AEGEAN FINALE Çaldıran Muharebesine hazır…

9 Ekim 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Ay’ın ise antrenörü olduğu Aegean Finale (2y de Not This Time – Final Sense, Street Sense) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Sigoş (Toruk Macto) elde ederken, mücadeleden Mystic Power (Deha) üçüncü, Jadore (Kaneko) dördüncü, Victory Weapon (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Aegean Finale (Ayhan Kurşun)Çaldıran’a hazır…

Yarış hayatına 28 Mayıs 2021 tarihinde Bursa kum pistinde kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Aegean Finale, bu koşunun ardından ilk çim ve İstanbul’da koştuğu tek yarış olan G3 Sadun E.G.Atığ Koşusunu beşinci olarak tamamladı. Bursa’ya döndükten sonra 16 Temmuz’da bu defa Bursa çim pistinde koştuğu Kv-7 mücadeleyi kazanan safkan, bu yarıştan 2 hafta sonra yine Bursa’da koştuğu A3 mücadeleyi de kazanarak kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attı.

Karayel Koşusu Aegean Finale’nin ilk önemli sınavıydı. Ankara’da ilk kez start alan safkan ekürisi Final Dance’in büyük favori olduğu mücadeleyi kazanmayı başardı ve kariyerine ilk G1 galibiyetini yazdırmasını bildi.

Aegean Finali Kraliçe II.Elizabeth Koşusu öncesi son kez İstanbul’da Trakya Koşusunda start aldı. Koşuya 2 ekürisi ile birlikte katılan safkan baştan itibaren kontrolü eline aldığı mücadeleyi 3.5 boy farkla kazanmayı başardı.

Bursa-İstanbul-Ankara yaptıktan sonra Aegean Finale Kraliçe II.Elizabeth Koşusu için bir kez daha Ankara’ya geldi. Starttan iyi bir çıkış yaptığı mücadelede kısa süre içerisinde liderliği ve ikinciliği Mystic Power ve Sigoş’a bırakıp bariyer dibinde üçüncülüğe yerleşen Aegean Finale, son düzlüğe de aynı pozisyonda çıktı.

400’de önündeki iki rakibinin arasına giren ve 200 direği geçilirken onlara yarım boy kadar fark yapmayı başaran erkek tay, koşunun bundan sonraki metrelerinde herhangi bir tehdit yaşamadan 2 boy farkla ve 1’23”47’lik derecesi ile birinciliğe uzanırken , 24 Ekim 2021 Cumartesi günü koşulacak olan G1 Çaldıran Koşusuna da her yönüyle hazır olduğunu gösterdi.

News Reporter

5 thoughts on “AEGEAN FINALE Çaldıran Muharebesine hazır…

  1. Dün g1 harem koşuldu.haber yapmaya gerek duymamışsınız.hüsne kazansaydı ilginizi çekerdi.

  2. a.çelik, tribün yarışı yapacağım derken, ikidir bu taya yarış kaybettiriyor. Her zaman papaz pilav yemiyor ahmet efendi. Ayhan Kurşun rakibini sürekli kollayarak, sonlara sermayeli gelince, ahmetin elinde patladı. Bu adam 7 Gazi kazandı, inanılır gibi değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir