23 NİSAN’da HIŞMAN ÇİZİK ve CİVANTAY…

24 Nisan 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 23 Nisan Koşusunu, Mücahit Yıldızhan’ın sahibi, Anadolu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Mehmet Akbulut’un ise antrenörü olduğu Civantay (5y aa Ayabakan – Kemercan, Sakarya), jokeyi Hışman Çizik ile 1400 metre çim pistte 1’30”27’lik bir derece ile kazandı.

İstanbul sentetik ve İzmir çim pistinde üst üste kazandığı iki yarışla bu yarışa çok formda gelen Civantay, kariyerinin 22’inci startında 8’inci birinciliğini elde ederken, ilk Grup koşu galibiyetine imza atıp kazancını da 489.900 TL’ye yükseltti.

Düzlükte bariyer dibinden yaptığı ataklarla son 200’de koşuya hakimiyetini hissettirip finişe kadar olan mesafede rakiplerinin ataklarından etkilenmeden birinciliğe uzanan Civantay’ın 1.5 boy gerisinde ikinciliği Batmanaslanı (Tamerinoğlu) elde ederken, koşuyu Şahinter (Tamerinoğlu) üçüncü, düzlükte trafik sorunu yaşayan Denizim (Altaha) ise dördüncü olarak tamamladı.

Civantay (Hışman Çizik)

Özgün-Mertol nicki…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız adına düzenlenen koşuda, özellikle TBMM klasiği öncesi anlamlı yarışlardan biridir.

Bir süredir çıkışta olan Civantay, formunu ve üstünlüğünü bu anlamlı yarış ile süsleyerek kazanırken, daha da iyi yarışlar yapabileceğinin sinyallerini verdi bana göre, peki neden?

Her şeyden önce bir Ayabakan yavrusu olduğu için diyebiliriz öncelikle… Kişisel kanaatime göre Ayabakan ve dolayısı ile Özgün soyu dört yaş ve hatta üzerinde daha iyi koşabilir. Bu klas ve kabiliyet bu soy hattında mevcuttur.

Civantay’ın annesi Kemercan, Sakarya‘nın kızıdır. Sakarya, Mertol‘un oğludur ve dolayısı ile Alkuruş hattı olduğu için Civantay’ın soy kurulumu Özgün-Mertol nick içerimi ile doğru bir soy kurgusudur her şeyden önce…

Diğer taraftan Civantay’ın büyük annesi Nazıma 32, Horasanlı gibi çok değerli bir atı üretmesinin dışında Başkaynak ve Çakıralp gibi başarılı atlar da vermiş değerli bir kısraktır. Dolayısı ile Civantay’ın annesi Kemercan, bahsettiğimiz başarılı atlar ve de özellikle Horasanlı gibi bir değer ile anne kardeşi olmasının pozitif etkisini yansıtmıştır tayına, tabi ki kaliteli bir aygır ile…

Civantay’ın soyu ile ilgili daha anlatılabilecek şeyler olabilir, sanırım başarılı yarışları devam edecek ve köşemize yine konuk ederiz gibi geliyor bu değerli tayı. (Muslihiddin Gurup)

23 Nisan Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “23 NİSAN’da HIŞMAN ÇİZİK ve CİVANTAY…

  1. bu at birdaha bu grubu gecsin altılı oynamam bu kadar net.Bu ganyana, bu agf ile nasıl kazandı anlayabilmis degilim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir