AFTER MARKET temsilcisi GRAYAMAZON Özdemir Atman’ı hatırlattı
GRAYAMAZON G3 Özdemir Atman Koşusu 2018

Geçtiğimiz haftaların önemli yarışlarından biri de Türk Yarış ve Yetiştiriciliğine büyük hizmetleri olmuş ve ülkemizde bu kültürün yerleşmesinde emeği olan insanlardan biri olan Özdemir Atman adına yapılan koşuydu. Bu vesile ile sektöre hizmeti geçmiş tüm insanları rahmet saygı ile anıyoruz.

Koşuyu Grayamazon kazanırken, jokeyinin Halis Karataş olması da Atman ailesi için özel bir anı oldu sanırım.

Gazi Koşusu galibi olan Graystorm’un anne kardeşi olan Grayamazon, babası After Market’in ülkemizde ilk grup kazanan temsilcisi oldu. Grayamazon’un annesi Setryn bir Strike The Gold kızı olduğunu düşündüğümüzde Storm Cat – Alydar kurgusu ile doğru bir eşleşme modeli olarak gözüküyor.

AFTER MARKET (USA)

Yine de After Market ile Strike The Gold kızları arasında şu an için olan dört eşleşme ürününde en baskının Grayamazon olmasında, kuşkusuz onun anne neslinin de önemli olacağını ifade etmek mümkün ve Rokoko ve Bebek Cafe gibi isimleri de bu familyanın özel ürünleri olarak anımsayabiliriz.

Aslında bu noktada anımsamamız gereken bir şey daha var. O da Grayamazon’un kazandığı koşunun düzenlendiği rahmetli Özdemir Atman’ın sözlerinden bir kesit olmalı, yıllar evvelinden.

Sprint isimli bir dergide yıllar evvelinde bir röportajında şöyle bir şeyler demişti Özdemir Atman, hatırladığım kadarı ile ifade ediyorum: “bizim ülkemizde iklim çok büyük avantaj, atlar bu iklimde dejenere olmuyorlar, Japonya da, Asya da öyle değil…”

Tekrar Grayamazon’a dönelim o zaman…

1.Anne Setryn, Strike The Gold kızı, TUR

2.Anne Figo Star, Sun Music kızı, TUR

3.Anne Cihanyandı Lütfiye,  Kılıçaslan kızı, TUR

4.AnneAfrodite, Zeus Boy kızı, TUR

5.Anne Arabella, Our Guile kızı TUR

6.Anne Daring Lady, 1960’larda ülkemize ithal.

Yani bakıldığında Grayamazon, 6 kuşaktır bu ülkede hizmet veren bir anne familyasına sahip ve kazanarak G3 yarışının adına düzenlendiği Özdemir Atman’ın yaklaşık 27 yıl önce söylediklerini tekrar teyit ediyor adeta! Uzağı görmek bu olsa gerek, rahmetli Özdemir Atman’dan öğrenecek çok şey var!

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir