Adana Vali Kupasını BAY EMİR kazandı…

15 Mart 2022 Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 Adana Vali Koşusunu, Ahmet Korkmaz’ın sahibi, M. Sabri Tuncer ile Kerem Erensoy’un yetiştiricisi ve Ergun Çetinkurt’ın antrenörü olduğu Bay Emir (8y aa Kaizbert – Yelhanım, Yelhan) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Toramankaya (Kayayürekli) elde ederken, mücadeleden Kervantay (Onurkaan) üçüncü, Aypars (Tümözbey) dördüncü, Asrın Pehlivanı (Araslı) ise beşinci olarak ayrıldı.

Bay Emir (Mehmet Akyavuz) dışta, Toramankaya (Halis Karataş) içte…

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatının 68’inci startında 31’inci birinciliğini elde eden Bay Emir, kum pistteki 36’ıncı startında 18’inci birinciliğini elde ederken, Mehmet Akyavuz ile 10’uncu galibiyetini gerçekleştirdiği mücadelede aynı zamanda kariyerinin ilk Grup galibiyetine de imza atmış oldu.

Startla birlikte ön grubun hemen arkasında beşinci sıraya yerleşen Bay Emir, bu pozisyonunu son viraj dönülüp son düzlüğe çıkılıncaya kadar korudu. Düzlükte pistin dışını tercih eden safkan özellikle 200’den sonra içinden hücum eden kış sezonunun formda ismi Toramankaya ile girdiği mücadeleyi aynaya yakın lehine çevirip bir baş farkı ve 1’37”80’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.

Bay Emir (Mehmet Akyavuz) dışta, Toramankaya (Halis Karataş) içte…News Reporter

6 thoughts on “Adana Vali Kupasını BAY EMİR kazandı…

 1. Toramankaya tam 1 hafta sonra koşulacak kv-9 koşuya kaydını yaptırdı. Aslında bu hafta sonu İzmirdeki A-3 koşuda da koşmalıydı. Atlara bu kadar saygı duymayan bir başka eküri var mı acaba ? Zavallı Kafkaslının yoluda gidiyor Toramankaya da. Bakalım Mahmudiye mahalli yarışlarına yolu ne zaman düşecek ?

 2. Bir at düşünün aygır yapılmış, Sonra DHT kaldırılınca aygırliği YKK tarafından iptal edilerek tekrar sahaya getiriliyor ve kısa bir sürede idmanlara başlayarak en iyi Arap atları geçiyor. Biri KV diğeri Açık Grup yarış. Atçılık
  tarihinde örneği var mı?
  Soruyorum TİGEM ve YKK’ya Rusya’da Arap atları mı vardı?
  Devlet kurumlarının güvenirliği de kalmamıştır.
  Tek kelimeyle yazıklar olsun…

  1. Merhaba, Napolyon meşhur Rus seferinden ordusu bozulup dönerken sadece arap atlarının canlı kaldığını okumuştum. Bunun üzerine Rusların savaş atı olarak arap atları üzerinde durduğu söylenir.

   Arap atcılığında Türkiye ‘nin yanı sıra Polanya da önemli bir yer tutar.

   2. Dünya savaşında Polonya Ruslar tarafından işgal edilince Polonya’daki arap atı haraları Ruslar tarafından yağmalanmış ve pek çok önemli hat Rusya’ya götürülmüştür.

   Rusya’nin meşhur arap atı harası Tersk Stud 1922 yılında pek çok aygır ve kısrak alımı yapmış sadece Naseem isimli aygıra 25000 pound (bugünkü parayla yaklaşık 1milyon dolar) ödemiştir.

   Ayrıca Sovyet Rusya zamanında Mısır ‘a yapılan baraj karşılığında (aswan barajı) aswan isimli arap atı misir hükümeti tarafindan ruslara hediye edilmiştir.

   Bugün Amerika’dan ve Polonya’dan alınan aygırların da orijinlerine baktığınızda rus atlarını göreceksiniz.

   Nasil ki Kaizbert’in asıl adı Rador ise pek çok rus atı yeniden isimlendirilmiştir.

   Kısaca rus arap atları öyle yabana atılacak bir konu değildir.

   Türkçe ‘de çok güzel bir söz var. Elin yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu yel değirmeni sanır diye.

   Herkese iyi günler dilerim.

 3. At haradan gelip Türkiye’nin en formda 2 Arap atından birini geçiyor….Türk arap atçılığı bitmiş ağlayanı yok….Kaizbert şakşakçılığına devam…

 4. bu hafta kaızbertlerin haftasıydı biraz iyi bir kaizrtbert her türlü ikili mücadeleyi alıp kazanıyor. toramankaya da en azından kafkaslı gibi koşulmuyor dedim haftaya salı bir koşuya daha kayıt yapmış bakalım ne kadar dayanacak

 5. Toramankaya ve bayemır
  bu haftada koşacaklar,bildiginiz kardeşcan a benzedı
  ıkısıde,ne bulursa koşan ekurılerin sonu ne zaman bıtecek
  sonra dunya arap atcılgında zirve Turkıyeymiş
  Hadi ordan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir