23 NİSAN Kutlu Olsun…

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da işgal altındaki yurdumuzu kurtarmak amacıyla Samsun’a çıktı. Amasya, Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yapıldı. Bu toplantılarda yurdumuzun kurtarılması için gerekli birçok kararlar alındı.

23 Nisan 1920’de yurdun çeşitli yerlerinden gelen temsilcilerin katılımıyla Ankara’da ilk Millet Meclisi oluşturuldu. Bu meclisin aldığı en önemli kararlardan biri, önceki toplantılarda alınan yurdumuzu top yekûn işgalden kurtarma kararının uygulamaya konulması oldu. Bunun sonucu olarak Kurtuluş Savaşı, Millet Meclisi ve Mustafa Kemal’in önderliğinde sürdürüldü. Kurtuluş Savaşı, 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlandı ve arkasından 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyet ilân edildi.

23 Nisan 1920 Millet Meclisinin açıldığı gündü. Bugün sağlanan bütün başarıların başlangıcı olması nedeniyle çok önem taşıyordu. Atatürk’ün önerisiyle bu anlamlı gün çocuklara armağan edildi. Böylece 23 Nisan günü Çocuk Bayramı olarak kabul edildi. Ulusal egemenliğin simgesi olan 23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmesi, çocukların ne denli önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle bu önemli günde tüm çocuklarımızın bayramını kutluyoruz.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir