28.Dubai World Cup’ta LAURAL RIVER’den muhteşem zafer…

Bu yıl 28’inci kez gerçekleştirilen ve dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışlarından biri olan G1 Dubai World Cup’ı Juddmonte Harasının sahibi olduğu ve Bhupat Seemar’ın antrene ettiği Laurel River (Into Mischief – Calm Water, Empire Maker) jokeyi Tadhg OShea ile kazandı.

2000 metre kum pistte gerçekleştirilen 12 Milyon Dolar toplam ikramiyeli koşuda 3 ve yukarı yaşlı 12 safkan start aldı. Kazanan Laurel River’ın ardında ikinciliği geçen yılın galibi Ushba Tesoro (Orfevre) elde ederken, mücadeleden son startında dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışı olan G1 Saudi Cup’tan birincilikle ayrılan Senor Buscador (Mineshaft) üçüncü, Japonya’dan gelen Ushba Tesoro’nun ahırdaşı Wilson Tesoro (Kitasan Black) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Kariyerine ABD’de başlayan ve 2 yıl aradan sona bu yıl  tekrar pistlere yeni ilgililerinde Dubai’de dönen 6 yaşındaki Laurel Riber, G1 Dubai World Cup ile birlikte kariyerinin 10’uncu startında 6’ıncı birinciliğine ulaşırken, ilk G1 zaferini de elde etmiş oldu.

Aynı gün koşulan G1 Sheema Classic’te ise uzun mesafede başarılı çim pist atları bir araya geldi. Godolphin Ekürisi’nin safkanı Rebels Romance (Dubawi – Minidress, Street Cry) Sheema Classic’i jokeyi William Buick ile kazandı. Charlie Appleby’nin antrene ettiği safkan 18’inci startında 12’inci birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Öte yandan günün merakla beklenen bir diğer yarışı olan G1 Dubai Turf seyir zevki yüksek bir mücadeleye sahne oldu. Fransa’dan gelen Jerome Reynier’in antrene ettiği 5 yaşındaki Facteur Cheval (Ribchester – Jawlaat, Shamardal) Maxime Guyon idaresinde adını birinciliğe yazdırırken G1 koşulardaki plaselerin ardından en üst düzeydeki ilk birinciliğine uzandı.

World Cup final gününde diğer koşularda alınan sonuçlar ise şöyle oluştu:

G1 Dubai Kahayla Classic – 5+ yaşlı Arap atları – 2000m Kum

Tilal Al Khalediah (Laith Al Khalediah – Aaseyat Al Khalediah, Khalid El Biwaibiya) – Adel  Al Furaydi

G2 Godolphin Mile – 3+ yaşlı İngiliz atları – 1600m Kum

Two Rivers Over (Tamarkuz – American Cowgirl, Cowboy Cal) – Edwin Maldonado

G2 Dubai Gold Cup – 3+ yaşlı İngiliz atları– 3200m Çim

Tower of London (Galileo – Dialafara, Anabaa) – Ryan Moore

G1 Al Quoz Sprint – 3+ yaşlı İngiliz atları – 1200m Çim

California Spangle (Starspangledbanner – Pearlitas Passion, High Chaparral) – Brenton Avdulla

G2 UAE Derby – 3 yaşlı İngiliz tayları – 1900m Kum

Forever Young (Real Steel – Forever Darling, Congrats) – Ryusei Sakai

G1 Golden Shaheen– 3+ yaşlı İngiliz atları – 1200m Kum

Tuz (Oxbow – Suede Shoe, Pulpit) – Tadhg OShea

News Reporter

6 thoughts on “28.Dubai World Cup’ta LAURAL RIVER’den muhteşem zafer…

  1. 2 sene ara veriyo üstüne üstük 6 yaşında bir safkan geliyo dünyanın 1 numaralı yarışında fark yaparak kazanıyor. Koştuğu rakiplerde dünyanın en önemli safkanları. Bizim ülkemizde yarışcılık malesef amatör düzeyden bile daha kat kat aşağı seviyelerde.

  2. yuga kawada japonyanın en büyük jokeyiymiş… kusura bakmayın ama o topraklarda ar binen en büyük jokeyin christopher lemaire olduğunu kanıtladı… dubai world cup da en arkanın arkasında bekliyor kaybediyor… (((aklıma zenyatta ile kaybeden mike smith geldi))) daha büyük hatası sheema classic de yaaa akıl mantık tutulması yaşıyor herif liberty island a berbat bindi… yazık oldu… umarım sunday raicing ekürisinde lemaire hara jokeyi olur….

    kawada sen tam bir hayal kırıklığısın

  3. Orjinlerinerlin çoğu ülkemizde var ama maalesef maiden bile boşamayan var. Demekki bakım yetiştirmek asıl olan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir