahipleri derneğini hem ekonomik hem de insan kaynağı olarak aşmaktadır, eğer kar amacı güden bir yatırımcı tarafından yapılırsa kesinlikle başarılı olunabilecek karlı bir yatırımdır, ayrıca sınır komşumuz olan ülkelerin atçılığının bizden çok geride olması da pazar açısından ciddi bir avantajdır, çünkü Türkiye’de kuralacak pazar hem fiyat hem de lokasyon olarak sınır komşularımıza da daha uygun fırsatlar sunacaktır diye düşünüyorum. Umarım Kurtel ekürisi bu konuda da öncülük yaparak atçılığımıza katkı vermeye devam eder…

 2. 12 yıl önce 50,000 USD aşım ücreti olan Bluegrass Cat’in iki yıldır aşımı 7,500 USD seviyesine inmiş durumda. Sperm kalitesi dip yapmış durumda. Son yıllarda ki yavrularının başarısı yok denecek kadar az. Türk atçılığı ileri seviyeye götürmek isteniyorsa beş tane aygır getirmek yerine bir tane en azından orta sınıf aygır getirilmesi daha doğru olurdu.

 3. 1.700.000 dolar’a yearling satmayan bir ekuriden beklenen daha iyileridir.
  Ancak bunun sebebinin Ithal sartname maddelerinin sonucudur.Sartnameler ulke yetistiriciliginin onunteki tek engeldir!

  Butun sartnameler kalksaydi,belki bu yil kosulan ve Ascot da double Gr1 winner Blue Point(by Shamardal) 200 gns veya Fransa ki kisrak kosusu galibi Channel(by Nathaniel) 18 euro veya diger Gr1 winner lar Turk yetistiricinin eline gececekti.
  Avrupa veya Amerikali yetistirici asim,bakim,veteriner,Satis katalogu masrafi yapip urun sunuyorlar ve X paraya satiyor atini ve Turk yetistirici bu firsatlari degerlendiremiyor.
  Kataloga sayfalarina bakan yetistirici Istedigi ati degil sartnameye uygun ati almak zorunda kaliyor.Come on guys,Do the right thing!

 4. Bu yorumum sert ve birazda ekstrem olacak hatta birazda kaba ama soruyorum Türkiyeli atcilara Kurtel ekürisinin bugüne kadar kime ;Atciligimiza ne faydasi olmus;oldukca ac gözlülükce,hoyratca ve bencilce.
  Tjk ve sendikasyon seklinde bir araya gelecek kollektif vizyonu olan yapilarla atciligimiz ihya olabilir.
  sevgiler istanbulada selamlar.

 5. Genç aygır War Front oğlu olan Air vice marshall beklenenden daha iyi bir performans sergileyip bir kaç yıl içinde kapalı gişe oynarsa şaşırmam.

 6. Ben hobi olarak pedigri incelemesi yapmayı ve araştırmayı seven biri olarak ülkemiz İngiliz atçılığı için bu alımın doğru veya yanlış olduğunu tartışmaktan ziyade, ülkemizde çoğunlukta dikkat etmediğimiz, pata küte aygır seçimi yaptığımız düşüncesindeyim. Kurtel ekürisinin İngiliz kısraklarına bakacak olursak daha çok northern dancer-Storm bird – Storm Cat kan hattına mensup uyumlu kısraklarına, hatta başarılı yarış hayatı olmuş yarış atlarının anne familyası bu kan hattıyla uyumlu olduğunu görecektir. Ayrıca arif kurtel beyin böylede bir takıntısı olduğunu gözlemleye bilirsiniz yada ona akıl veren insanların yada pedigri bilgisi olanların bu doğrultuda yönlendirdiklerini düşünebiliriz. Yani Storm Cat- Storm bird- northern dancer yada war front-danzig-northern dancer soyu üzerinden bir verim alma düşüncesi olabilir. Saygı duymaktan ve sonuçları bekleyip görmekten başka bir seçeneğimiz yok yarışsever olarak. Ben son olarak şahsi fikrimi söylemem gerekirse, ülkemizde en bilinçli atçılığı orjin ve pedigri olarak aracı ekürisi yapmaktadır, bunu da pedigri den anlıyorum diyen yada pedigri uzmanlığı yapanlar anlamış ve bilmiş olması lazım. Şahsi fikrim, kurtel ekürisinin kısraklarının çoğunun orta düzey olduklarını düşünüyorum genel e bakacak olursak, çok güçlü ve verimli olan birkaç kısrağı hariç çoğunluğu verimsiz diyemeyiz, sebebi onlara pedigri danışmanlığı yapan kişler varsa bence yanlış yönlendiriyorlar yada bu işe çok fazla hakim değiller, olsaydı zaten kurtel ekürisi bu kadar yatırımla daha iyi noktalara gelmiş olmalıydı. Sevgiyle kalın.

 7. Kurtel ekurisi bu işe büyük yatırımlar yapıyor buradan alkışlıyorum.. fakat hiç bir zaman vefa i. Arıcı ekurisi seviyesine gelemeyecek.. ekipte son yıllarda hep ayrılıklar oldu. Syn Süleyman akdi ile yollarını ayırdı Selim kaya ile yollarını ayırdı şu anda Ahmet Çelik ile de yol ayrımında (long runner dan dolayı) en azından şahsen ben öyle düşünüyorum… Yani demek istediğim bir ekiple uzun süre birliktelik sağlayamıyorlar..
  Bir diğer önemli nokta ise koşular a kayıt ettirirken t.l.r isimli kısrak neden Ayşegül kurtel adına kayıtlı?? İki formda ismi ve her ikisinin de gazi koşusunu kazanma şansı var iken yarış severlere (eğer ki ekuri kosmazlar sa) inanın yapılan çok büyük bir saygısızlık olarak akıllarda kalacaktır ve yine şahsım adına söylüyorum padok çıkışında tepkimi Arif bey e ileteceğim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir