AEGEAN FINALE sezonu Sakarya zaferi ile kapattı!

14 Kasım 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1800 metre çim pistte koşulan ve 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus yılın en uzun mesafeli Grup mücadelesi olan G2 Sakarya Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Ay’ın ise antrenörü olduğu Aegean Finale (2y de Not This Time – Final Sense, Street Sense) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Mucize Kız (Torok) elde ederken, mücadeleden Bold Sea Rover (Torok) üçüncü, Denso (Torosk) dördüncü, Jadore (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

Aegean Finale (Ayhan Kurşun)

6 yarıştır geçilmiyor!

Yarış hayatına 28 Mayıs 2021 tarihinde Bursa kum pistinde kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Aegean Finale, bu koşunun ardından ilk çim ve İstanbul’da koştuğu tek yarış olan G3 Sadun E.G.Atığ Koşusunu beşinci olarak tamamladı.

Bursa’ya döndükten sonra 16 Temmuz’da bu defa Bursa çim pistinde koştuğu Kv-7 mücadeleden birincilikle ayrılan safkan, bu yarıştan 2 hafta sonra yine Bursa’da koştuğu A3 mücadeleyi de kazanarak kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attı.

Ağustos ayının ortasında Ankara’da koştuğu G1 Karayel Koşusu Aegean Finale’nin ilk ciddi sınavıydı. Ankara’da ilk kez start alan safkan ekürisi Final Dance’in büyük favori olduğu mücadeleyi de kazanmayı başardı ve kariyerinin birincilik hanesine ilk G1 galibiyetini yazdırmasını bildi.

Bu yarışın ardından İstanbul’da Trakya Koşusunda start alan doru erkek tay, 2 ekürisi ile birlikte katıldığı koşuda ilk metrelerden itibaren kontrolü eline aldı ve mücadeleyi 3.5 boy farkla oldukça kolay bir şekilde kazandı.Kraliçe II.Elizabeth Koşusu için Ekim ayında bir kez daha Ankara’ya gelen Aegean Finale, son 400’de önündeki iki rakibinin arasına girdiği ve 200 direği geçilirken onlara hakim olduğu koşuda 2 boy farkla ve 1’23”47’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.

Üste üste kazandığı yarışlar sonrasında Çaldıran Koşusuna favori olarak girmesi beklenen Aegean Finale,  beklenmedik bir şekilde ilgilileri tarafından bu önemli klasikte koşulmadı. Ekürinin başka taylarla temsil edildiği koşuyu pas geçen Aegean Finale tüm hazırlıklarını 1800 metre mesafeli Sakarya Koşusuna göre yaptı.

Startla birlikte grubun ortalarında kendisine bir yer edinen safkan, son düzlüğe kadar ön grubun hemen arkasında bekledi. 400’den itibaren pistin ortasından etkili sprintine başlayan Aegean Finale, son 200 gelmeden rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirip, başarılı bir sezon geçiren tecrübeli jokeyinin altında 4 boy farkla ve 1’50”73’lük derecesi ile birinciliklerine bir yenisini daha ekleyerek, hem harika geçen bir sezonu zaferle kapattı, hem de yılın en iyi tayı unvanını hak ettiğini ispatladı.

News Reporter

5 thoughts on “AEGEAN FINALE sezonu Sakarya zaferi ile kapattı!

  1. Tam bir sampiyon. Transit geciyor rakiplerini. Nazar değmesin. Yeni bir Long Runner izlettirir bizlere

  2. at yarım vitesle çok rahat kazandı… gazi hariç onu da koşamayacak olmasından dolayı ekürisine bile zor geçirir… tek merakta kaldığım nokta acaba mert kaya ekürisi atı olan perceftly splendid sakatlanmasaydı onunla koyabileceği koşular ne olurdu? sigoş konusunda yazanlar olursa iki kurtel atı da sigoşun çok önünde pist çok ağır olmasaydı çaldıranda bold sea rover i da geçemezdi…

    1. final dance ‘in babası declaration of war japonya’da olması lazım 25000 dolar aşım ücreti vardı….. aegean final babası not this time 45000 dolar…. gelmeleri mucize keşke gidip alabilseler ama ben senelerdir kittens joy’u almalarını isterdim o olmasa bile bi kittens joy yavrusunu aygır olarak alsalar keşke…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir