AEGEAN FINALE Sakarya’da sezon finaline çıkıyor!

Son olarak 9 Ekim 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşusunu kazanan Kurtel ekürisine ait sezonun başarılı 2 yaşlı tayı Aegean Finale (2y de Not This Time – Final Sense, Street Sense), sezon finalini yapmak üzere 14 Kasım 2021 Pazar günü koşulacak G2 Sakarya Koşusunda piste çıkıyor.

Başarılı menajer Onur Özelcanat nezaretinde hazırlıklarını tamamlayan ve daimi jokeyi jokeyi Ayhan Kurşun ile start alacak olan safkan, şayet bu yarıştan da zaferle ayrılırsa yılın en başarılı 2 yaşlı tayı unvanına sahip olacak…

Yarış hayatına 28 Mayıs 2021 tarihinde Bursa kum pistinde kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Aegean Finale, bu koşunun ardından ilk çim ve İstanbul’da koştuğu tek yarış olan G3 Sadun E.G.Atığ Koşusunu beşinci olarak tamamladı.

Bursa’ya döndükten sonra 16 Temmuz’da bu defa Bursa çim pistinde koştuğu Kv-7 mücadeleden birincilikle ayrılan safkan, bu yarıştan 2 hafta sonra yine Bursa’da koştuğu A3 mücadeleyi de kazanarak kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attı.

Ağustos ayının ortasında Ankara’da koştuğu G1 Karayel Koşusu Aegean Finale’nin ilk ciddi sınavıydı. Ankara’da ilk kez start alan safkan ekürisi Final Dance’in büyük favori olduğu mücadeleyi de kazanmayı başardı ve kariyerinin birincilik hanesine ilk G1 galibiyetini yazdırmasını bildi.

Aegean Finale (Ayhan Kurşun)

Bu yarışın ardından İstanbul’da Trakya Koşusunda start alan doru erkek tay, 2 ekürisi ile birlikte katıldığı koşuda ilk metrelerden itibaren kontrolü eline aldı ve mücadeleyi 3.5 boy farkla oldukça kolay bir şekilde kazandı.

Kraliçe II.Elizabeth Koşusu için Ekim ayında bir kez daha Ankara’ya gelen Aegean Finale, son 400’de önündeki iki rakibinin arasına girdiği ve 200 direği geçilirken onlara hakim olduğu koşuda 2 boy farkla ve 1’23”47’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.Üste üste kazandığı yarışlar sonrasında Çaldıran Koşusuna favori olarak girmesi beklenen Aegean Finale,  beklenmedik bir şekilde ilgilileri tarafından bu önemli klasikte koşulmadı. Ekürinin başka taylarla temsil edildiği koşuyu pas geçen Aegean Finale tüm hazırlıklarını 1800 metre mesafeli Sakarya Koşusuna göre yaptı.

Bakalım klas tay bu önemli koşuya kazanarak son beş yarışındaki birinciliklerine bir yenisini daha ekleyip sezonu zaferle noktalayabilecek mi?

News Reporter

1 thought on “AEGEAN FINALE Sakarya’da sezon finaline çıkıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir