“A” KALİTE : ‘A’llegrata-’A’lya-‘A’lchmist-‘A’ster”

3 Ekim 1993 günü Prix de l’Arc Triomphe tam 23 atın katılımına sahne olmuştu. Oldukça ağır bir sahada koşulan yarışın finali de görkemli idi…

Muslihiddin Gurup

Bir boyun farkı ile White Muzzle’ı geçen Urban Sea çok önemli bir başarıya imza atıyordu.

72.Arc yarışında Urban Sea’nin elde ettiği bu zafer, onun bir dişi olması ve bir çok başarılı erkek atı geride bırakması ile daha bir anlam kazanıyordu kuşkusuz.

Miswaki’nin kızı Urban Sea, hara yaşamında da çok başarılı olmuştur ve bence hara yaşamı, koşu yaşamından da çok daha iyidir.

Urban Sea’nin en özel ürünü kuşkusuz yaşadığımız dönemlerin en özel aygırlarından biri, belki de birincisi olan Galileo’dur.

Ayrıca Sea The Stars, Black Sam Bellamy, My Typhoon, Urban Ocean, All To Beatiful, Born To Sea gibi hepsi de sınıf koşu galibi olan ve bir çoğu da hara yaşamında başarılar gösteren temsilcilere sahip Urban Sea’nin bir diğer başarılı ürünü ise Melikah’dır.

Epsom Derby galibi Lammtarra’nın kızı bir yaşında iken 10.000.000 Fransız Frangına satılmıştı ve yarış yaşamında başarılı yarışlar sergilemekle birlikte, ona biçilen bu pahalı fiyatın hakkını yarış yaşamında pek veremedi veya en azından ondan sahiplerinin beklentisi çok farklı idi de deninebilir.

Yine de Melikah, 2018 Epsom Derby galibi Masar’ın anne hattını oluşturak taşıdığı Allegrata geninin hakkını verdi hara yaşamında…

Allegrata, Urban Sea’nin annesidir ve aynı zamanda ilginç bir pedigriye de sahiptir.

Urban Sea (solda) Allegrata (sağda)

Babası Lombard, Agio isimli aygırın oğlu idi ve Agio’nun annesi Aralia, Almanya’nın efsane aygırlarından Alchmist (aynı zamanda Alman Derby galibidir) ile Aster isimli kısraktan olmadır ve Aster’in de yetiştiricisi Gestut Schlenderhan harasıdır.

Diğer taraftan Allegrata’nın anne hattı da yine Aster isimli kısraktan gelmekte olup, Allegrata’nın Aster üzerine 4*5 akraba olduğunu görmekteyiz.

Aynı zamanda Allegrata’nın büyük annesi Almyra’nın babası Birkhahn da Alchmist oğlu olduğu için, Allegrata’nın soy ağacında Aralia ve Almyra üzerinden çift Alchimst/Aster bağlantıları mevcuttur.

Diğer taraftan Allegrata’nın tam kardeş bir kısrağın ismi de Alya’dır.

Alya’nın yetiştiricisi de Gestut Schlenderhan harasıdır ve bu kısrak da Alman Kısrak Koşusu-Preis de Diana klasiğinde ikinci olma başarısı göstermiştir.

Alya’nın Last Tycoon’dan olma kızı Aiyana’da, Alman Derby galibi çok başarılı bir aygır olup, ne yazık ki bu kaybettiğimiz Adlerflug’un annesidir.

Allegrata’nın başka bir kızı olan Turbaine de bu değerli anne neslini kızı Tucana ve onun kızı Tijuana ile günümüze getirmiştir ki, 100. Prix de l’Arc Triomphe galibi Torquator Tasso’nun annesi de bu kısrak, yani Tijuana’dır.

Torquato Tasso

Diğer taraftan Torquator Tasso’nun babasının da Adlerflug olduğunu düşündüğümüzde, Arc galibi bu atın, tam kardeşler Alya ve Allegrata üzerine akraba olduğunu görmekteyiz.

Biraz üst paragraflarda Allegrata’nın soy ağacında Alchmist/Aster çift etkenini vurgulamıştık ki, Anabaa Blue, King’s Best,  Allez Les Trois, Tertullian, Terek, Anzillero gibi atların da anne soy ağaçlarını da oluşturarak gerçek bir kısrak hanedanlığı kuran Allegrata’nın tam kardeşi Alya’nın da soy ağacında olması dolayısı ile 2021 yılı Prix de l’Arc Triomphe galibi Torquator Tasso’nun pedigrisinde karşımızda çıkan dörtlü bir Alchmist/Aster kurgusu, onun soy ağacında ki en etkileyeci soy etkenidir.

Gerçekten de ‘A’llegrata-’A’lya-‘A’lchmist-‘A’ster soy etkileşimi ‘A’ Kalite !

News Reporter

1 thought on ““A” KALİTE : ‘A’llegrata-’A’lya-‘A’lchmist-‘A’ster”

  1. Güzel yazı güzel bilgiler, Gerçekten de çok müthiş bir Kısrak familyası, herhalde İngiliz soylarında tepelerde yerini sabitlemiş artık.
    Bu site de de bir dişi temsilcisi şu anda satışta, ilgimi çeken bir gurup tayıyla beraber satışa koyduğu bu tayın fiyatı en ucuz olanlarından biri, sanırım anasının yanında ithal edildiği için %75 e koşacak olması ve babasının pek bilinmeyen bir aygır olması, bilen bilirde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir