9 Eylül’de KING FARRIER Fırtınası…

29 Ocak 2023 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 9 Eylül koşusunu, Ahmet Alper Silsüpür’ün sahibi olduğu, Mustafa Candal tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Arıcı’nın yaptığı King Farrier (4y da Hakeem – Gülseç, Royal Abjar) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini King Man Go (Mendip) elde ederken, Kuzey Yağmuru (Toccet) üçüncü, Oğlum Doruk (Bosporus) dördüncü, Cagner (Victory Gallop) beşinci olarak pistten ayrıldı.

King Farrier (Mehmet Kaya)

Bu yılki ilk galibiyet…

A2 Güzel İzmir koşusu dördüncülüğü sonrası bu koşuya gelen King Farrier birkaç yarış aradan sonra tekrar birlikte olduğu jokeyi Mehmet Kaya idaresinde iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği bir ara rakibi gelip istese de vermeyip 800’den sonra yükselttiği temposunu sonlarda da koruyarak kazanırken kariyerinin üçüncü grup galibiyetini elde etmiş oldu.

Cagner’in 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde King Farrier liderliği alırken ikincilikte King Man Go ve Kuzey Yağmuru ikilisii daha sonra Oğlum Doruk sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1200 startı da bu şekilde geçildikten sonra  1000’de bir anda dıştan hücum eden Cagner öndeki King Farrier’in dışına kadar geldi. Arkalarında King Man Go ve Kuzey Yağmuru sırası ile 800 startı geçilirken temposunu yeniden arttıran King Farrier farkı 3-4 boya kadar çıkardı. İkincilikte Cagner daha sonra King Man Go ve Oğlum Doruk şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de King Farrier liderliğini koruyor ikinciliğe giren King Man Go öndeki rakibini kovalıyordu. 200’den sonra rakibinin tüm ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek King Farrier 3 boy farkla ve 2’07”75 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

King Farrier (Mehmet Kaya)News Reporter

4 thoughts on “9 Eylül’de KING FARRIER Fırtınası…

  1. Tjk boşuna aygir getirmesin.Dubai de maden yarış kalitesindeydi.Bizim atalarımız,jokeylerimiz yabancı atların ve jokeylerin daha çok poposunu görür bu kafayla.800 metre yarış görmek istemiyoruz.

  2. King Man Go arkasında az farkla 2. olduğunda jokey yüzünden kaybetti demiştim, bir “uzman” cevap olarak Dettori binse yine geçemez yazmıştı. Bu yarış hakkındaki “uzman” görüşünü de bekliyorum.

  3. mehmet kaya hep bunu deniyor daha önce bursa da açık koşuda da denemişti bir atla kazandı yine aynı biniş stili ile kazandı… anadolu aslanı ile gazı de bile denemişti son virajda vites arttırıp kazanmaya çalışması… kime binseydi mehmet kaya yine aynı taktiği uygulayacaktı bence… at kazandı helal olsun…

    ama daha önce bi jokeyin röportajında (((( erhan yavuz olabilir hatırlamıyorum )))) türkiye de atların bir stili yok antrenörlerin yüzde 90’i aynı şeyi söylüyor 2 3 git son virajda kazan… ülkemiz atları hep bu şekilde

  4. Cagner geç çıkınca King Farrier’ın işi kolay oldu, önde rahat gitti. Cagner sonra öne geldi ama Mehmet Kaya uyanık davrandı 800-600 arası ittirince yarışı bitirdi. King Farrier ıslak-nemli kumda 4’te 4 yapmış oldu. Gidişatın King Man Go ve Oğlum Doruk’un aleyhine olacağı belliydi ancak haddinden fazla silik kaldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir