30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun…

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda bırakıldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıydı. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal‘e Mareşal ve Gazi unvanları verildi.

Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen Taarruz Planı Ocak ve Nisan aylarında iki kez ertelenir. Taarruzun hazırlıkları tam anlamıyla Ağustos ayında tamamlanır.

Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı.

Gazi Mustafa Kemal‘in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.

Bu savaş, Atatürk‘ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

Zafer Bayramı, işte bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ulusal Bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal‘in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

 

News Reporter

1 thought on “30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun…

  1. “30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.”
    Eskisi gibi ciddi kutlanmadığı gibi sembolik olarak bile pek kutlanmıyor.
    Şimdkiler milli bayramların önemini pek bilmiyorlar, kendilerine altın tepside sunulduğu için olsa gerek kutlayan veya bahsini yapan bir gence denk gelmedim.
    Milli bayramı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir