63.TBMM Koşusu yarın koşulacak! Deniz Efe büyük favori…

23 Nisan 1920’de açılan Gazi Meclis adına bu yıl 612’si düzenlenecek olan (G1/DHT) TBMM Koşusu 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda koşulacak… Safkan Arap atları için Triple Crown’ın ilk ayağını teşkil edecek yarış saat 16.30’da başlayacak. Ankara İlkbahar – Yaz yarış sezonunun ilk G1 mücadelesine katılacak olan 4 ve yukarı yaşlı safkan Arap atları 1600 metre çim pistte mücadele edecekler. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, safkan Arap atlarının Triple Crown (Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanması gereken koşulardan ilkini teşkil ediyor. Bu koşuyu kazanan safkan 28 Temmuz 2024 Pazar günkü Niğbolu Koşusu ile birlikte 22 Eylül 2024 Pazar günü yapılacak Veliefendi Koşusunu da kazanması durumunda Triple Crown yapmış olacak ve 4.600.000 TL’lik bonus ikramiyeyi sahibine kazandırmış olacak.

Geçen senenin ikincisi Deniz Efe bu seneki koşunun en büyük favorisi… Sezona çok iyi başlayan safkan jokeyi Ahmet Çelik ile bu seneki kupayı hedef yapmış durumda… Koşudaki diğer safkanlar; Berktimur, Boğaz Çoucuğu, Cancaner, Darlöy, Pıtır, Rüzgardahan, Sancar, Sarafim, Soydere, Şahin Mahmut, Tunç Siperi ve Hüküm… 

1959 yılından beri düzenlenen ve ülke yarışçılığının en önemli mücadeleleri arasında yer alan TBMM Koşusunda en iyi derece 7 Mayıs 2022’de 1’43″95’le Sertberk isimli safkana ait… Tam 63 yıl önce koşulan ilk yarışın galibi ise B. İzgi’nin sahibi olduğu Birnisan isimli safkan jokeyi Mehmet Emin Özdekli idaresinde olmuştu.

Nafiye Caf’a ait Satvet isimli safkan, 1972, 1973 ve 1974 yıllarında, Nurbiye Gülerce’nin Yavuzhan isimli safkanı ise 1995, 1996 ve 1997 yıllarında bu koşuyu 3 kez üst üste kazanarak bu alanda rekoru ellerinde bulunduruyor.

 

 

News Reporter

10 thoughts on “63.TBMM Koşusu yarın koşulacak! Deniz Efe büyük favori…

  1. Ahmet, son yarışında Denizefe üzerin de çok kötüydü. Umarım yarışın tekrarını izlemiştir. Ahmet Çelik gibi şampiyon bir jokeyin at üzerinde daha senkronize olması gerekirdi. Sanırım bir stil değişikliği evresinde.

  2. Aldığım bir duyuma göre aahin mahmut ters koşacak, denizefe geçilebilir

  3. İşte bu üstün yetenekli adam bu ülkede 6 gazi kazandı ülkenin jokey kalitesinin ne seviyede oldugunuda bugün bidaha göstermiş oldu bizlere:) benim bugün itibariyle tjk müşterek bahislerle alakalı bütün hesaplarımı da kapatmama vesile oldu 🙂 100bin tl sadece ganyan almıştım ,altılılarımı vs hiç yazmadım bile buraya ,bu attan düşme vs elbette olabilir ama böyle bir yarışta oluyorsa benim bu oyu ları oynamama zamanım gelmiş gecıyordur …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir