5’te 4 yaptı, ilk Grup galibiyetine imza attı…

26 Aralık 2021 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 1600 metre kum pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Piri Reis Koşusunu, Oğuz Dağlaroğlu’nun sahibi, Haluk Cançeker’in yetiştiricisi ve Tolga Temizer’in antrenörü olduğu Vaiz (2y de Mendip – Sea Secret, Yonaguska), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Wardenclyffe (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Lord Of Yıldızer (Red Giant) üçüncü, Soner Bey (Captain Rio) dördüncü, Grand Mission (Jimmy Creed) ise beşinci olarak ayrıldı.

5’te 4 yaptı…

Yarış hayatının 5’inci startında 4’üncü birinciliğini elde eden Vaiz, Ağustos ayından bu yana tamamı İzmir’de ve kum pistte koştuğu yarışlarda Kv-7, Kv-8 ve son olarak da A3 galibiyeti elde ederek önemli bir başarıya imza attı.

Süratli bir tempo ile başlayan mücadeleyi uzun süre dördüncü sırada götüren klas tay, 600 direği geçilirken üçüncülüğe girdi ve son düzlüğe çıkılır çıkılmaz rakiplerinin dışına çıkarak sprintine başladı.

400 direğini önündeki iki rakibinin 1.5 boy gerisinde geçen ve son 200’de onları yakalayarak başa baş duruma gelen Vaiz, finiş çizgisine 50 metre kala rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirip 1 boy farkla ve 1’43”97’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.Mendip – Sea Secret, Yonaguska…

Koştuğu yarışlardaki parlak performansı ile dikkat çeken Vaiz, bu sene 2 yaşlı Babalarda kum ve sentetik pistte birinci, çim pistte ikinci ve genel sıralamada birinci olan başarılı aygır Mendip’in oğludur.

Safkanın annesi Sea Secret ise kum pistte yarış kazanmış bir kısrak olup sentetik pistte G1 galibi olmasının yanı sıra 15 yarış ve 1.5 Milyon lira ikramiye kazanan My Secret’in anneden kardeşidir.

Sea Secret’in babası Yonaguska özellikle kum pistte başarılı yarışlar koşan torunları ile tanınan bir aygırdır. Nitekim Vaiz’in kazandığı bu koşuda üçüncü olan ve birlikte start aldıkları bir önceki Kv-9 koşuda rakibini geride bırakan Lord Of Yıldızer ile Grup koşu galibi Dispergatör’ün anneleri de bir Yonaguska kızıdır.

News Reporter

1 thought on “5’te 4 yaptı, ilk Grup galibiyetine imza attı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.