Ağır Çim Pist ISKRA’nın işi…

18 Ağustos 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 7’incisi düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G1 Karadeniz Koşusunu, Mustafa Ülkan Delikan’ın sahibi, Lindum Partnership’in yetiştiricisi ve Dinçer Sevgili’nin antrenörü olduğu Iskra (6y dk Mount Nelson – Euro Empire, Bartok), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

6 Safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte gerçekleşen 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı en geri dönmesine düzlükteki güçlü sprinti ile sevdiği 4.6 ölçümlü ağır pistte 1’37”37’lik derecesi ile kazanan Iskra’nın 1.5 boy arkasında ikinciliği Peri Lina (Falco) elde ederken, bu safkanın 2 boy gerisinde Allegro Fiddle (Native Khan) üçüncü, onunda 2 boy ardında Miss Helin (Bin Ajwaad) dördüncü oldu.

22’inci startında 9’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Iskra, yine 4.6 ölçümlü ağır çim pistte kazandığı Harem Koşusundan sonra aynı ölçümlü çim pistte kariyerinin 2’inci G1 galibiyetine imza atarken, kazancını da 1.155.983 TL’ye yükseltti.

Iskra (Halis Karataş)

Danzig/Be My Guest/Fairy King/Nijinsky II örgüsü…

İstanbul Pazar programının ikinci G1 yarışı olan Karadeniz koşusu, dişilere mahsus oluşu dışında, 3 yaşlıların kendilerinden yaşça daha yukarıda bulunan hemcinsleri ile buluşması açısından da değerli bir yarıştır. Koşuyu bu yıl daha da değerli kılan bir diğer şey ise bu yılın Gazi galibi dişisinin de bu yarıştaki varlığı idi. Bu yönüyle de tam bir dişi ve kısrak harmonisine şahit olacaktı bu yarış…

Karadeniz Koşusunun bundan önceki 6 yıllık sürecine bakıldığında 4 kazanan atın 3 yaşlı oluşu da, 3 yaşlı dişilerin bu koşudaki başarılarının tezahürü açısından ilginç bir veri olsa gerek. Yine de bu yıl 3 yaşlı dişilerin etkisiz olduğu bir finale sahne oldu koşu ve Iskra ve jokeyi Halis Karataş’ın bütünleşmiş hali, bu safkana ikinci G1 galibiyetini kazandırdı ki, daha önce olanı da yine Halis Karataş ile gerçekleşmişti. Iskra’nın ilgililerini ve Karataş’ı tebrik ediyoruz.

Iskra, Mount Nelson yavrusu olup pedigrisi Northern Dancer’ın dört kudretli oğlu; Danzig/Be My Guest/Fairy King/Nijinsky II örgüsüne sahiptir ki, sonuncusu iki kez yer alır pedigri de… (Muslihiddin Gurup)

Karadeniz Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “Ağır Çim Pist ISKRA’nın işi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir