AEGEAN FINALE Dubai’de ikincilikle başladı…

Cosmic Kid ve Final Dance’den sonra bu sene Dubai Yarış Karnavalında ülkemizi temsilen piste çıkan üçüncü safkan olan Aegean Finale, Meydan Hipodromunda 13 Ocak 2023 Cuma günü start aldığı mücadeleden ikincilikle ayrılarak karnavala başarılı bir başlangıç yaptı.

Musa Özdemir’in sahibi ve Onur Özelcanat’ın antrenörü olduğu 4 yaşındaki safkan, TSİ 20.30’da başlayan 1600 metre çim pistteki Handikap (Azizi Riviera) koşuda, Godolphin Ekürisi’nin sahibi ve Saeed Bin Suroor’un antrenörü olduğu Electrical Storm’a (Dubawi) son metrelerde geçilerek 1’35”37 ile biten mücadelede rakibinin 1 boy gerisinde jokeyi Ayhan Kurşun ile ikinci olmayı başardı.

Electrical Storm ve Aegean Finale
Aegean Finale Meydan (UAE) _ 13 January 2023News Reporter

28 thoughts on “AEGEAN FINALE Dubai’de ikincilikle başladı…

 1. Bu yarışta Aegean Finale ile Ayhan Kurşun sanki bütünleştiler. Atda Ayhan da iyi bir sonuca inanarak koştular ve bende göğsüm kabararak seyrettim.
  Godolphin ekürinin sahibi olduğu Electrical Storm un bir boy arkasından
  ikinci olması alkışlanması gerek.

 2. Aegean Finale ye gonulden tebrikler. Bu sene Dubai de yaris kazanacak ve sezona damgasini vuracak diye düşünüyorum.

 3. handikap yarış ve ikinci olsada bence özlediğimiz sahne hiç yoktan bi heyecanlandık! özledik çünkü hiçmi başaralı olamayacağız moduna girmiştik! ben burdan ayhan kurşunu kutluyorum çok çok iyi bindi tek şansızlığı rakibide çok iyi bindi!

 4. aegean finale muhteşem koştu helal olsun ama electrical storm ne dehşet yarış yaptı… hakkını yememek lazım araya girdi kapanacağı anda hızlandı deli cesaretliymiş at, ben bayıldım gerçi dubawi majru çaprazlaması çim pistte normaldir…

 5. Ayhan Kurşunu, Final Dance e sebebsiz yere 6 sert kamçı vurduğu için eleştirmiştim. Ancak bu sefer hakkını teslim etmek lazım. Çok iyi bindi ve 4 tane Godolphin, 3 tane Shadwell atı arasından ikincilik çıkardı. Ha yarış handikap, fazla abartmayalım ama umut verici. Tebrikler…

 6. Ülkemizin gr1 koşup kazanan grup1 atımız oradaki kıytırık bir handikap koşuda zar zor 2.oluyor sanki çok büyük bir başarıymış gibi dünden beri abarta abarta bitiremedik.Beyler herkes takkesini önüne alıp düşünmeli ülkemizin atları uluslararası arenada ne kadar gerideyiz ve başarılı olmak istiyorsak dünya çapında aygırlara çekecek kaliteli kısraklarada sahip olmamız gerekiyor,herşey aygırda bitmiyor.Ve sonrasında taylara çok iyi bakım çok profesyonel dokunuşlar yani kısacası işimiz çok yolumuz daha çok uzun o seviyelere gelmek istiyorsak.
  Ha yok bizim grup 1 atımızla oranın vasat handikap atları yanında kıytırık bir handikap koşuda 2.olup dünya şampiyonu gibi sevinmek bize kâfi diyorsanız o zaman bu şekil devamke…

  1. Kıytırık yarışta koşan atların ileride nerelerde olduğunu görürsün. wanettanın geçtiği godolphin atları da zamanında küçümsenmişti. istersen o atların sonra nerelere geldiğine bir bak. Godolphin bir at kıytırıksa bakmaz satar.

   1. Yaw he he..
    Ne yazdım bi oku önce anlamaya çalış yazdıklarımı tabi o kapasiteye sahipsen…

   2. Kazanan at 6, 3. olan at 7, 4. olan at 9 yaşında, “ileride nerelere gelecek görürsün” demişsin, 10 yaşına gelince mi göreceğiz??? Bu arada ben de grup-1 atlarımızın yurtdışında handikap yarışlarında derece alınca sevindirik olmanın ızdırabını çekenlerdenim. Keşke yurtdışında grup-1 kazanabilecek atlar yetiştirebilsek. Ancak bugünkü bakım ve idman koşullarımızla bu başarıyı yakalamamız kesinlikle olanaksız. Frankel & Dubawi kızından olma 100 tane yearling tay satın alsak da şampiyon yetiştiremeyiz.

    1. Aynen dogru söylüyorsun, adamların atları 2inci yada 3uncu yarısında ne olacagını gösteriyor, bazıları zannedıyor ki ilerleyen yarıslarda kendını bulacak, bu tıp algı bize ozgü, en büyük örnegi johny guıtar 2 ve 3 yasında yoktu ortalıkta ama 4 ve 5te efsane oldu ama bu olgu godolphin vb ekurıler için söylenemez

   1. Ben kabul ediyorum mert kardeş ama koparılan bu yaygarayı kabul etmiyorum hepsi bu.Çok çalışmamız lazım onu söylemeye çalışıyorum bazı aklı kıtlar anlamasada ne demek istediğimi.

  2. Hakikaten de bu yarışta alınan 2. lik aslında rahatsızlık duyulması gereken bir durumken, sanki büyük bir başarıymış gibi algı yapıyorlar. Bu kafayla gelişim imkansız.

 7. Ülkenin en iyi atlarından birinin International Handicap yarısında İkinci olması! bu kadar aygır alımı sonrasında. 10 15 yıl önce sabırlı dınyeper rıbella win river wın ile cok daha iyi yarıslarda cok daha iyi dereceler aldık. Yok efendim gıdolphon atıymış, adamların en kötü atları, onbinlerce atlarının içinde hepsı gr1 degılgr 2 gr3 hatta tabiri caizse esek olanlarda mevcut. Bu elestırı yetıstırıcılıgımızın geriye gıttıgının göstergesi sadece, aegean finale ve ekibine tebrikler, kapasitesi kadar kostu. Sahsen bügüne kadar uluslararası gr1 yarıs kazanabilecek cok atımız olmadı, bana göre karayel cartagena, bold pilot, johny gitar, sabırlı, maracaıbo, touchthewolf, ribella, anatoly, barbar, call to victory, grand ekinoks, trapper, devir dışında. En büyük problemimiz at yetıstırıcılıgınde ve idman, yoksa kan mevcut

 8. Bu yarışta bir başarı varsa o da Ayhan Kurşun’un işin hakkını vermesidir.
  Jokeyin çok iyi yönetimi olmasaydı ikincilik bile olmayacaktı.

  Tamam atçılığımız yerlerde sürünüyor, bunu biliyoruz ama Özdemir Atman gibi atçılarımız kaldı mı, bir de işin bu tarafına bakmak lazım.
  Sırf para gücüyle bu iş olmuyor, başarı isteyen işi şansa bırakmaz, ne gerekiyorsa onu yapmak için mücadele eder.
  Yüz yıldır Sea Biscuit halen neden anılıyor, çünkü jokeyinden seyisine kadar adeta hayatını ortaya koyacak kadar ilgililerdi.
  Yani şansla başarı olmuyorsa kendin oluşturacaksın.

  1. En sonunda bekledigim cevap. Özdemır Atman. Kulaklarımla duydum. Hem Halis Karataş hem de Süleyman Akdı bu işi Özdemir Atman’dan öğrendik dediler.

   Şuanda bu iki jokeye en ufak bir bilgi katacak at sahibi var mı?

 9. Daredevil taylarınin başarılı atlarının videoları ,haberleri Koray arkadaşının twiter sayfasında mevcut.O tempolara dikkat çekmiş bizde Daredevil koşacak antrenör varımdır.Yazsin buraya.Sancal arkadaşimiz ABD at koşan istişare etmeniz lazım.Atları o tempolarla sakatlamamak hüner ister.Kendimiz közleriz kendimiz yeriz derseniz ok.Yurt dışına çıkmak zorunda değilsin.

 10. Başarılı koştu, tebrikler ilgililerine ve Ayhan Kurşun’a. Handikap koşu diye küçümsemeyin, biz böyle koşularda bile tabela yapamıyorduk, bugün handikap olur yarın gr olur yeter ki bir sakatlık yaşamadan Meydan macerasını tamamlasın.

 11. Bazı arkadaşlar at yetiştiriciliği ve idman durumundan bahsetmiş.Bu konuyu açarmısinız? İdman derken antrenörlerimiz mi yeterli değil.Dışarıdan antrenör mü getirelim.Sahadaki taktikler mi yanlış.Orneğın atlarımız yarışlarda tempo yapamiyor mu?At
  yetiştiriciliği derken iyi kanlarla mi eşleştirme yapılamiyor.?Burada başarı sağlamış atlarımız neden dışarıda başarı sağlayamıyor.Nedir sebepleri?

 12. Mükemmel başlangıç….Bütün ekibe tebrikler…Geçildiği ata yapabileceği birşey yoktu…

 13. Nedense bu Godolphin Dubai de bambaşka ama avrupa da patates. Godolphin şaibeli bir şirket. Dubai sınırları içerisinde atlarının salya örneklerini değiştiriyorlar, sonuçlarla oynuyorlar. Dopingli bir atın arkasında 2. lik bence takdire şayan. Bu şirketin Meydan hipodrumunda koşan hiçbir atı temiz değil.

 14. Adım adım ilerlemekte fayda var. Gr1 kazanacak, bilhassa sürekli Gr1 seviyesinde devam edecek atımız belki hiç olmadı. Sezonun iyi atını oraya gönderip Gr1 kazanmasını mı bekliyorsunuz. Peri masalında olur o. O hâlde bırakalım da seviye seviye yükselsinler. Biz grup yarışlarında dolar bazında ne ikramiye veriyoruz, kim at yarışına yatırım yapsın, böyle nasıl gelişeceğiz? Şu ikincilik fazla bile. “Meselenin değişmesi üç tane kafayı takmış adama bakar” tarzı bir laf var ya, öyle üç “deli” ile olur anca.

 15. Hakikaten gülerek okudum yorumlara neymiş miş müş. Bu ülkede Tjk nın başında kendi gibi at sahiplerinden başkasını düşünmeyen biri oldukça uyduruk arap yarışları gün içinde ingiliz yarışından fazlaysa üstelik dünya çapında hiç bir işe yaramayan bu atlar tigem vb eliyle satılıp amaç tamamen para kazanmak üstüne kuruluysa, Kayalar gibi at sevgisi olmadan dört güne bir yarış koşan at ( onların gözünde mal) sahipleri oldukça sistem bu kadar kısa sürede yarışa izin verdikçe, Çelik kardeşler gibi aynı yarışta üç kardeş koşupta sistem buna müsahama gösteriyorsa Kurteller gibi sade isim farkıyla atlar eküri olmadan koşturulabiliniyorsa ,zihniyet sadece yarışseverin cebindeki parayı almak ise zaten birşey beklemeyin boşa, bir sonraki yarışta sonuncu olur bu at bende yazdım buraya..

 16. Nerde tabela yapamıyorduk, aksine Handicap kosmuyorduk listed yada gr3ten baslardık, daha yarıscılıgımızın Dubai tarihinden haberin yok, sabırlı dınyeper wınrıverwın ve panriverin hangı kosularda boy gösterdiğini bilmiyorsun, yarıscılıgımız 10yıl geriye gitmiş handicapta 2ıncı olduk dıye seviniyorsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir