Ada Vatan’ın anlamlı Kupası MAKE A FIRE’ın…

30 Temmuz 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda Ada Vatan Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti adına 1200 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 sınıfındaki koşuyu, Erdal Dağıdır’ın sahibi olduğu, Tayral Tutumlu tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Şükrü Çelik’in yaptığı Make A Fire (4y da Sidney’s Candy – Hamarat, Unaccounted For) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini King Berkay (Bosporus) elde ederken, Mirbey (Captain Rio) üçüncü, Captain Fantastic (Mshawish) dördüncü, Hakna (Hakeem) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Bu yılki ikinci Grup galibiyeti…  

Sentetik pistte G1 seviyesinde koştuğu yarışlarda umduğunu bulamasa da A3 seviyesinde bugün ikinci birinciliğini elde eden Make A Fire, uyum sağladığı jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra pistin ortasından acele etmeden yaptığı ataklarla 200’de liderliği aldı ve bu metreden sonra temposunu düşürmeden birinciliğe uzanırken sentetik pistteki dokuzuncu birinciliğini elde etti.

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Mirbey liderliği alırken ikinciliğe King Berkay girdi. Daha sonra Expectancy ve Captain Fantastic sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Mirbey liderliğini korurken ikincilikte King Berkay daha sonra Expectancy ve Make A Fire şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Mirbey liderliğini korumaya çalışırken dışından King Berkay’ın onun dışından da Make A Fire’ın atakları görüldü. 200’de dıştan gelen Make A Fire liderliği alırken sonlarda ikinciliğe giren King Berkay’ın 2 boy önünde ve 1’11”82 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Koşunun ardından düzenlenen törende, kazanan safkanın sahibi Erdağ Dağıdır’a kupasını KKTC Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu verdi.
Törene Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur Gülerce ve davetliler de katıldı.

 

News Reporter

3 thoughts on “Ada Vatan’ın anlamlı Kupası MAKE A FIRE’ın…

  1. Ayhan Kurşun ve Kurtel ekurisi birlikteliği hakikaten felaket ilerliyor…Ayhan kendi formunu da kaybetti ekurinin atlarına bindikce geri gidiyor sanki…Ekuri hersene bir baş jokey bulma sevdasindan vazgeçmeli bence çünkü her at aynı jokeyle iş yapmaz…Yol yakınken bu birliktelik bitmeli bence

    1. Gazide insanları 4 at yazmak zorunda bıraktırırsan,Yarış severinde
      ahı tutar,eküri batsa kimsenin zerre üzülecegını sanmıyorum,titanik
      gibi olacak sonları,yaşarsak görecegız,

  2. Kendi snıfına dönünce hemen fotoyu önde buldu. İlgilileri bence KV/G3/A3 koşularda ve özellikle kısalarda devam ederse her zaman söz sahibi olur Make A Fire.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir