AEGEAN FINALI’den Trakya gezintisi…

5 Eylül 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Trakya Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Batuhan Ay’ın ise antrenörü olduğu Aegean Finale (2y de Not This Time – Final Sense, Street Sense) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Denso (Torok) elde ederken, mücadeleden Reach Of Victory (Luxor) üçüncü, Roberta Mia (Goken) dördüncü, Bold Sea Rover (Torok) ise beşinci olarak ayrıldı.

Aegean Finale (Ayhan Kurşun)

Üst üste 3 Grup galibiyet…

Yarış hayatına 28 Mayıs 2021 tarihinde Bursa kum pistinde kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Aegean Finale, ardından ilk çim ve İstanbul’da koştuğu tek yarış olan G3 Sadun E.G.Atığ Koşusunu beşinci olarak tamamladı. Bursa’ya döndükten sonra 16 Temmuz’da bu defa Bursa çim pistinde koştuğu Kv-7 mücadeleyi kazanan safkan, bu yarıştan 2 hafta sonra yine Bursa’da koştuğu A3 mücadeleyi de kazanarak kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attı.

Karayel Koşusu Aegean Finale’nin ilk ciddi sınavıydı. Ankara’da ilk kez start alan safkan ekürisi Final Dance’in büyük favori olduğu mücadeleyi çok parlak bir performans sergileyerek kazanmasını bildi. Yüksek tempolu koşuda orta grupta tutunan ve son düzlükte bariyer dibindeki boşluğu çok iyi değerlendiren jokeyi Ayhan Kurşun ile güçlü rakiplerini mağlup eden erkek tay, kariyerine ilk G1 galibiyetini yazdırmış oldu.

Aegean Finali Trakya Koşusuna 2 ekürisi ile birlikte çıktı ancak onlardan herhangi bir destek almadı. Kendi işini kendi yaptı. Starttan iyi çıktı, iyi başladı ve daha ilk metrelerden itibaren tüm yarışını kontrolü altına aldı.  Son virajı ikinci sırada dönen safkan son 300’de rakiplerine üstünlüğünü kabul ettirip finişte farkı 3.5 boya çıkartarak 1’12”07’lik binicisi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

6’ıncı startında 5’inci birinciliğini elde ederken üst üste üç Grup koşuyu kazanan Aegean Finali, bu performansı ile Çaldıran Koşusu öncesi kalitesini bir kez daha gözler önüne serdi.
Annesi Keeneland’den alındı…

Aegean Finale’nin annesi Final Sense (Street Sense) 2015 yılı Amerika Keeneland satışlarından 40.000 $’a Fedai Kahraman tarafından satın alındı. Bir sene sonra 2016 yılında VanMeter-Gentry Sales tarafından yeniden satışa çıkartılan kısrak, bu satışta 37.000 $ görmesine rağmen rezerv fiyata ulaşılmadığı için satılmadı.

2019 yılı Ocak satışlarında bir kez daha satış ringine çıkan ve karnında Aegean Finale’yi taşıyan Final Sense, bu defa Arif Kurtel tarafından 31.000 $’a satın alınarak eküriye kazandırıldı. Kendisi sadece 2 kez start alıp sonrasında damızlığa ayrılan Final Sense, 2 ve 3 yaşlarında G2 Criterium de Maisons-Laffitte ve Prix SaintYorre-Criterium de l’Ouest, 5 ve 6 yaşlarında ise G1 Atto Mile Stakes, Maker’s G2 Mark Mile Stakes galibi ve G1 Breeders’ Cup Mile ile G1 Shadwell Keeneland Turf Mile Stakes ikincisi olan başarılı aygır Touch Ofthe Blues (FR)’in anne kardeşidir.

 

News Reporter

5 thoughts on “AEGEAN FINALI’den Trakya gezintisi…

      1. Yetiştirici Arif Kurtel olsada yurt dışında yetiştirilmiş. Zatenyarış ikramiyelerine baktığınızda %75 olduğu görülüyor. Son yarış hariç. Gazi koşamayacak.

  1. NE CAHİL ADAMLARSINIZ AT FOAL SAFKAN OLSA İKRAMİYEDE 312.000 tl yazarmı ? BU AT GAZİDE KOŞAR CUMHURBAŞKANLIĞIDA KOŞAR HEPSİNİ KOŞAR AT İZMİRDE YETİŞTİ SİZ NEDEN BAHSEDİYOSUNUZ ÖNCE ARAŞTIRIN

    1. 312 enternasyonal yarış olduğu için yazıyor at yüzde 75 e koşuyor diğer yarışları ni incelerseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir