2021 Yılının En Büyüğü; BURGAS…

30 Ekim 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan ve yılın 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus en önemli mücadelesi olan G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Tevfik Bardakçı’nın antrenörü olduğu Gazi Koşusu galibi şampiyon safkan Burgas (King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Long Runner (Gio Ponti) elde ederken, mücadeleden Real Runner (Invincible Son) üçüncü, Lord Of Game (Invincible Son) dördüncü, Scoutleo (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Burgas (Ahmet Çelik)

Yılın En İyi Atı…

Gazi ve Ankara Koşuları galibi şampiyon 3 yaşlı tay Burgas, Cumhurbaşkanlığı Koşusu galibiyeti ile kariyerinin 12’inci startında 8’inci birinciliğini elde ederken, üçüncü G1 galibiyetine imza atıp aynı zamanda Yılın En İyi Atı unvanının sahibi oldu.

2 yaşlı olarak 3 kez start alıp 1 birincilik, 2 kez de ikincilik elde ettikten sonra bu sene 3 yaşlı olarak ilk iki yarışını Adana’da koşup her ikisini de kazanırken bunlardan sonuncusunda A3 Tendürek galibiyeti elde eden safkan, Nisan ayında ilk kez geldiği İstanbul’da Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunu gösterişli bir şekilde kazanmış, ardından büyük ümitlerle girdiği Erkek Tay Deneme Koşusundan dördüncülükle ayrılmıştı.

Ankara’ya döndükten sonra Haziran ayının başında koştuğu G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunda elde ettiği galibiyet, Burgas’ın Gazi Koşusundaki iddiasını da ortaya koydu. Nitekim bu yarıştan 3 hafta sonra koştuğu 95.Gazi Koşusunu, son yıllarda Derbi’de üst üste elde ettiği birinciliklerle adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdıran jokeyi Ahmet Çelik ile kazanmayı başardı.Burgas’ın Gazi zaferi sonrası ilk durağı Boğaziçi Koşusu idi. Verdiği aradan daha sağlıklı bir şekilde dönmesine rağmen kondisyon olarak eksik kaldığı bu mücadeleyi dördüncü olarak tamamladı.

Sezonun 3 yaşlı taylara mahsus son klasiği olan Ankara Koşusuna Boğaziçi’ne oranla çok daha iyi bir kondisyonla gelen Burgas, Vincitore’nin tempo verdiği mücadelede klasik yarışlarından birini koştu ve son düzlükte dışından yüklenen Real Runner’ın ataklarına tıpkı Gazi Koşusundaki gibi karşılık vererek bir kez daha birinciliğe uzanmasını bildi.

Burgas (Ahmet Çelik)

Net bir üstünlükle kazandı…

2021 yılında toplam 9 kez start alan Burgas, Cumhurbaşkanlığı Koşusuna gelene dek koştuğu 8 yarışın 6’sını kazanıp, diğer ikisinde ise dördüncü oldu. 3 Yaşındaki erkek tay piste koşunun ikinci favorisi olarak çıktı.

Startla birlikte ön grubun hemen arkasına yerleşen safkan, ilk virajı bariyer dibinden yedinci sırada döndü. Karşı düzlükte yerini koruyan ve son viraja da aynı pozisyonda dönen Burgas, düzlük dönülür dönülmez bariyere yakın bir yerden bulduğu boşluğu çok iyi değerlendirip yaptığı ani sprintle koşunun son 300 metresinde başa çıktı ve bundan sonraki metrelerde herhangi bir tehdit yaşamadan 3 boy farkla ve 2’29”23’lük derecesi ile rakiplerine büyük bir üstünlük kurarak birinciliğe uzandı.

News Reporter

18 thoughts on “2021 Yılının En Büyüğü; BURGAS…

 1. Burgas daha önce de söylediğim gibi yavuzhanin ekürisi caş gibi hem önlerde gidip hem de sprint atabilen bir at, bugün yine birden vites arttırıp uzadı gitti. Keşke Long runnerdan Kocakaya inmeseydi, taktiğe uymadı vs diyorlar Kocakaya için o yuzden ekuriden ayırdık diyorlar ama sizin verdiğiniz taktik bu mu, Long runner, yarış hızlı da gitse yavas da gitse gerilerde beklemeli, agirkanli bir at ki ekuriden bir at koyup yarışı hizlandirmak da elinizde.

 2. bir yarış dediler sprinte geç kalmadı, bir yarış dediler pist kötüydü , bir yarış dediler şimdi acaba karataşı eleştirecekler mi ? böyle yavaş tempoyu okuyamıyorsan karataş jübileyi düşün bence , gülhatmide kazanacağı bir yarıştı bence! sonuç olarak burgas harikasın HAT TRICK orjini keşke ülkemizde daha çok görsek! ahmet çelik tartışmasız türkiyenin en iyi grup yarış atı binicisi jokeyi!!!
  sahipleri sanem kahraman fedai kahramana çok yakışıyor böyle kupalar devamı gelmesi dileğiyle! kurtel kim yönlendiriyorsa yanlış yönlendiriyor gökhan kocakaya longa bindirmeli zararın neresinden dönülürse kardır

  1. Yarışı televizyonu kapatıp izledin galiba… Long runner, Burgas’ın hemen dibinde yürüdü acaba kaç jokey 12at içinden Burgas’ı ciddiye aldı? Atın üstüne binsen 112 yi ararsın 30 yıldır bu mesleğin zirvesindeki adama akıl veriyorsun. Fazla akıl verme kimseye sonra sana kalmıyor

   1. ben yamanlarbeyi kaybettiği yarışı diyorum sprinte geç kalmadı dediler bu yarış için değil sende gözün kapalı okuyorsun galiba 😀

 3. her yıl sahaya 200 tay getir ama başarısız ol helal olsun kurtel bunu yapmakta büyük başarıdır. şu yarışa 2 büyük atla katılıyorsunuz ikisi de süratli yarışlar seviolar ama siz 500 ata sahipsiniz şu yarışı süratlendirecek eküri koşmuosunuz. merak ediorum bu zekayla nasıl buralardasınız? söylenecek çok şey var. öncelikle long runnarın eski long runner olmadıgını son 2 yarışta görmediniz mi? kocakayayla yolları ayırmayı kim önerdiyse ilk iş onu kovun bence. kocakayayla yolları ayırmak için ülkede 10 tane kocakaya gibi jokey olmalı ama malesef toplasan 3 tane adam gibi jokeyimiz yok. karataş bile eskisi gibi deil emekli olma zamanı gelmiş. real runnera gelirsek ilk defa burgastan bu kadar fark yedi demek ki kocakaya taktiğinize uymamasının nedenleri varmış. okadar iyi kısraklar alıp çok iyi pedigriye sahip atlarla koşuosunz ama nerdeyse sıradanlığın bile altında bi pedigriye sahip burgası geçemediniz daha.sayın arif kurtel bence tüm ekibi deiştirmelisiniz tavsiyem budur. okumuş bilmiş yeni insanlar getirin babadan amcadan öğrenmiş eski kafalılarla devam etmeyin derim.

   1. yamanlarbeyibi önceki yarışta geçmedi mi long runnerı ? geçti. kocakaya her yarışı mı kazanacak dioruz? sadece akın sözenden karataştan şuan iyi diyorum. eskidendi karataş artık emekli olmalı dioruz. kocakaya şuan türkiyenin en iyi 2 jokeyiden biri ve hangi akla hizmet adam yol veriosun. verirsen böyle rakipleri elini kolunu sallayarak kazanır. en azında koca kayanın bindi yarışlarda 2 kere burgası geçmiş 2sinde de burun ve az farkla kaybetmişti. böyle ezilmemişti. kurtellerin ekibini baştan aşağı temizlemeli diorm. ayrıca long runner yarış hayatını kapatıp aygır olmalı daha fazla madara olmasın şampiyon. burgası geçmekte seneye 3lüye dönecek olacak atlarına bırakmalı yada belki sağlıklı call to victory gerçi onu bile harcıolar amatör zengin kurteller

 4. Yarışın jokeyle alakası yok. Long Runner bu sene eski gücünde değil ve bu çok bariz. At gitmezse jokeyin yapabileceği de bir şey yok. Gelecek sene daha sağlıklı bir şekilde gelir sahaya umarım ve son senesi olur. Kanıtlamadığı bir şey kalmadı.

  Burgas’a helal olsun, bu yarışta rüştünü ispat etti. Ufak tefek ama motoru çok kuvvetli bir at. Uzun mesafede bu kadar akıcı bir düzlüğü olan bir at hatırlamıyorum. Yağ gibi kayıyor. Daha uzun olsa daha da gidecek gibi.

 5. Ben Ahmet Çelik’i Selim Kaya’ya çok benzetiyorum. Çok kurnaz.

  Ahmet’in atı küçük olduğu için aradan çıktı. Long runner aradan çıkamayacağı için mecbur dıştan aldı.

  Bence Burgas çok iyi at. Çok kolay kazandığı için insanlar bu atın attığı sprinti anlamıyor.

  Bu yarışta Long Runner en geride bekleseydi uzak ara 3. olurdu. Bu formuyla Long Runner Burgas’ı geçemez.

 6. Bu yarışın yavas gidecegi belli idi. Yavas giden yaris ta Burgas a yaradi. 2400 yarisin son 800 u 47 geçilmiş. Long Runner in bu durumda kazanmasina imkan yok. Ekurinin bu kadar ati olmasina ragmen bir tane tavsan at kosmamasina anlam veremiyorum. Bu sekilde Long Runner in kaybettigi 3.yaris oldu.

 7. evet karataş sevicilere bır kapak daha oldu real runner kocakaya ile cok bekledıgı ıcın yok orda ondan gecıldı yok burda siprinte gec kaldı orayı kazanırdı burayı kazanırdı denıldı durdu loung runner 1600 de bıle en gerı bekleyıp düzlük siprintiyle gelip gecen bır at malum burgas ı kacırmak ıstemedıler ama bırakın kacırmayı tutamadılar bıle mılletın sevmedıgı ahmet celık mukemmel bındı burgas da mukemmel kostu diger butun atlardan farklıydı bugun ıcın ezici bır üstünlükle kazandı kurtellerde karataşda gun boyu ıkıncılıkle yetındı güzelde oldu

 8. Son real runner yarışinda kantarmayi ayarlayamadığı için kurteller kocakaya ile yollarını ayırdilar.Başka sebepleri de olabilir tabide.Ama şu bir gercek ki long runner buraya çok yıpranmış ve yorgun bir şekilde geldi.Bence jokeylerden çok birazda antranörleri konuşmak gerekir .Dediğıniz gibi bu yarışta kaçak at gerekiyordu.Ben olsam haldun güneş,ümit bekmezci.engin bekiroğulları…..gibi kaliteli antranörlerlede calışırim.Şimdiki antranörlerinde çok büyük başarıları var ama bazi yerlerde eksik kalıyorlar.Bu arada Burgas çok iyi hazırlanmış.Ekibini ve jokeyini kutlarım.

 9. Karataşcilar nerdesiniz? Bindirdin bindirin karataşi bindirin ne güzel ikramiyeler veriyor . 🙂 Ne dedik. Karataş bu Long Runner mundar eder diye. Ne dedik. Kocakaya ile anlaşamadiysan bu at karataşa gitmez. Ahmet’ e gelmesi lazım. En iyi en formda iki jokey kocakaya ve Ahmet bu kadar basit. Çaptan düşmüş Karataşa giderse sonucuna katlanırsin. Long Runner bir kez yamanlarbeyine çarpıldı. Bugünde Burgaz ‘ a çarpıldı. Bundan sonraki koşusunda hafif bir grupta gelir ama artık şampiyonun işi bitti. Karataşla güzel munarli günler dilerim

  1. yüzde yüz katılıyorum karataş jokeyliğe devam eder ama artık baş jokey adını agzına bile almasın bence tadında bıraksa daha iyi çünkü karataş diyince akla at yarışı gelir bundan sonraki kaybedeceği her yarış o markaya zarar veriri

 10. Boş yapmayın, Gazi koşusunda Megaloman M. Kaya ile bir nevi tavşanlık yaptı da ne oldu onda da vurdu geçti Burgas. Şunu kabullenin artık gününde bir Burgas jokeyi hata yapmazsa bu rakiplerinin hepsini geçer, kedinin fareyle oynadığı gibi oynar. Siz de her seferinde mazeret aramaya devam edersiniz. Long Runner ciddi sakatlıktan döndü, eski gücünde değil haliyle, bu faktörleri es geçip dolduruşa gelir kuponunuza tek atarsanız patlayınca da çatacak yer ararsınız.

 11. Yarışı kaybeden jokeye bir şey demeyeceğim çünkü romantik fanları her yerde.filmin etkisinden çıkamıyorlar.yok 25 yılın baş jokeyi yok gelmiş geçmiş en iyisi.oynama o zaman yazma o zaman.tinerci bahisçi tayfası klavyede kabadayılık yapıyor.burgaz yarışını bir kez izleyin.baştan aşağı çalışılmış bir yarış.ahmet çelik kardeşi kime bindi nerelerde gitti ve viraj dönülünce ne yaptı bir bakın.helal olsun.mesafe kısaltıldı açılan aradan burgaz yürüyüp çok güzel bir yarış kazandı.peki ülkenin en iyi atlarına sahip ekürüsünün yarış planı neydi acaba ya da 25 yıllık baş jokeyin.blaze to wğnlr bağırdın ya gökhan gökhan diye.açılıverdi yollar.bağırsaydın ahmet dur gitme ben daha çıkamadım, son yılların en başarılı atını rezil ediyorum.öyle düşkün kararaş bağırsaydın açaydın gollarını dur getme deyeydin.???

 12. bu yarışa katılan jokeylerden herhangi biri burgas a binse kazanırdı.herhangi bir jokeyde long runner e binse kazanamazdı.çünkü at koşar at kazanır.

 13. NEDEN Mİ KARATAŞ …?
  HALİS SON GÜNLERİNDE PARILDAMAK İÇİN KURTELLER ONA YOLU VERDİ AMA SEN EN DIŞ KULVARLARI DOLANIRSAN LONGRUNNERLA
  VE GÜLHATMİ GİBİ HEP DIŞTAN GELİP YARIŞ KAZANAN TAYI İÇ KULUVARDAN YARIŞ KAZANMAYA ZORLARSAN BÖYLE OLMAZ.. BU OLAYLARIN ARKASINDA BAŞKA OLAYLAR VAR ARKADAŞLAR SIRALI İKİLİLERE BAKIYORUM OYNANAN ÇİFTE BAHİSLERE BAKIYORUM DÜNYA PARAVERMESİ LAZIMKEN BİRİLERİ KEPÇEYLE İNDİRMİŞ KARATAŞ İKİNCİLİKLERE KOŞUYOR HABERİNİZ OLSUN ONA GÖRE BAHSİNİZİ OYNAYIN BENDEN SÖYLEMESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir