FİKRET YÜZATLI Koşusunun Önemi…

At yarışında kısa mesafeli yarışları önemserim, zira hızın dominant bir faktör olarak yetiştiricilik noktasında da önemli olduğu da aşikar bir şeydir.

Bu itibarla Fikret Yüzatlı Koşusu 1200 metre mesafe de koşumu ve yıllar içinde bu niteliğini koruması dolayısıyla önemli bir sprint yarışı klasiğidir.

Kazanan isimlere baktığımızda belli bir klas üstü isimlere rastladığımız gibi yetiştiricilik noktasında da değerlendirilmeye alındıklarını görmekteyiz. Bu anlamda da bence önemli bir yarıştır Fikret Yüzatlı koşusu ve gerek onu, gerekse aynı gün adına yapılan koşu vesilesi ile Burhan Karamehmet ve yarışçılık ile yetiştiriciliğimize emekleri olup Hakkın rahmetine kavuşmuş tüm bu insanları saygı ve sevgi ile anıyoruz.

TJK’nın verilerine göre yaptığımız değerleme de klas jokey Halis Karataş‘ın bu yarışta 10 kez kazanımı ile lider konumda olduğunu görmekteyiz. Yine bu yarışta Sabırlı’nın arka arkaya üç yıl kazanımı dikkat çeken noktalardan biridir.

Sabırlı gibi üç yıl arka arkaya olmasa da, bu koşuda arka arkaya iki kez kazanan atların varlığı da dikkat çekici bir noktadır bu yarışta… Play Boy I, Progay, Akındayım, Astrakhan ve My Sear Son, bu başarıyı elde eden isimler. Farklı bir ifade ile Fikret Yüzatlı koşusunun 13 yılında arka arkaya kazanan atların varlığı söz konusu.

Arka arkaya kazanım deyince Yemken’in de arka arkaya iki farklı yavrusu Tamara 1 ve Baranoviçi ile kazandığını görmekteyiz.

Astrakhan isimli yavrusu bu yarışı ard arda iki yıl kazanan Sri Pekan‘ın Topor ve Karelin isimli yavrularının da bu yarışı kazanması ile hem bu koşuda lider aygır olmasının yanı sıra iyi bir hız etkenine sahip olduğunu ifade etmek mümkün. Ayrıca Mountain Cat‘in Gladyatör ve Steel Cat isimli iki yavrusunun kazandığını ve Okawango‘nun da Sinclar ve El Conquerador gibi temsilcileri ile kazanımlarını görülmekte bu yarışta…

Koşunun son galibi Sinclar, 3-n familyasından gelen bir isim ve yine bu familyadan gelen Steel Cat ve Play Boy I‘in de galibiyetleri dikkat çekici…

Fikret Yüzatlı Koşusunu kazanan Tuğba I ve Baranoviçi‘nin 14-c familyasından gelme isimler oluşu da diğer soy notları arasındadır.

Yine üst üste üç yıl kazanan Sabırlı ve arka arkaya iki yıl kazanan Astrakhan gibi kaliteli atların da 16-a familyasından oluşu dikkat çeken bir başka husus.

İki tam kardeş isim El Gran Senor ve Try My Best‘in Fikret Yüzatlı koşusu galipleri Karelin ve Islambol‘un kısrak babaları olduğunu görmekteyiz.

Home Guard‘ın oğlu Gold Guard‘ın temsilcisi Islambol‘un kazanımı yanı sıra 1989 yılı Young Elite‘in de kısrak babasının Home Guard olması ilginç bir not gibi…

Be My Guest hattından gelme isimler Yemken ve Most Welcome‘ın da Tamara I, Baranoviçi ve Nicomedia ile galibiyetleri bu hattın bu koşuda başarısını temsil eden örneklerden…

Kısacası Fikret Yüzatlı Koşusu hayli ilginç verilen içeren bir yarıştır ve yetiştiricilikte de dikkate alınmaya değer bir konumdadır bu niteliği ile…

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir