Adana’yı EL NINO Kasırgası vurdu!

7 Nisan 2019 Pazar akşamı, tarihindeki ilk G1 koşuya ev sahipliğini yapan Adana Yeşiloba Hipodromunda kelimenin tam manasıyla El Nino kasırgası esti. Aynı zamanda Ege Derbisi’nden sonra yılın ikinci G1 mücadelesi olan 380.000 TL birincilik ikramiyeli Akdeniz Derbisi’ni, Nişan Arek Kuyumciyan‘ın sahibi ve yetiştiricisi, S. Z. Atilla Minasoğlu’nun ise antrenörü olduğu El Nino (4y da Victory Gallop – Platonic Chat, Danehill Dancer), jokeyi Halis Karataş ile 2000 metre kum pistte 2’08”03’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Birbirinden başarılı 10 safkanın start aldığı ve 17 Mart tarihinde koşulan Ege Derbisi’nin de bir anlamda rövanşı niteliğini taşıyan koşuda ikinciliği Adana’ya ikinci kez ve yine bir Akdeniz Derbisi için gelen Kinowa (Mountain Cat) elde ederken, starttan oldukça geç çıkış yapmasına rağmen çok iyi bir performans sergileyen Oğlum Berat (Victory Gallop) üçüncü, Kinowa’nın ekürisi Power King’den bayrağı devraldıktan sonra düzlüğün ortasına kadar liderliğini korumayı başarıp sonrasında rakiplerine yakalanan Beceriklihan (Kaneko) ise dördüncü oldu.

El Nino (Halis Karataş) Akdeniz Derbisi 2019

Yarış kariyeri boyunca Adana’ya ilk kez gelen El Nino, Akdeniz Derbisi galibiyetiyle kariyerinin ilk G1 birinciliğine imza atarken, kazancını da 1.404.500 TL’ye yükseltti.  Halis Karataş ile çok parlak bir performansa imza atan safkana, yarışın hemen ardından padok alanında gerçekleştirilen törende Adana Hipodrom Müdürü Feyyaz Bora Güralp tarafından tacı ve blanketi takıldı.

Bu aygır için ne desek az!

G1 Akdeniz Derbisinde El Nino, Ege Derbisinin rövanşını alarak kazanırken, jokeyini, antrenörünü, eküriyi ve safkana emeği geçen tüm ilgililerini tebrik edelim öncelikle…

Soy yorumuna girmeden evvel, yarış sonrası enstantaneleri anlatan spiker kardeşimiz, rövanşı vermedi dedi, ama bence doğrusu rövanşı aldı olması gerekirdi.

Akdeniz Derbisi ile tebrik etme imkanımız olan bir başka şey El Nino’nun babası Victory Gallop olmalıdır sanırım. Bu aygır için ne desek az! Yetiştiriciliğimize uzun yıllar böyle bir aygır gelmeyeceği yolundaki düşüncemin, ondan çok daha iyilerinin gelmesi sureti ile gerçekleşmemesini can-ı gönülden dilerim.

El Nino’nun annesi Platonik Chat, Danehill Dancer‘in ķızıdır. Victory Gallop’ un yine kanında Danehill Dancer bulunan bir atla Civanım gibi başarılı bir atı da oluşturduğunu bilmekteyiz. Planonic Chat’in bir başka start alan yavrusu da Lady Exit olmuştu ve başarılı yarışlar sergileyen bu at ayrıca Dubawi’nin oğlu olması itibari ile yarış ve yetiştiriciliğimiz için önemli bir değerdir.

Başarılı atlarına aygırlık şansı tanıyan Kuyumciyan ekürisi ilerleyen süreçte El Nino‘ya da bu şansı da tanıyacaktır diye düşünüyorum. (Muslihiddin Gurup)

Kupayı Başkan Serdal Adalı verdi!

Koşunun ardından düzenlenen törende, kazanan atın sahibi adına Mehmet Milli‘ye kupasını, TJK Başkanı Serdal Adalı verdi. Safkanın antrenörü S. Z. Atilla Minasoğlu‘na plaketini Zekeriya Aydın verirken, kazanan  safkanın jokeyi Halis Karataş ise plaketini Gür Özbelge‘nin elinden aldı.

Kupa törenine, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, eski Başkanlardan ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Behçet Homurlu, Hayrettin Karamazı, Halid Milli ve Faruk Tınaz katıldı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir