Ahmet Atman Kupasını 7 boy farkla kazandı…

21 Temmuz 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Ahmet Atman koşusunu, Murat Çetinel’in sahibi olduğu, Engin Bekiroğulları tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Tekinalp’in yaptığı Denso (4y da Torok – Çamsakızı, Ocean Crest) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Zafer Ateşi (Win River Win) elde ederken, Arts Man (Tizway) üçüncü, Zolo Muum (Papa Clem) dördüncü, Brave Soldier (Toruk Macto) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Bu yıl çim pistteki ilk sınıf galibiyet…  

Son kez sentetik pistte G1 Yavuz Sultan Selim koşusunda tatminkar bir üçüncülük elde eden Denso, bu kez lehine mesafede ve son koşusunda birlikte olduğu jokeyi Vedat Abiş ile koşuyu orta grupta takip edip, 600’e gelmeden hamlesini yaparak liderliği aldı ve kalan metrelerde farkı gittikçe açarak kazanırken aynı zamanda bu yılki ilk çim pist galibiyetini elde etmiş oldu.   

Brave Soldier’in 1boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Zolo Muum liderliği almaya çalışırken ortadan Arts Man’in en dıştan da doldurup gelen Brave Soldier bir anda gelip liderliği aldı. İkincilikte Arts Man daha sonra Denso ve Zolo Muum sırası ile 2200-2000 startları geçildi. 1800’de Brave Soldier liderliğini korurken yine ikincilikte Arts Man arkasında Denso daha sonra Zolo Muum ve Zafer Ateşi şeklinde 1600-1400 startları geçildi. 1200’de Brave Soldier halen lider, Arts Man takipte, arkasında Denso sırası ile 1000 startı geçilirken atak yapan Arts Man liderliği alırken ikinciliğe de Denso girdi ve bu sıra ile 800 startı geçildi. 600’e gelinirken dıştan atak yapan Denso liderliği alıp düzlüğe önde çıktı. 400’de Denso ikinciliğe giren Zafer Ateşi’nin önünde liderliğini korurken farkı da açmaya başladı. 200’den sonra Denso farkı biraz daha açarak 7 boy farkla ve 2’29”54 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Denso (Vedat Abiş)
News Reporter

6 thoughts on “Ahmet Atman Kupasını 7 boy farkla kazandı…

  1. Kazanmak için koştu… Halis Karataş Arts Man için hiç bir çaba göstermedi,son 1000 de tempo bile yapmadı.Al kardeş 1. ve 2. Sıralamam hediyem olsun dedi.Ne de olsa hesap soran yok büyük usta sihirbaz jokey…. yüzde 70 yakın favori çıkıyorsun ayıp bea…Bu atı zamanında sopalayip, yumruklayan jokeyi hala bu ata bindiriyorlar at sahiplerinede helal olsun…

  2. Dün koşuyu bende izledim ve özellikle BRAVE SOLDIER hiç tempo yaptığı yarış var mı diye baktım ama yok yani anlayacağın DENSO için gizli eküri gibi koşarak ARTS MAN bozdu. Ayrıca dünkü performanslara bakınca Arts Man bence Denso ve Zafer Ateşini geçebilecek gibide hiç koşmadı.

  3. Karataş size ne yaptı yaa çok merak ediyorum? Bu yarış kötü koştu hepsi bu. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi sporcusunu eleştirirken dikkat edin biraz.

  4. Denso çok potansiyelli bir at, bu atın 1500 m’de koşmasının nasıl bir mantığı var anlamış değilim. Bu ata ciddi tempo lazım, devrini geç buluyor, Vedat harika okudu yarışı ve atla bütünleşti. Eğer yarışlarında daha önlerde yer alıp virajla beraber akınlarına başlarsa en tepeye güreşebilir. Tabi sahipleri onu 2000 metre altında koşmamalı. Mesafesi belli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir