230 yıllık yarışçılık ülkesinde 40 yıllık hipodrom satılıyor…

Sidney’de 1885 yılında açılan ve yaklaşık 40 yıldır yarışlara ev sahipliği yapan Rosehill Hipodromunun satılmasına ve başka bir yere taşınmasına karar verildi.

Hükümetinin önerisi kapsamında hipodromdan boşalan arazi bir konut alanına, eğlence bölgesine ve yeni bir metro tren istasyonuna dönüştürülecek. Geçici planlara göre Rosehill bu yıl sonuna kadar şehrin batısından taşınacak ve Avustralya Turf Kulübü’nün (ATC) sahip olduğu diğer merkezlere yerleştirilecek.

ATC sahayı elinde tutmaya devam ederken, aynı zamanda büyük gelişimden elde edilecek fonların bir sonucu olarak ciddi bir kaynağa kavuşmuş olacak. ATC bu kaynağı yarışçılığın altyapısı için harcayacak…

Bununla birlikte bu durum kamuoyunda; özellikle Victoria Yarış Kulübü’nün mali sıkıntıları (son üç yılda 45 milyon dolar işletme zararı; 63 milyon dolar banka borcu) ve çim yarışlarına ilişkin değişen duyarlılıklar  göz önüne alındığında, bir küçülme gibi algılanıyor.

Sektörün en büyük günü olan Melbourne Cup’a olan ilginin azalması ve geçen yılki yarışı son yirmi yılın en düşük TV izleyici kitlesinin seyretmiş olması nedeniyle Myer’in 40 yıllık bir ilişkinin ardından bu yıl sponsorluğunu geri çekmesi bu sonucu doğran etkenlerden bazıları olarak gösteriliyor.

ATC konuyla ilgili yaptığı açıklama; Horsley Park’ta mevcut Rosehill Gardens ahırlarına ve ekstra eğitmenlere hizmet verecek yeni bir Eğitim Merkezi’ne; Warwick Çiftliği’nin “yeni bir dünya standartlarında pist ve eğitim, ahır ve seyirci tesislerinin tamamen yeniden inşası” ile geliştirilmesine; Canterbury Park’taki pistin boyutunun artırılmasına ve Royal Randwick’teki ahırların ve eğitim altyapısının genişletilmesine yatırım yapacağını ve Sydney’de “yeni ve dünya standartlarında bir yarış pisti’ için arayışa girdiklerini söylüyor.

 

News Reporter

6 thoughts on “230 yıllık yarışçılık ülkesinde 40 yıllık hipodrom satılıyor…

 1. Darısı Veliefendinin başına. Beklenen depremde zaten dümdüz olacak. Türkiyedeki at stoğunun önemli bir kısmı telef olacak. Deprem olmasa bile her tarafından trafik ve konut gürültüsü gelen, gecekondu gibi ahırları olan işlevini tamamlamış bir hipodrom.Atlar tam anlamı ile hapishane hayatı yaşıyor. İstanbulun metro giden batı ilçelerinden birinde 3500-4000 ahır kapasiteli,virajların olabldiğince rahat alınabildiği, hem çim hem kum, hem de sentetik yarışların yapılabildiği yeşillikler içinde harika bir hipodrom. İBB ye teklif yapılır. Biz buradan çıkyoruz. Bize şurayı ver ve inşaat desteği sağla. Herşeyden önce atlar mutlu olacaktır. Bu dediğim şeyler birgün mutlaka olacak. Öneömli olan bunu depremden önce yapmak.

  1. Benzer çalışmalar daha önce yapıldı, örn; “Ali Sami Yen Stadı”.
   Mevcut yerleşkenin değeri düşünüldüğünde bu çok rahat gerçekleştirilebilecek bir düşünce, keşke yapsalar..

  2. Veliefendi sayesinde İstanbul içinde nefes alabileceğimiz bir güzelliği elimizle moloz yığınınamı çevirelim

  3. yıkın veliefendi’yi de yıkın dümdüz yapın… verin araplara para bol onlarda… sonra taşıyın hipodromu belgrad ormanına sonra oranın da içinden geçin… istanbul’un tek nefes alan bölgesini 100 katlı gökdelen dikin… martılar neden oraya konuyor önce o araştırılmalı gidecek yeri yok hayvanların… etrafını tjk almak yerine zamanında özelleştirildi hatırlar mısınız hızelbeyi annosh gazisinde o karşıdaki iğrenç binalar yoktu… evet bu istanbul hipodromu yetmiyor evet bakacak yerler yok evet keşke daha rahat ortamda canlılar büyüse ama çözümü yıkmak değil onarmak yada tekrar aynı yere yapmak….

 2. Veliefendi yi ver diyenler Şükrü Erdem adayken Serdal Adalı’nın niye ABD’den apar topar geldiğini bilmiyorlar galiba :)) Orası Yeni Dünya, burası Eski Dünya, kimse kusura bakmayacak, Veliefendi giderse TR yarışçılığı tamamen biter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir