2023’ün 1 ve 2 numaralı tayları sezonu açıyor!

Orhan Meker Serbest Handikabında ilk iki sırada yer alan geçtiğimiz yılın en yüksek handikap puanına sahip 2 yaşlı tayları Blue Sunset (Air Vice Marshal) ve Festival Fever (Tizway), 23 Mart 2024 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak olan G3 Mevlana Koşusuna kayıt oldular…

2 yaşlı olarak start aldığı 8 yarışın 7’sini kazanırken, G1 Çaldıran, G1 Karayel, G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve G3 Uluslararası Trakya Koşularını kazanan Blue Sunset, son kez Ekim ayında koştuğu Çaldıran Koşusunu Kurtel Ekürisinin sarı-yeşil forması altında piste çıkan Festival Fever’ın 2 boy önünde kazanarak sezonu kapatmıştı. Kış mevsimi boyunca start almayan safkan yaz sezonu için açılış yarışı olarak daha önce 2’de 2 yaptığı sentetik pistteki Mevlana Koşusunu tercih etti.

Blue Sunset

Festival Fever ise geçen yıl 2 yaşlı olarak 5 kez start aldı. İlk üç yarışını ahırının bulunduğu Bursa Osmangazi Hipodromunda koşan safkan, üçüncü startında 1400 metre çim pistte maidene veda etmişti. Sonraki iki startı için İstanbul’a getirilen klas tay, önce G2 TYAYSD Koşusunda piste çıktı ve 1400 metre çim pistteki mücadeleyi kazanmasına rağmen rakibi Ç:aldıran’a faul yaptığı gerekçesi ile Komiserler Kurulu tarafından ikinciliğe atıldı. Bu yarışın ardından Çaldıran Koşusuna gelen Festival Fever, bu yarışı da mavi-siyah formalı ahırdaşı Blue Sunset’in arkasında ikinci tamamladı.

Festival Fever (içte)

8 Safkan kayıt yaptırdı…

Kurtel Ekürisine ait iki tayın dışında bu seneki Mevlana Koşusuna 3 yaşlı 6 safkan daha kayıt yaptırdı ve böylelikle toplam 8 tayla kayıt kapanmış oldu. Ancak kayıtlı taylardan sentetik pistin başarılı ismi Pitfall’un bu mücadeleye deklare olmayacağı söyleniyor.

Diğer taylardan Song Rising (Trappe Shot) geçen seneyi Çaldıran Koşusu dokuzunculuğu ile kapattıktan sonra 4 ay kadar ara verdi. Şubat ayında sentetik pistte Kv-6 Burhan Şenemgen Koşusu ikinciliği ile geri dönen safkan, ardından Kv-8 Seyfettin Çalbatur Koşusu birinciliği ile istim üzerine geldiğini gösterdi.

Song Rising

Proteus (Myboycharlie) geçen sene biri çim, diğerleri sentetik pistte olmak üzere toplam 5 yarış koştu. Sentetik pistte 2 kez kazanmayı başaran safkan, bu sene Ocak, Şubat ve Mart aylarında birer yarış koşup bunlardan Kv-6 Nimet Üyken Koşusunu kazandı, Kv-8 Seyfettin Çalbatur Koşusunda ise Son Rising’in arkasında ikinci oldu.

Proteus (Vedat Abiş)

Dapper Man (Marcavelly) geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak Adana, Ankara ve İzmir’de toplam 5 kez piste çıktı. Adana’da maiden ve Şartlı-4 birincilikleri elde eden safkan Ankara’da koştuğu G2 Hitit Koşusunda ise Son Of Cooger ve Boston Light’ın ardında üçüncülük elde etti. Aralık ayında ilk kez İzmir’e gelen ve A3 Piri Reis Koşusunu rahat bir şekilde kazanan Dapper Man, bu yarışın ardından İzmir’de kaldı ve önce Kv-8 Efes Koşusunu kazanıp son kez de G2 William Giraud Koşusundan dördüncülükle ayrıldı.

Dapper Man

Perfect Player (Mendip) 2 yaşlı sezonunu koştuğu iki yarışla kapattı. Şartlı-1 birinciliğinin ardından Şartlı-5 mücadeleye gelip dördüncü olan safkan, bu sene Ocak ayında handikap-15 galibiyeti ile başlayıp sonrasında Kv-6 Burhan Şenemgen Koşusunda dördüncü, son olarak da şartlı-5 mücadelede üçüncü oldu.

Arasın Aslanı (Torok) ikisi geçen sene, diğer ikisi de bu sene olmak üzere bugüne dek 4 yarış koştu. Şartlı-1 ve Şartlı-4 mücadelelerde ikinci olan safkan, Maiden ve Şartlı-5 galibiyetleri elde etti.

News Reporter

13 thoughts on “2023’ün 1 ve 2 numaralı tayları sezonu açıyor!

  1. Nihayet assolistler sahneye çıkıyor …İki safkandan da çok umutluyum umarım Long Runner ve Call to Victory benzeri kariyerler yaşarlar…Yalnız sonları benzemesin yeter😔

  2. Gazi Koşusunu hedefleyen 2 nadide tay icin sentetik sezon baslangici yanlis secim olmus gibi. Ergin Talay ve Preveze ile baslamak daha uygun olmaz miydi?

    1. Kolay kolay gördüğüm bir şey değildi genelde baş taylar Ergün talayla falan başlıyordu ilginç bir tercih olmuş, bu ıkılı rakıplerının önünde ancak araları var sentetık pıstı daha ıyı olan Songül rısongı merak ediyorum cıddı rakıp olacaktır bırde esgalını çok begendığım arasın aslanı zevklı yarış olacak

  3. Blue Sunset ne kadarda ara verse bu atlardan farklı ancak F.Fever rakip olabilir onda da jokey sorunu var umarım çözmüşlerdir.

  4. Song rising bunları geçerse çim sezonunda piyasa karışır, daha ekürisi comeback is real da gelecek vay anam vay……

  5. Gazi koşusu Blue Sunset, Hardold, Comeback is real, Pitfall, Song Rising, Festival Fever, Tachyon arasında geçer….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir