93.Gazi Koşusunu THE LAST ROMANCE kazandı

Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenlenen ve bu sene 93’üncüsü koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Gazi Koşusunu, Melis Kurtel Emin’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.Aş’nin yetiştiricisi ve Orkun Özelcanat’ın ise antrenörü olduğu The Last Romance (3y dd Tizway – Cumulus, Kingmambo), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

30 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda Jiminy Cricket’in veteriner raporuna istinaden koşudan çıkartılması sonucu 20 tayın katılımı ile 2400 metre çim pistte koşulan 1.650.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlükte bariyer dibinden yaptığı etkili sprint ile 2’27”73 gibi Gazi koşularında bugüne dek elde edilen en iyi 7’inci dereceyi yaparak kazanan The Last Romance’ın ardında ikinciliği Ankara’dan gelen ve sezonun en başarılı taylarından biri olup İstanbul’a ilk kez Derbi için gelen Kuzey Kafkasylı (Luxor) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy arkasında koşudaki 2 dişi taydan biri olan ve Dişi Tay Deneme Koşusunda The Last Romance’ı geçmeyi başaran Hürat (Torok) üçüncü, onun da 2.5 boy gerisinde sonlardaki gecikmiş atakları ile koşunun favori isimlerinden Scoutleo (Victory Gallop) ise dördüncü oldu.

11’inci startında 8’inci kez finiş çizgisini önde geçen The Last Romance, Kısrak Koşusundan sonra kariyerinin ikinci G1 galibiyetine imza attığı mücadelede, Gazi Koşusunu son yıllarda kazanmayı başaran ender kısraklardan biri olurken, kazancını da 3.919.800 TL’ye yükseltti.

Derby’i kazanmak ona yakıştı…

93.Gazi Koşusu tam bir eküri taktiği oldu ve Ghost Pasha ekürisinin kazanmasında ciddi rol oynadı. The Last Romance, taylığından bu yana çok özel yarışlara imza atmış bir tay ve Derby’i kazanmak ona yakıştı. Yine de ekürisinin düzlükte Matbaacı’nın temposunu ciddi bir biçimde etkileyerek, onun en azından bir ikinciliğine engel olduğunu düşünüyorum.

Gazi’nin en değerli atlarından biri de DTD galibi ve Kısrak ikincisi olmakla birlikte yarış öncesi 40 lira gibi çok sürpriz bir konumda görülen Hürat’ın üçüncülüğü idi. Gerçektende cevher bir kısrak şüphesiz.

Nihayetinde bu seneki Gazi Koşusu, dişilerin domine ettiği bir koşu oldu. Tabi ki domine etmek derken, bu deyimin şu an da Ahmet Çelik kadar yakışacağı bir isim yoktur. Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil, tam 5 kez ve üst üste Gazi Koşusunu kazanmak! Sözün bittiği yer burası! Mütemadiyen tebrikler Ahmet Çelik’e… (Muslihiddin Gurup)

Winner Circle’daki kupa töreninde, kazanan tayın sahibesi Melis Kurtel Emin’e Gazi Kupasını, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Mustafa Aksu birlikte verdiler
Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, kazanan safkanın antrenörü Orkun Özelcanat’a plaket takdim etti.
Kazanan tayın jokeyi Ahmet Çelik ise plaketini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.
News Reporter

4 thoughts on “93.Gazi Koşusunu THE LAST ROMANCE kazandı

  1. Halis-Ahmet değişikliği olmasa kazanamazdı. Kurtel çok zekice bir hamle ile kazanmak istediği atın değerini düşürdü. Halis binse herkes onu yakın alacaktı. Kurteller Long Runnerla yarışa gidiyor izlenimi verildi. Bu izlenime Süleyman Akdının TJK Tv de, The Last Romance ın hiç şansı yok demesi de yardımcı oldu. Rakipler şöyle düşündü. Halis attan indi, şampiyon jokey kazanacağı attan iner mi ? Halis binse kazanamazdı, herkes onu rakip görürdü. Bu yarışın gerçek galibi Kuzey Kafkasyalı. Kurtel çok akıllı bir strateji ile yarışı çaldı…

  2. Dişi atlara karşı bir sempatimvar özellikle yarışcılığımızdaki gibi erkek egemen-)bir camiada bir dişi safkan erkekleri gecince kendi atımmış gibi seviniyorum başarılarının devamını dilerim kaca yürekli kız

  3. Scoutleo yarış içinde çok aralarda kaldı ve düzlüğe M.Akif Ersoy da olduğu gibi en dışa açılarak çıkarken tan önüne bu sefer Yamanlarbeyi geldi biraz da orada oyalanınca İçeriden Ahmet Çelik gibi ustanın elinde yol bulan Kısrak koşusu galibi ve 2 yaşlıların tartışmasız Dişi Şampiyonu The last Romance işi bitirdi. Scoutleo koşu içinde doğru yer tutamamasının faturasını tabelanın sonuna yapışmak ile ödedi. Bu tip klasik koşularda safkanı o koşuya kadar taşıyan jokeylerin yerine H.Karataş, Selim Kaya, Ö. Yıldırım, A. Çelik gibi isimlerin bindirilmesine karşı olan bir yarışsever olarak Gökhan Gökçe’nin eksik bindiği bir Gazi olarak aklımda kalacak. Yıllar önce Sheer Honnor nasıl A. Birdal’in son düzlük üzerinde dizginleri kaçırmasıyla Caprice potoladıysa bu seferde G. Gökçe^’nin koşu içi yer tutma konusunda hata yapması Scoutleo için yarışın kaybına The Last Romance için ise çok daha rahat bir zafere sebeb oldu.
    Yamanlarbeyi umarım 1600 m yarışlarda devam ederek tam potansiyeli ve klası ile uzunca bir döneme damga vurur.

  4. Hayatımda gördüğüm en saçma yarış bilerek ikram ettiler sırf Dişi bir at kazansın diye…Hayatım Dünya yarışlarını izleyerek geçti böyle saçma sapan bir yarış ömrümde görmedim burada kazndığı ilan edilen at ingilterede handikap yarışlarda koşsun sonuncu olur..Net sonuncu olur biz bu zihniyetle yenilmeye mahkumuz çünkü gerçeği aramıyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir