7 Günde bir KV-6, bir G2 galibiyet!

18 Temmuz 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Adnan Menderes Koşusunu, Haşim Tınas’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Kazim Çizik’in ise antrenörü olduğu Alaçatı Ağası (5y da El Salvador – Alakuş, Sri Pekan), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

8 Safkanın start aldığı mücadeleye 3 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Alaçatı Ağası, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasında kalmayı tercih etti ve koşunun liderliğini yapan Nestor ve hemen arkasındaki Luminescence’ın 1.5 boy arkasında bariyer dibinde üçüncülüğe yerleşti. 1200, 1000, 800 ve 600 startlarını aynı yerini muhafaza ederek geçen safkan son düzlüğe de bariyer dibinde üçüncü sırada çıktı.

400 direği geçilirken önündeki Nestor ve Luminescence’ın arasına giren Alaçatı Ağası, 200’e gelindiğinde Nestor ile arasındaki farkı 1 boya kadar indirdi. Son 100’de temposu iyice artan safkan rakibini yakaladığı gibi geçmeyi başarırken, bu metreden sonra dış kulvardan yüklenen Yamanlarbeyi ve Distant Shining’in ataklarından etkilenmeden 1 boy farkla ve 1’34”81’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Alaçatı Ağası (Hışman Çizik)

Yılın ilk 3 ayında Şanlıurfa ve Adana’da 5 kez start alan Alaçatı Ağası, Adana’daki tek yarışında başarılı olamamış, Şanlıurfa’da ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu kazanmayı başarmıştı. Salgın nedeniyle verilen aranın ardından 10 Haziran tarihinde Elazığ’a giden ve koştuğu Kısa Vadeli mücadelede beklenen performansını sergileyemeyen tecrübeli safkan, ay sonunda tekrar Adana’ya dönmüş ve Kısa Vadeli mücadelede Demirbüken’in ardında ikincilik elde etmişti.

2020’nin ilk 6 ayında 3 ayrı şehirde start alan Alaçatı Ağası yaz sezonu Ankara’daki ilk yarışına 1400 metre kum pistteki Kısa vadeli mücadelede çıktı. Başarılı genç binicisi Hışman Çizik ile ilk kez bir araya geldiği bu koşudan birincilikle ayrılan safkan, tam bir hafta sonra katıldığı G2 Adnan Menderes Koşusunu da çok iyi uyum sağladığı aynı jokeyi ile kazanarak önemli bir başarıya imza atmasını bildi.

Kariyerinin en büyük iki başarısını bu sene Şanlıurfa ve Ankara pistlerinde imza atan Alaçatı Ağası, bugüne dek 45 startta 14 birincilik elde ederken, 1.5 Milyon Liranın üzerinde de kazanç elde etti.

Yamanlarbeyi (Torok) yaz sezonunu İstanbul’da koştuğu A3 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu ile açtı. Long Runner, Finesse ve Scoutleo gibi klas isimlerinden arıkasında çok başarılı bir dördüncülük elde eden safkan, bu defa 1600 metreye inerek Adnan Menderes Koşusunu tercih etti.

Koşunun ilk metrelerinden itibaren arka grupta kalmayı tercih etti. Son düzlüğü de altıncı sırada döndü. 200 geçildiğinde hala altıncılıktaydı. Son 100’de beşinciliğe, son 50’de dördüncülüğe girdi. Grubun yakalayana kadar sürekli içeriye doğru yattığı için jokeyi ancak bu metrelerde kamçısını soluna alabildi ve güçlü son aksiyonları ile Distant Shining’i atlayarak mücadeleden ikincilikle ayrıldı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir