7 boy fark ve 1’09″61 yaptı!

Merhum Prof.Dr.Mecdi Ramazanoğlu anısına 19 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-7/D koşuyu, Seydi Akyıldırım’ın sahibi ve yetiştiricisi, Ahmet Elçin Karakurt’un ise antrenörü olduğu Vahşi Kız (2y dd El Corredor – Steely Grace, Refuse To Bend), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

6 safkanın katılımı ile 1200 metre çim pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, starttan çıktığı gibi son derece kolay bir şekilde ve en yakın rakibine 7 boy fark yaparak 1’09”61’lik derecesi ile kazanan Vahşi Kız’ın ardında ikinciliği Folgore (Victory Gallop) elde ederken, bu safkanın yarım boy arkasında Latika (Victory Gallop) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Banes (Smart Robin) ise dördüncü oldu.

7’inci startında 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Vahşi Kız, kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetine imza attığı koşuda, aynı gün, aynı pist ve mesafede kazanan Pendragon’un yaptığı dereceyi adeta gezinti yapar gibi gerçekleştirirken, sezonun iddialı dişilerinden biri olduğunu gösterip kazancını da 297.000 TL’ye yükseltti.

Vahşi Kız (Özcan Yıldırım)

Mr.Prospector üzerine 4*5*5 akraba…

Merhum Prof.Dr.Remzi Ramazanoğlu adına düzenlenen KV-7 yarış 2 yaşlı ve dişi taylara mahsus oluşu ile İstanbul Cumartesi programının dikkat çeken yarışlarından biriydi.

El Corredor‘ın kızı Vahşi Kız‘ın 1200 metrelik yarışta yaptığı fark, ismi gibi vahşi oldu sanki ve en yakın rakibini 7 boyla farkla geçerken göz doldurucu bir performans sergiledi.

Vahşi Kız’ın annesi Steely Grace, Refuse To Bend’in kızı olup bu aygır da Sadler’s Wells ile Mr.Prospector kızı Gulch’dan olmadır.

Vahşi Kız’ın babası El Corredor da Mr.Prospector oğlu Gone West’in oğlu olup, ayrıca kısrak babası Silver Deputy’nin de kısrak babası Mr.Prospector’dur ve dolayısı ile Vahşi Kız, Mr.Prospector üzerine 4*5*5 akrabadır.

Vahşi Kız’ın annesi Steely Grace’in annesi Daganya da Danehill Dancer kızı olup, Danehill Dancer’ın kısrak babasının Sharpen Up olması itibariyle Vahşi Kız’ın Native Dancer yoğunluğuna sahip bir pedigriye malik olduğunu görmekteyiz ki, bu da önemli bir soy etkeni olabilir. Özellikle Natalma faktörünü de ilave ettiğinizde bunu daha da baskın hale geldiğini görebiliriz. (Muslihiddin Gurup)

Mecdi Ramazanoğlu Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir